Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mekke’de 577 hacı adayı hayatını kaybetti

Mekke’de 577 hacı adayı hayatını kaybetti. 577 kişi hayatını kaybetti, 2.000’den fazla kişi ise hastanelerde tedavi altına alındı.

Mekke'de 577 hacı adayı

Mekke’de 577 hacı adayı hayatını kaybetti. Suudi Arabistan’da hac ibadeti için kutsal topraklara giden hacı adayları, bu yıl aşırı sıcaklarla karşı karşıya kaldı. Sıcaklıkların 50 dereceyi aşması nedeniyle en az 577 kişi hayatını kaybetti, 2.000’den fazla kişi ise hastanelerde tedavi altına alındı.

Mekke’de 577 hacı adayı hayatını kaybetti

Müslümanların kutsal topraklara yaptığı hac ziyaretinde, Mekke’deki sıcaklıkların 51,8 dereceye kadar yükselmesi büyük bir sağlık krizine yol açtı. Arap diplomatlar, Salı günü Fransız haber ajansı Agence France-Presse’ye (AFP) yaptıkları açıklamada, ölenlerin en az 323’ünün Mısırlı, 60’ının ise Ürdünlü olduğunu belirtti. Çoğu hacı adayının sıcağa bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiği açıklandı.

Türk Hacı Adayları da Etkilendi

Türkiye’den de 2024 yılı hac organizasyonunda hayatını kaybeden Türk vatandaşı sayısı 23’e yükseldi. Hac ibadetinin bir parçası olarak Suudi Arabistan’daki kutsal Arafat Dağı’nda bir araya gelen hacı adayları, yüksek sıcaklıklarla mücadele etmek zorunda kaldı. Hacı adayları su püskürtme direkleri gibi yöntemlerle serinlemeye çalıştı.

Soğutma İstasyonları ve Önlemler

Suudi Arabistan Meteoroloji Merkezi, Mina ve Ulu Cami’de, Arafat Dağı’nda yüksek sıcaklıklarla mücadele için çeşitli önlemler aldığını duyurdu. Dağa giden yollarda ve çevresinde bulunan soğutma istasyonları, hacı adaylarının serinlemesine yardımcı oldu. Ayrıca, hacı adaylarına şemsiye kullanma ve bol su içme çağrısında bulunuldu.

Yetkililerden Uyarılar

Suudi yetkililer, hacı adaylarına güneşin en yoğun olduğu saatlerde dışarıda kalmamalarını, hafif ve açık renkli giysiler giymelerini ve bol bol sıvı tüketmelerini önerdi. Ayrıca, kalabalık alanlarda uzun süre kalmamaları ve serinleme alanlarını kullanmaları konusunda uyarılar yapıldı.