MAVİ BAYRAK SAYISI 73 OLDU

featured
service

Kütahya’da engelli erişilebilirliği noktasında mavi bayrak alan kurum sayısı 73’e çıktı. Kütahya Defterdarlığı mavi bayrağını asarken, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fatma Uz, “2015 yılından bu yana mavi bayrak alan bina sayımız 73 oldu. Bu anlamda Türkiye 2’nciliğimiz mevcut” dedi.

Kütahya Defterdarlığı engelli erişilebilirliği kapsamında mavi bayrağı astı. Defterdarlık önünde gerçekleşen mavi bayrak asma töreninde konuşan Kütahya Defterdarı Mustafa Bakır, “Defterdarlık olarak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüze ve Türkiye Sakatlar Derneği Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bizleri bu bayrağa layık görmüşler teşekkür ediyorum. Kurumumuza bayrağımızı astık, umarım tüm kurumlarımıza örnek olur diyorum. Şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

“73 KURUMUMUZ MAVİ BAYRAK ALDI”

2015 yılından bu yana erişilebilirlik komisyonu olarak çalıştıklarını belirten Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fatma Uz, “Komisyon olarak her Çarşamba günü kamu ve özel kurumlar ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda belgeyi almaya hak kazanan kurumların formlarını doldurarak, Vali Beyin imzasıyla teslim ediyoruz. 2015 yılından bu yana 73 kurumumuz mavi bayrağı almaya hak kazandı. Bu anlamda Türkiye 2’nciliğimiz mevcut. Şubat ayında bayrağımızın lansmanı Bakanlığımızca yapılmıştı. Bizlerde bayrağımızı ve açık alanlar için olan stikırları dağıttık. Sayın Defterdarımıza bu inceliği gösterdiği için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“TÜM KURUMLARIN MAVİ BAYRAK ALMASINI BEKLİYORUZ”

Kütahya’da tüm kurumlarda mavi bayrak görmeyi istediklerini belirten Türkiye Sakatlar Derneği Kütahya Şube Başkanı Hatice Yakar, “Sayın Defterdarımıza öncelikle hoş geldiniz diyorum. Kütahya’da erişilebilirlik noktasında Türkiye 2’ncisiyiz. Tüm kurumlarımızın bu bayrağı asmasını bekliyoruz. Çünkü kuruma gelen engelli vatandaşlar bu bayrağı gördüğü zaman biliyor ki Kütahya’nın engelliye erişebilir olduğunu biliyor. 10 yıldır Kütahya’da sosyal politikalar ile birlikte erişilebilirlik denetimleri yapıyoruz. Ülke genelinde 2. olmamız bizim çalışmalarımızın karşılığıdır. Bu manada Defterdarlığımıza teşekkür ediyorum. Kriterlerimiz görme engellilerde sarı çizgiler, bedensel engelliler için rampa, asansör, kapı genişliği çok önemli bizim için. Tuvalet ve lavaboların engellilere uygun olması, engelli projesinin kapıda bulunması veya engelli danışmanı olması kriterlerimiz arasında” ifadelerini kullandı.

MAVİ BAYRAK SAYISI 73 OLDU

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!