YİĞİT: “DÖVİZDEKİ DÜŞÜŞ GIDAYA YANSIYABİLİR”

YİĞİT: “DÖVİZDEKİ DÜŞÜŞ GIDAYA YANSIYABİLİR”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 22.12.2021
0
A+
A-

Dolardaki sert düşüşün ardından gözler çarşı-pazara çevrildi. Marketlerde ürünlere gelen zamların geri çekilip çekilmeyeceği vatandaşlar tarafından merak konusu olurken KÜTESOB Başkanı İbrahim Yiğit, özellikle bitkisel yağ ve pirinç gibi ithalat ağırlıklı sektörlerde düşüş yaşanabileceğini kaydetti.

17 TL’ye kadar çıkan dolar 12 TL’ye geriledi. Kurda yaşanan bu ani düşüşün ardından vatandaşta indirim beklentisi arttı. Kütahya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (KÜTESOB) Başkanı İbrahim Yiğit, dövizdeki düşüşün üst üste gelen zamlarla vatandaşın cebini zorlayan gıda ürünlerine yansıyıp yansımayacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İTHAL ÜRÜNLERDE İNDİRİME GİDİLEBİLİR

Ürünlere gelen zamların vatandaşın alım gücünü düşürmesi nedeniyle küçük esnafı da zora soktuğunu belirten Başkan İbrahim Yiğit, dolardaki düşüşün hem vatandaşı hem de esnafı rahatlatacağını kaydetti. Düşüşün özellikle bitkisel yağ ve pirinç gibi ithalat ağırlıklı sektörlerde kendini hissettirebileceğine dikkat çeken Yiğit: “Küçük esnafımız toptancıya bağlı olduğu için zamlardan fazlasıyla etkileniyor. Haliyle ürünlerini de yüksek fiyata satıyor. Dolardaki gerileme toptancı fiyatlarına yansır de esnafımız ürünlerini daha ucuza temin edebilirse, vatandaşa da eskisine oranla daha ucuza satacaktır” dedi. Yiğit, asgari ücretteki artışın alım gücünü artırmasıyla birlikte esnafın da hareketleneceğin sözlerine ekledi.

STOKÇULARIN ETKİSİ BÜYÜK

İbrahim Yiğit, ürünlerin yüksek fiyatlı satılmasında stokçuların da büyük etkisinin olduğunu aktardı. Devletin bu konuda mutlaka önlem alacağına vurgu yaparak, Ticaret İl Müdürlüğü tarafından il genelinde sürekli denetimlerin yapıldığını söyledi. Zam geldikçe ürünleri yüksek fiyattan piyasaya süren stokçuların hem esnafı hem vatandaşı zor duruma soktuğunu belirten Yiğit; “Bu stokçular malı piyasaya sürerlerse bizim temsil ettiğimiz esnaf sanatkâr daha hesaplı mal temin eder, vatandaşa da daha hesaplı satarlar” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram