TAVŞANLI HÖYÜK’TE HEYECANLANDIRAN GELİŞME

TAVŞANLI HÖYÜK’TE HEYECANLANDIRAN GELİŞME
REKLAM ALANI
Yayınlama: 20.07.2022
7
A+
A-

3300 YILIK MÜHÜR VE HANÇER ORTAYA ÇIKARILDI

Kütahya’da 8 bin yıllık geçmişe sahip Tavşanlı Höyük’teki yeni dönem kazı çalışmalarında, 3300 yıllık mühür ile hançer ortaya çıkarıldı. Vali Çelik, kazı ekibine teşekkür ederek, ”Süreci heyecanla takip ediyoruz” dedi.

Havadan yapılan çekimlerde, kalp şeklinde göründüğü için “Kütahya’nın kalbi” adı verilen höyükteki kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) iş birliğiyle “Cumhurbaşkanı Kararlı Kazı” statüsünde yürütülüyor. BŞEÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkan Fidan başkanlığında geçen ay başlayan yeni dönem kazı çalışmalarında, 3300 yıllık benzersiz mühür ile Miken kılıçlarını anımsatan hançer bulundu.

“ÇOK SAYIDA YENİ ARKEOLOJİK BULGULAR HEDEFLENİYOR”

Ortaya çıkarılan tarihi eserler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar ve Araştırmalar Dairesi Başkanlığının sosyal medya hesabından paylaşıldı. Yeni dönem kazı çalışmalarında, çok sayıda yeni arkeolojik bulgulara ulaşılması hedefleniyor.

VALİ ÇELİK’TEN TEŞEKKÜR Vali Ali Çelik, yapılan kazılarda ortaya çıkarılan tarihi eserler sonrası açıklamalarda bulundu. Kazı ekibine teşekkür eden Vali Çelik, “Tavşanlı Höyük kazılarında, 3300 yıllık benzersiz bir mühür ile Miken kılıçlarını anımsatan kılıç/hançer ortaya çıkarıldı. Daha ne sürprizler var bilmiyoruz, heyecanla süreci takip ediyoruz. Emek veren herkese Kütahya’mız adına teşekkür ederim” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram