M. EMİN EFENDİ’NİN YENİ BİR ESERİ BULUNDU

M. EMİN EFENDİ’NİN YENİ BİR ESERİ BULUNDU
REKLAM ALANI
Yayınlama: 22.12.2021
21
A+
A-

Kütahyalı Ünlü Çini Ustası Hafız Mehmed Emin Efendi’nin bugüne kadar bilinmeyen bir eseri yüksek lisans tezinde ortaya çıktı. M. Emin Efendi’nin, Karamanoğlu İbrahim Bey İmareti mihrabının kopyalarını bugüne kadar Kütahya Hükümet Konağı Mescidi’nde, Konya Amber Reis Camii’nde, Çorum İskilip Ulu Camii’nde ve İstanbul Çapa Fen Lisesi Mescidi’ de yaptığı biliniyordu. Yapılan tez çalışmaları analizi sonucu bu mihrapların beşinci kopyasının da Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki Tevfikiye Camii’nde olduğu tespit edildi.

Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat ve Tasarım Anasanat Dalı’nda Doç. Ruhi Konak danışmanlığında Tezli Yüksek Lisansını tamamlayan Harun Agâh Altay, tez kapsamında yaptıkları analizler sonucu Ünlü Çini Ustası M. Emin Efendi’nin bir eserinin İnebolu Tevfikiye Camii’nde tespit edildiğini açıkladı.

TOPKAPI SARAYI’NI TAMİR ETTİ

Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Kütahya Çiniciler Odası’nın da destek verdiği tezin Jüri Başkanlığını Antalya Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ömer Zaimoğlu yaparken jüri üyeliğini ise Kastamonu Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi İ.MV. Noyan Güven yaptı. 1872 – 1922 yılları arasında Kütahya’da yaşamış olan Osmanlı’nın son dönem büyük çini ustalarından M. Emin Efendi Topkapı Sarayı tamiratı, Edirne Selimiye Camii tamiratı, İstanbul Alman Çeşmesi, Sultan V. Mehmed Reşad Türbesi, Şam Süleymaniye Camii ve Kahire Manial Sarayı gibi yurtiçi ve yurtdışında sayısız eserler vererek pek çok ustalar yetiştirmişti.

BEŞİNCİ KOPYASI TEVFİKİYE CAMİİ’NDE

M. Emin Efendi’nin, 1432 yılında Sultan II. Murat’ın orijinalini yaptırdığı Karamanoğlu İbrahim Bey İmareti mihrabının kopyalarını bugüne kadar Kütahya Hükümet Konağı Mescidi’nde, Konya Amber Reis Camii’nde, Çorum İskilip Ulu Camii’nde ve İstanbul Çapa Fen Lisesi Mescidi’ de yaptığı biliniyordu. Yapılan tez çalışmaları analizi sonucu bu mihrapların beşinci kopyasının Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki Tevfikiye Camii’nde olduğu tespit edildi. Söz konusu camii ve mescidlerdeki kopyalı çini mihrapların desen ve motif özellikleri ufak değişikler dışında benzerlik taşıyor. Bu mihrapların bazılarında kitabe ve imza yer alırken bazılarında ise olmadığı ancak olmayanların da yapılan desen analizleriyle M. Emin Efendi’ye ait olduğu belirtildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram