KÜTAHYA’DAN 5 FİRMA İLK BİNDE

KÜTAHYA’DAN 5 FİRMA İLK BİNDE
REKLAM ALANI
Yayınlama: 28.06.2022
0
A+
A-

Türkiye İhracatçılar Meclisi  (TIM) 2021 yılı ihracat şampiyonlarını açıkladı. Açıklanan bin firmanın arasında Kütahya’dan da 5 firma yer aldı.

TIM tarafından açıklanan, ihracatçıların şampiyonlar ligi olarak tanımlanan ilk bin ihracatçı listesinde Ege Bölgesinden 159 firma yer aldı. Ege Bölgesi, ilk bin ihracatçı listesine en çok firma veren ikinci bölge olurken;  Kütahya’dan da 5 firma listede yer aldı.  İller bazında ihracat şampiyonlarına bakıldığında 2020 yılındaki ihracat şampiyonlarının 2021 yılında da zirvedeki yerlerini korudukları dikkati çekti.

“LİSTEDEKİ GÜÇLÜ KONUMUMUZU KORUYORUZ”

Ege Bölgesi’nin 2021 yılında 28 milyar doları aşan bir ihracat performansı ortaya koyduğu bilgisini paylaşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ilk bin ihracatçı listesinde Ege Bölgesi olarak güçlü konumlarını koruduklarının altını çizdi. Ege Bölgesinde sektörel çeşitlilik zenginliği olduğuna işaret eden Eskinazi: “Kimya, elektrik-elektronik, çelik, iklimlendirme, su ürünleri ve hayvansal mamuller, tütün, yaş meyve sebze ile zeytin ve zeytinyağı sektörlerinde ihracat şampiyonları Ege Bölgesinde üretim yapıyor. Türkiye’ye ihracatı öğretmiş bir kent olarak, sürdürülebilirlik, inovasyon, Ar-Ge, tasarım, dijitalleşme ve mesleki eğitim konularına yoğunlaşarak ilk bin ihracatçı listesinde sayımızı artırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

MURAT KABLO İLK SIRADA

İhracat şampiyonları arasında Kütahya’dan Kümaş Manyezit, Heriş Seramik (Güral Porselen), Akgün Seramik, Murat Kablo ve Nursan Kablo listede yer aldı. 5 firmanın birincisi ise Tavşanlı Organize Sanayi Bölgesinde üretim yapan Murat Ticaret Kablo oldu. Genel sıralamada 61 sıra birden yükselen Murat Kablo 249. olurken, Otomotiv Endüstrisi Sektöründe 32. sırada yer aldı. 2021 yılındaki ihracat tutarı ise 92 milyon 864 bin Dolar oldu. Genel sıralamada 112 sıra yükselerek 766. olan Nursan Kablo ise sektör bazında 35 milyon 596 bin Dolar ihracat tutarıyla 59. sırada yer aldı.

KÜMAŞ 59 SIRA GERİLEDİ

Kütahya’da yaptıkları üretimle ilk bine giren 5 firmadan 4’ü sıralamasını yükseltirken Kümaş Manyezit 59 sıra geriledi. Genel sıralamada 432. sırada yer alan Kümaş, Madencilik Ürünleri sektöründe 59 milyon 809 bin Dolarla 25’inci oldu. Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri Sektöründe iki firma Kütahya’yı temsil etti. Genel sıralamada 865. olan Heriş Seramik (Güral Porselen), sektör bazında 32 milyon 25 bin Dolar ile 26’ıncı sırada yer aldı. 552. Sıradan listeye giren Akgün Seramik ise 48 milyon 765 bin Dolar ihracat tutarıyla sektörünün 19’uncusu oldu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram