“KÜGİAD OLARAK AİZANOİ’Yİ TANITMAKTAN GURUR DUYARIZ”

“KÜGİAD OLARAK AİZANOİ’Yİ TANITMAKTAN GURUR DUYARIZ”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 29.11.2021
15
A+
A-

Kütahya Genç İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu, Aizanoi Antik Kentini ziyaret etti. Ziyaretin ardından bir açıklama yapan KÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Bintepe: “Kütahyalı iş insanları olarak bu güzide tarihi merkezimizin tanıtımında elimizden gelen her şeyi sunmaya hazırız” dedi.

Kütahya Genç İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği yönetim kurulu, Zeus Tapınağı, stadyum-tiyatro kompleksi ve Macellum ile Roma döneminin en önemli kentlerinden biri olan Aizanoi Antik kentinin yer aldığı Çavdarhisar ilçesini ziyaret etti.

“DÜNYADA BİR EŞİ DAHA YOK

KÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Bintepe; “Antik kentimize gelecek olursak, bir tepe üzerinde yer alan kentin ana kutsal alanı Zeus Tapınağı, günümüze en iyi korunmuş halde gelen Zeus tapınaklarındandır. Dünyada başka hiçbir yerde görülmeyen bir forma sahip olan stadyum-tiyatro kompleksinin antik dünyada bir benzeri daha yoktur. Aizanoi’de yer alan dünyanın ilk ticaret borsa binası olarak da tarihe kazınan Macellum’un ise dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olduğu bilinmektedir. Macellum’da satılan tüm ürünlerin fiyatlarını gösteren yazıtlar yer alır. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi`nde yer alan Aizanoi Antik Kenti, Frigya’ya ait Aizanitis’in başkentidir. Heredot’un dünyanın en eski kavmi olarak nitelediği Frigler, Kütahya bölgesinde rastlanılan bir topluluktur” açıklamasında bulundu.

ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIZ”

Son yapılan araştırmalara da değinen Bintepe: “Mitolojide önemli yere sahip Afrodit ve Dionysos heykellerinin baş kısımları ortaya çıkarılmıştır. Bu tarihi mekâna Kütahya’mız ev sahipliği yapmakta olup üzerindeki çalışmalara devam etmektedir. Kazı çalışmalarını yürüten Dumlupınar Üniversitesi ve Kütahya Müze Müdürlüğü’ne teşekkürlerimizi borç bilir, başta çalışmaların yürütücülüğünü üstlenen Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun olmak üzere şehrimizin tarihinin gün yüzüne çıkmasında büyük rolü olan bütün akademisyen ve öğrenci kardeşlerimize de minnet duyarız. Buna ek olarak şehrimizin tarihi yapısını tanıtmayı kendine görev edinmiş olan çok saygıdeğer Kütahya valimiz Ali Çelik beyefendiye de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca yaklaşık 2.5 ayda 9 bin 248 ziyaretçimizin Antik Kentimizi ziyaret etmeleri bizi çok memnun etmiştir ve bu ziyaretçi sayısının artması için Kütahyalı iş insanları olarak bu güzide tarihi merkezimizin tanıtımında elimizden gelen her şeyi sunmaya hazırız.  Kügiad ailesi olarak Kütahya’mızın bu tarihi öneme sahip turistik alanımızı Türkiye’ye tanıtmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram