KASAPLAR ÇARE ARIYOR!

KASAPLAR ÇARE ARIYOR!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 27.05.2022
17
A+
A-

Tavuk fiyatlarında yaşanan artışa karşı Tarım ve Orman Bakanlığı’na proje sunuldu. Kütahya Kasaplar Odası Başkan Vekili Vedat Ayva, ulusal marka tekelleşmesi ve fiyat artışının önüne geçebilmek için geliştirilen projeyi açıkladı. Ayva, “Tarım ve Orman Bakanlığı’mıza sunulan proje ile piliçlerin satış noktalarında parçalanıp yine aynı şekilde satılmasını önerdik. Eğer bu projeyi hayata geçirebilirsek tavuk fiyatlarını makul fiyatlara çekebiliriz, ulusal markaların tekelleşmesine son verebiliriz” dedi.

Düğün ve piknik sezonunun açılmasıyla tavuk fiyatları rekora koşarken, üstüne ulusal markaların tekelleşmesi fiyatları daha da arttırıyor. Konuyla ilgili ilk adım Türkiye Kasaplar Federasyonu’ndan geldi. Kütahya Kasaplar Odası Başkan Vekili Vedat Ayva, Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunulan projenin detaylarını Ekspres Gazetesi’ne açıkladı. Tavuk fiyatlarının son günlerde yükselmeye devam ettiğini söyleyen Ayva, “Tabi ki bu durum vatandaşların alım gücünü de zorlaştırıyor. Fazla zam gelmesi bizleri de zora soktu. Düğün ve piknik sezonunun açılmasıyla birlikte sürümün artması tavuk bonfile ve kanat ürünlerine zam gelmesine neden oldu. Bizlerde fiyatlara fahiş zamların geldiğini düşünüyoruz. Ortalama fiyat söyleyecek olursak bonfile 65-70 lira, kanat 70-80, incik 55-60, baget 60-65 lira arasında. Bonfile fiyatlarının daha da artacağını düşünüyoruz. Burada yine tekrarlıyorum ulusal markaların fiyatları kendilerine göre belirlemeleri burada en büyük etken” dedi.

“PROJEMİZİ BAKANLIĞIMIZA SUNDUK”

Kasaplar olarak ulusal markaların çıkarttığı tavuk ürünlerini satmak zorunda olduklarını söyleyen Ayva, bu manada da ülkemizde bir tekelleşme meydana geldiğine dikkat çekti. Konuyla ilgili Türkiye Kasaplar Federasyonu olarak bir proje geliştirdiklerini aktaran Ayva, “Tarım ve Orman Bakanlığı’mıza sunulan proje ile piliçlerin satış noktalarında parçalanıp yine aynı şekilde satılmasını önerdik. Bakanlığımızın bu konuda desteklerini bekliyoruz. Eğer bu proje hayata geçirebilirsek tavuk fiyatlarını makul fiyatlara çekebiliriz, ulusal markaların tekelleşmesine son verebiliriz. Vatandaşlarımız da bu fiyatlar karşısında şaşırmış durumda, tavuk almakta zorlanıyorlar. Tabi ki bu konuda da haklılar. Tavuk üretimiyle ilgili söyleyeceğimiz tek şey ulusal markalar isteklerine göre üretimi hızlandırıyor ve yavaşlatıyorlar. Bu manada bakanlığımızın bir araştırma yaparak önlemler almasını bekliyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram