“İYİ YETİŞMİŞ SİBER GÜVENLİK UZMANLARINA İHTİYACIMIZ VAR”

“İYİ YETİŞMİŞ SİBER GÜVENLİK UZMANLARINA İHTİYACIMIZ VAR”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 24.05.2022
0
A+
A-

Vali Ali Çelik, Siber Vatan Programı’nın sertifika törenine katıldı. Siber ortamın bilişim sistemlerine saldırıları mümkün kıldığını ifade eden Vali Çelik: “Stratejik önlemlere, iyi yetişmiş siber güvenlik uzmanlarına ihtiyacımız var. Düzenlenen eğitimin bu anlamda hem milletimiz hem de devletimiz adına çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Zafer Kalkınma Ajansı (ZAFER) ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen Kalkınma Ajansları Siber Vatan Programı kapsamında ilk eğitimlerini tamamlayan 45 öğrenciye sertifikaları verildi. Törene; Vali Ali Çelik, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“HEM DEVLETİMİZ HEM MİLLETİMİZ ADINA ÇOK ÖNEMLİ”

Siber ortamın bilişim sistemlerine ve veriye ulaşımı kolaylaştırdığı kadar saldırıları da mümkün kıldığını ifade eden Vali Çelik: “Elektrik altyapısı, otomasyon teknolojisi, doğalgaz akım tesisleri, yazılım programlarının güvenliği bugün dünyadaki milli güvenlik sorunları ya da milli güvenlik olarak savunulması gereken alanlar olarak tanımlanıyor. Dışarıdan gerçekleştirebilecek sızmaların, operasyonların birçok sorun yaratma imkânı var. Stratejik önlemlere, iyi yetişmiş siber güvenlik uzmanlarına ihtiyacımız var. Düzenlenen eğitimin bu anlamda hem milletimiz hem de devletimiz adına çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“ZAMAN HARCAMAYA VAKTİNİZ YOK”

Gençlere, “Özellikle milletimiz adına girdiğiniz yola odaklanmanızı rica ediyorum” diyen Vali Ali Çelik konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Ne kadar odaklanırsanız ve buna zaman ayırırsanız o kadar başarılı olursunuz. Eğitimin sürekliliği, devam niteliği çok değerli. Girdiğiniz alandaki değişim o kadar süratli ki sizin onu yakalayabilmeniz ve bir adım önden gidebilmeniz lazım ki rakipleriniz de çok fazla. Dünyada bu alanda kendini geliştirmeye çalışan milletler, gruplar, camialar var. Onun için sizin farklı alanlarda zaman harcamaya vaktiniz yok. İnşallah bu işe odaklanırsınız ki ülkemiz adına çok değerli olur.” Tören sertifikaların takdim edilmesinin ardından sona erdi.

İKİNCİ AŞAMA SIZMA TESTİ

“Beyaz Şapkalı Hacker ve Temel Linux” eğitimleri tamamlanan Siber Vatan Programının ikinci aşamasında “Sızma Testi” eğitimi verilecek. Programın ilerleyen bölümlerinde ise öğrencilere siber güvenlik sektöründe faaliyet gösteren işletme, kurum ve kuruluşlarda stajyerlik imkânları tanınacak.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram