ERKAN GÜRAL UKRAYNA FAHRİ KONSOLOSLUĞA ATANDI

ERKAN GÜRAL UKRAYNA FAHRİ KONSOLOSLUĞA ATANDI
REKLAM ALANI
Yayınlama: 08.12.2021
5
A+
A-

NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ukrayna Fahri Konsolosu olarak atandı. Konsolosluk aynı anda Kütahya, Eskişehir ve Afyonkarahisar olmak üzere 3 ili kapsayacak.

Ukrayna’nın Kütahya Fahri Konsolosluğu’nun açılış töreni düzenlendi. Törene Güral ailesinin yanı sıra şirket çalışanları, il protokolü, Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ile eşi eşi Katerına Bodnar ve basın mensupları katıldı. Açılış konuşmalarının ardından atama töreninin gerçekleştiği program basın mensuplarının sorularının ardından sona erdi.

GÜRAL: “ÜLKELERİMİZİN İŞ İNSANLARINA YENİ KAPILAR AÇACAK”

Törenin açılış konuşmasını yapan Erkan Güral, sözlerine büyük bir ilgi ve hayranlıkla takip ettiği Ukrayna’yı temsil etmek için çok heyecanlı olduğunu söyleyerek başladı. Türkiye ile Ukrayna arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yılında fahri konsolosluk görevine başlamasının ayrıca anlamı olduğunu kaydeden Erkan Güral: “Fahri konsolosluk görevim kapsamında, sorumlu olduğum şehirlerdeki Ukrayna vatandaşlarının sorunları ve ihtiyaçları ile ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmaya hazır olduğumu belirtmek isterim. 2022 yılı başlarında yapılması planlanan Ukrayna – Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin bir çıktısı olarak imzalanması muhtemel olan serbest ticaret anlaşması, ülkelerimizin iş insanlarına yeni kapılar açacaktır” ifadelerine yer verdi.

“TİCARET KÖPRÜSÜ KURULACAK”

Her iki ülkeden iş insanlarının yer alacağı yeni bir ekonomi platformunun hazırlıklarına başladığını da törende açıklayan Erkan Güral: “Bu organizasyonun temel amacı, kurulacak ticaret köprüsü ile Ukrayna ve Türkiye’deki girişimcileri bir araya getirerek aralarında iş birliği kurmak olacaktır. Hedefimiz iki ülke arasındaki ticaret hacmini bir an önce 20 milyar doların üzerine çıkarmak. Böylece geleceğin iki yıldız ülkesi olan Türkiye ve Ukrayna ekonomik kalkınma yolunda büyük adımlar atmaya devam edecek. Ukrayna, Karadeniz’in güzellikler ülkesidir. Ayrıca güneyde Türkiye’nin bir başka güzellik anıtı daha var. Konuşmamı, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 Ocak 1922 tarihli bu iki güzel ülkenin komşuluklarına atıfta bulunduğu sözleriyle bitirmek istiyorum. ‘Ukrayna ve Türkiye’nin iki komşu ülke olduğunu söylemek mümkün. Kuzeye dikkatlice bakın. Deniz var. Bir an için deniz olmadığını düşünürseniz, Türkiye ile Ukrayna’nın birbirine çok daha yakın olduğunu anlayacaksınız’” diyerek sözlerini tamamladı.

BODNER: “BÖLGELER ARASI İŞ BİRLİKLERİ KURULACAK”

Erkan Güral’ın ardından bir konuşma yapan Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna-Kütahya Fahri konsolosluğunun açılış törenine katılmaktan büyük onur duyduğunu belirtti. Türkiye’de çok fazla Ukrayna fahri konsolosluğu olmadığını belirten Büyükelçi Bodnar: “Fahri konsolosluk faaliyetleri her zaman fahri konsolosun temsil etmiş olduğu ülkenin tanıtımını ve o ülkenin vatandaşlarının korunmasını sağlıyor. Ama bu görevlerin yanı sıra tabi ki de iki ülke arasındaki iş temaslarının ve özellikle bölgeler arası iş birliklerinin artırılmasında çok önemli. O yüzden fahri konsolosumuzun da o yönde çalışacağından hiç şüphem yok. Bu da demek oluyor ki Ukrayna ile Türkiye ilişkileri sadece hükümetler arası anlaşmalar ve çeşitli sözleşmelerle güçlenmeyecek. Aynı zamanda bölgeler arası iş birlikleri ve iş dünyaları arasındaki kurulacak temaslar sayesinde daha da güçlü olacaktır” açıklamasında bulundu.

“TÜRKİYE İLE OLAN İŞ BİRLİĞİMİZ SAYESİNDE SAVUNMA SANAYİMİZ GÜÇLENİYOR”

Kütahya’ya ilk defa gelmesine rağmen sıcak ortamı şimdiden hissettiğini kaydeden Vasıl Bodner: “Eminim ki bu sıcak ortam ve dostane yaklaşımlarınız sayesinde ilişkilerimizi daha da geliştireceğiz. Aynı zamanda hem Ukrayna’dan buraya daha fazla turist getireceğiz hem de Türkiye’den bu bölgeye daha fazla turistin gitmesini sağlayacağız. Rusya’dan gelen tehditlere rağmen bizim ekonomik gelişmemiz devam ediyor ve özellikle Türkiye ile var olan iş birliğimiz sayesinde de bizim özellikle savunma sanayisindeki kapasitemiz de güçleniyor. Ukrayna’daki elverişli iş ortamı da özellikle yatırımcıları ülkemize çekiyor. Bunun en parlak örneği de ülkemize yatırım yapan Türk iş adamları. Eminim ki fahri konsolosumuz Erkan Güral sayesinde de karşılıklı olarak iki ülkenin halklarının birbirine olan etkisi artacak ve bizim ilişkilerimiz temaslarımız güçlenecek” ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.

KAVUNCU: “KÜTAHYA’NIN PAYININ OLMASI ÇOK ANLAMLI”

Türkiye’nin gösterdiği gelişim nedeniyle dünya üzerinde çok önemli bir yeri olduğunu belirten KSBÜ Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu: “Ukrayna da çok önemli bir ülke. Tarihi bağlılığımız olan bir ülke. Bu iki büyük değerin ülkenin ilişkilerinin gelişmesinde Kütahya’nın payının olması çok anlamlı. Belki de bu konsolosluk ilk olarak üniversiteler arası bir iş birliği ve anlaşmalarla başlayabilir, taçlanabilir” dedi.

UYSAL: “UKRAYNA İLE İŞ BİRLİĞİMİ OLDUKÇA YÜKSEK”  

Son alarak söz alan DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal da iş birliğinin başarılı olması temennisinde bulunarak: “Üniversite olarak en çok çalıştığımız ülkelerden biri Ukrayna. Ukrayna’daki iki üniversite ile proje geliştirip çalışmalar yapılıyor. Karşılıklı iş birliğimiz oldukça yüksek seviyede” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardında fahri konsolosluk ofisinin açılış gerçekleştirildi ve atama töreninde imzalar atıldı. Erkan Güral, atama töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendisine gönderilen mektubu basın mensupları ile paylaştı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram