CİMCİK,LABADA DOLMASI,SİNİ MANTISI…YÖRESEL YEMEKLER LOKANTALARIMIZDA

CİMCİK,LABADA DOLMASI,SİNİ MANTISI…YÖRESEL YEMEKLER LOKANTALARIMIZDA
REKLAM ALANI
Yayınlama: 23.05.2022
0
A+
A-

Türk Mutfağı Haftası Kütahya’da lokantalarda yöresel yemeklerin sunumu ile başladı. Kütahya Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Fatih Bilgi, haftanın önemine vurgu yaparak, “Kütahya’mızın geniş bir gastronomisi var. Ancak artık mutfak zenginliğimiz tükenmek üzere. Yöresel yemeklerimizin hatırlanması için güzel bir organizasyon. Yöresel yemeklerimizin daha da gelişmesi, unutulmaması adına böyle bir etkinliğe lokantacı esnafı olarak ihtiyacımız vardı” dedi.

21-27 Mayıs tarihlerinde ilk kez kutlanacak Türk Mutfağı Haftası başladı. Hafta kapsamında ilk etkinlikte Kütahya lokantalarında yöresel yemekler görücüye çıktı. Gün boyunca lokantalara gelen vatandaşlar menülerde yöresel yemeklerle karşılandı. Cimcik, ılabada dolması, sini mantısı gibi Kütahya’ya özgü yemekleri menülerine ekleyen esnaf ise etkinlikten memnun. Esnaflar Türk Mutfağı Haftası kapsamında tezgahlarına Kütahya yöresel yemeklerini eklerken, Kütahya Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Fatih Bilgi, etkinlikle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Haftanın önemli bir etkinlik olduğunu belirten Başkan Bilgi, tüm meslektaşlarına haftanın önemi ile ilgili bilgilendirmeler yaptıklarını söyledi. Meslektaşlarının hafta kapasamında yöresel yemekleri sergilediklerini ve satışa sunduklarını aktaran Başkan Bilgin, “İnşallah bu orgnazisyon ilerleyen senelerde daha iyi organizasyonla daha iyi olur, daha tanınır olur. Çünkü artık mutfak zenginliğimiz tükenmek üzere. Yöresel yemeklerimizin hatırlanması için güzel bir organizasyon. Böyle bir etkinliğe lokantacı esnafı olarak ihtiyacımız vardı; yöresel yemeklermizin daha da gelişmesi, unutulmaması adına.  Kütahyamızın geniş bir gastronomisi var. Bu özelliğini iyi kullanıp değerlendirmek adına bu hafta önemli bir adım oldu. İnşallah her yıl bu etkinliği daha da üstüne katarak geliştirebiliriz. Kütahya’nın zengi mutfağını ortaya çıkartarak hem ülkemize hem de dünyaya tanıtabiliriz’ dedi.

ESNAF VATANDAŞLARI ETKİNLİKLERE DAVET ETTİ

Kütahya’daki lokantalarımızda yöresel yemeklerimizde haşhaşlı gözleme, cimcik, ılıbada dolması, sini mantısı, dolamber böreği, tatlı olarak kabak tatlısı ve kobak tatlısı müşterilerimizin damak tadına sunuldu” diyen Başkan Bilgin, “Evet bu sene menü biraz dar oldu, ama dediğim gibi ilerleyen yıllarda daha da zenginleştirerek Türk Mutfağı Haftası’nda yerimizi alacağız. Kütahyalılar elbette bu yemekleri biliyor ancak lokantalarda bu yemekleri görünce mutlu oluyor. Çünkü yemeklerimizin yapımı meşakkatli bu sebeple menülerde görünce mutlu oluyorlar. Vatandaşlarımızı bu hafta kapsamında yapılacak tüm etkinliklere katılmaya davet ediyoruz” dedi. Lokantacı esnafı olarak Türk Mutfağı Haftası’nın öneminin farkında olduklarını belirten Başkan Bilgin, “Hafta kapsamında ilk gün etkinliği lokantalarımızdaydı. İlk gün olduğu için bazı eksiklerimiz illa ki olmuştur vatandaşlarımız bizi mazur görsünler. Ama önümüzdeki yıllarda bu eksikliklerimizi gidererek vatandaşlarımıza daha güzel menülerle yöresel yemeklerimizi sunacağız” ifadelerini kullandı.

“HAFTA KAPSAMINDA BİRÇOK ETKİNLİK OLACAK”

Kütahya’da lokantalarda yöresel yemeklerin sunumu ile başlayan etkinlikler 24 Mayıs Salı günü Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenciler arası yöresel yemek yarışması ve Kütahya Belediyesi hizmet binası önünde yöresel yemek ikramı yapılacak. 25 Mayıs Perşembe günü Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Zafer Meydanı’nda ‘Cimcik aşı’ günü ile vatandaşları buluşturacak. Haftanın kapanışı ise Dumlupınar Üniversitesi’nde ‘Türk Mutfağı’ konulu panel ile olacak. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve Emine Erdoğan’ın himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle hazırlanan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabından hareketle hayata geçirilen Türk Mutfağı Haftası’nın 2022 yılından itibaren ülkemizde ve dış temsilcilikler aracılığı ile tüm dünyada kutlanacağı vurgulandı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram