“ALKIŞ DEĞİL, HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

“ALKIŞ DEĞİL, HAKKIMIZI İSTİYORUZ”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 09.12.2021
0
A+
A-

Öz Sağlık İş Sendikası Kütahya Şubesi Başkanı Hatice Başçam, hekim zamlarına yönelik basın açıklamasında bulundu. Başçam: “Balkonlardan alkış aldığımızda ve ‘Hakkınız ödenmez’ denildiğinde kendimizi vatan nöbetinde hissedecek kadar onurlanmış, gurur duymuştuk. Ama bugün görüyoruz ki ‘Hakkınız ödenmez’ sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış. Biz alkış değil, hakkımızı istiyoruz” dedi.

Kamuoyunda “Hekim Zammı” olarak adlandırılan çalışma, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşınca alınan bir kararla yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakıldı. Alınan kararın isabetli olduğunu dile getiren Hatice Başçam, sıkıntının ötekileştirilmek olduğunu söyledi.

“SIKINTI AYRIŞTIRILMAK, ÖTEKİLEŞTİRİLMEK”

“Pandeminin kahramanı sağlık çalışanlarına müjdemiz var” denilerek açıklanan zam haberi ile kimlerin sağlık çalışanı olarak görülüp, kimlerin kapsam dışı tutulduğunun net olarak ortaya çıktığını belirten Başkan Hatice Başçam: “Yapılan açıklamalarla, sağlık işçisinin sağlık çalışanı olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzmüştür. Hekimlere yapılacağı ilan edilen ve biz sağlık işçilerinin de desteklediği zamlarla ilgili kimsenin bir sıkıntısı yoktur. Sıkıntı; ayrıştırılmakta, ötekileştirilmekte, ‘Sağlık Ekip İşidir’ sözünün boşa çıkartılmasında, çalışma barışının altına dinamit yerleştirilmesinde, fedakârlığın meslek ayrımına tabi tutulmasında, sağlık İşçisinin ‘sağlık çalışanı’ olarak görülmemesinde, nimet-külfet dengesinde, işçiye sadece külfetin yazılmasındadır” ifadelerine yer verdi.

“İŞÇİYİ SAĞLIK ÇALIŞANI OLARAK GÖRMEYEN ANLAYIŞI KABUL ETMİYORUZ”

Sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yetkili sendikası olarak; işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmediklerine vurgu yapan Hatice Başçam: “Sağlık kurumlarının bel kemiği olan sağlık işçileri olmasa, dünyada ilk sıralara oturan, her türlü övgüyü hak eden Türk sağlık hizmetinin çökeceği herkesin malumu olan yadsınamaz bir gerçektir. Pandemi koşullarında gösterilen fedakârlıktan söz edilirken; ambulanslarla kovitli hasta taşıyan 112 personelinden, ambulans sürücülerinden, hasta karşılama personelinden, kovitli hastaların altını temizleyen, bakımını yapan, yemeğini yediren, yönlendirmelerini yapan, verilerini giren çalışanlardan, teknik personelinden, sağlık iş yerlerinde asayişi sağlayan güvenlik görevlilerinden, teknik işlerden sorumlu işçilerden söz etmemek, onların fedakârlığını yok saymak, ailelerinden uzakta günlerce izinsiz çalışan sağlık işçilerini ‘sağlık personelinden saymamak’ şeklindeki bir anlayışı kabul etmiyoruz” açıklamasında bulundu.

“HAKKINIZ ÖDENMEZ SÖZÜ MEĞER GERÇEK ANLAMINDA KULLANILMIŞ”

“Balkonlardan alkış aldığımızda ve ‘Hakkınız ödenmez’ denildiğinde kendimizi vatan nöbetinde hissedecek kadar onurlanmış, gurur duymuştuk” diyen Başkan Başçam: “Ama bugün görüyoruz ki ‘Hakkınız ödenmez’ sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış” ifadelerini kullandı. Başçam, Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 170 bin sağlık işçisinin yetkili sendikasının taleplerini şu şekilde sıraladı: “Sağlık işçisinin emeğinin hakkını istiyoruz. Bizlerin de sağlık çalışanı olduğumuz gerçeğinin şartsız kabulünü istiyoruz. Nimet-külfet dengesinde eşitlik istiyoruz. Sağlık hizmeti verilirken işçinin de emeğinin görülmesini istiyoruz. Sizler kabul etmeseniz de sağlık ekip işidir. Bizleri mali haklar üzerinden birbirimize düşürmeyin. Bizler iş yerlerindeki çalışma barışını korumaya çalışırken, eylem ve söylemlerle bu birlikteliği baltalamayın. Sağlık çalışanlarının tamamı pandeminin kahramanıdır. Ortada bir paylaşım varsa herkes hakkı olanı almalıdır. Biz sağlık çalışanlarının hizmeti nefes gibidir, kesilince hissedersiniz.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram