ADALET SARAYI CUMHURİYET’İN 100’ÜNCÜ YILINA YETİŞECEK

ADALET SARAYI CUMHURİYET’İN 100’ÜNCÜ YILINA YETİŞECEK
REKLAM ALANI
Yayınlama: 02.07.2022
0
A+
A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Kütahya’daydı. Yeni Adalet Sarayı’nın temel atma törenine katılan Bakan Bozdağ, Adalet Sarayı’nın Cumhuriyetin 100. Yılı 29 Ekim 2023 yılına yetişeceğini açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bir dizi ziyaret için Kütahya’ya geldi. İl Protokolü tarafından Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi’nde karşılanan Bakan Bozdağ, Kütahya Adliyesi Yeni Hizmet Binası’nın temel atma törenine katıldı. Törene, Vali Ali Çelik, AK Parti Kütahya milletvekilleri İshak Gazel ile Ahmet Tan, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Akif Ekinci, HSK üyeleri, Adalet Bakan Yardımcıları Zekeriya Birkan, Akın Gürlek, Yakup Moğul, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Kütahya Başsavcısı Mehmet Uzun ve yargı mensupları katıldı. Törende Bakan Bozdağ, Vali Çelik, Kütahya Başsavcısı Mehmet Uzun ve AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel birer konuşma yaptı.

BOZDAĞ: “BİN 500 HÂKİM VE SAVCI ALINACAK”

Bakan Bozdağ konuşmasında, 2002’den bugüne adalet hizmetlerinde önemli reformların hayata geçirildiğini söyledi. Hakim ve savcı sayısının artırıldığını ifade eden Bozdağ, adaletin tecellisi noktasında büyük adımlar atıldığını anlattı. Ayrıca bin 500 hâkim ve savcı adayı alınacağını, sınavın 26-27 Kasım’da yapılacağını da müjdeledi.  Bozdağ, 2002’de Türkiye’deki adliyelerin kapalı alanının yaklaşık 600 bin metrekare olduğunu, bu rakamın şu anda yeni yapılanlarla 7 milyona yaklaştığını dile getirdi. Müstakil adliyesi olmayan il ve ilçenin bulunmamasının hedeflendiğini de söyleyen Bakan Bozdağ, hukuk devleti vasfının ve yargının güçlendirilmesi amacıyla çok sayıda alanda çalışmalar yapıldığını aktardı.

“TARİHİ REFORM UYGULAMAYA ALINDI”

Türkiye’de yargı birliğini sağlayan tarihi reformun uygulamaya alındığını belirten Bozdağ, şöyle devam etti: “2017 yılına kadar Türkiye’de askeri yargı vardı, bir de adli yargı vardı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi vardı, bir de idari yargı vardı. İki ayrı yargı. Kamu hizmeti veren memurlar askerse onlara uygulanan hukuk ayrı, onların taleplerini, ihtilaflarını gören idare mahkemesi ayrı. Eğer bir asker suç işlerse ona bakan mahkeme ayrı, bir sivil suç işlerse ona bakan mahkeme ayrı, ikisinde uygulanan usul ve kanunlar ayrı, temyiz yerleri de ayrı. Türkiye’de hukuk birliği yoktu. İki ayrı devlet görüntüsü veren büyük bir garabet Türkiye’nin hukuk sistemi içerisinde vardı, yargı birliğini sağlamak maksadıyla askeri yargıyı kaldırdık. Askeri Yüksek İdare Mahkemesini, Askeri Yargıtayı kaldırdık. Ayrı hukuklu vatandaş ayrımına, Anayasa’nın eşitlik ilkesine, hukuk devleti ilkesine aykırı Anayasa’da yer alan bu uygulamalara ve kabullere son verdik. Türkiye’de artık tek yargı vardır. Nasıl devletimiz, bayrağımız, vatanımız tekse bugün yargımız da tektir.”

“3 YIL SÜRELİ HÂKİM VE SAVCI YARDIMCILIĞI ÖNEMLİ BİR ADIM”

Hâkim ve savcı yardımcılığının getirildiğini ve uygulamanın 1 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olacağını aktaran Bozdağ, hâkim ve savcı yardımcılarının usta-çırak ilişkisiyle yetiştirileceğini anlattı. Süresi 2 yıl olan adaylık kaldırılarak yerine getirilen 3 yıl süreli hâkim ve savcı yardımcılığının önemli bir adım olduğunu belirten Bakan Bozdağ, sürenin 3 yıla çıkarılması nedeniyle yaşanabilecek sorunları önlemek için yeni uygulama başlamadan yeni hâkim ve savcı adayı alımı yapılması kararı alındığını bildirdi.

BAKAN BOZDAĞ FİRMADAN SÖZ ALDI

Bakan Bozdağ, konuşmasının ardından Kütahya Adalet Sarayı’nın temelini attı. Adalet Sarayı’nı yapacak yüklenici firma yetkilisinin adliyenin 2024 yılında tamamlanacağını söylemesi üzerine Bakan Bozdağ, adliyenin Cumhuriyet’in 100. yılına yetiştirilmesini istedi. Bekir Bozdağ’ın “Adliyenin tamamlanması 2024 yılına sarkmasın.” demesi üzerine yüklenici firma sahibi, Adalet Sarayı’nın 29 Ekim 2023’te tamamlanması sözünü verdi.

ÇELİK: “KÜTAHYA ADINA ONURLU, MUTLU VE GURURLU BİR GÜN”

Vali Ali Çelik de törende bir konuşma yaptı. Kütahya adına onurlu, mutlu ve gururlu bir gün olduğunu vurgulayan Vali Çelik: “Kütahya’nın en temel ihtiyaçlarından birisi olan, 3 ayrı alanda hizmetlerine devam eden çalışma şartları açısından zorlukları olan adliye binamızın bir bütün olarak inşasının ilk adımı olan temel atma töreninin temel atma törenine hoş geldiniz diyorum. Bizleri kırmayarak aramızda olan Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. İlimizde inşaatın 2023 yılı itibariyle sona ermesi planlanıyor. Büyük bir hizmet açığının, fonksiyon anlamda da bir alanın açığı kapanmış olacak. Adalet Bakanımıza ve Bakanlık çalışmalarına bu zor dönemde sundukları katkıdan dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

GAZEL: “YAPILIR YAPILMAZ EKSİKLERİ ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI”

AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel ise: “Ben 2003 yılında avukatlığa başladığımda 2022 yılında yapımı yeni bitmiş bir adalet binamız vardı. Tabi yapılır yapılmaz hemen eksikleri ortaya çıkmaya başlamıştı zaten. Ama tabi ki yeni yapıldığı için bir on yıllık süreçte yeni bir bina yapımı söz konusu değildi. Ama ihtiyaç arttıkça gerekli çalışmalar başladı ve bir yargılamanın tüm boyutlarının içerisinde barınabileceği bir adliye binasına en kısa sürede inşallah kavuşmuş olacağız. Buraya sadece bir adliye binası yapmıyoruz. Aynı zamanda bu adliye binasının yerini belediyemizle takas ederek almıştık ve şu anda cezaevi olarak kullanılan Kütahya’nın en kıymetli arazisi de şu anda Kütahyalıların hizmetine tahsis edildi” şeklinde konuştu.

UZUN: “TOPLAMDA 331 ODADAN OLUŞACAK”

Başsavcı Mehmet Uzun ise yeni adliye binasının 25 bin 392 metrekare kullanım alanı ile 54 hâkim ve savcı odası, 10 duruşma salonu, 33 kalem odası ve toplamda 331 odadan oluşacağını açıkladı. Uzun: “Adli destek ve mağdur hakları müdürlüğü bünyesinde çocuk, yaşlı, kadın ve engelli gibi kırılgan gruplar ile hayata geçirilen adli görüşme ve gözlem odaları, segbis, arabuluculuk, uzlaşma odalarını barındıracaktır. Ayrıca iş sahibi vatandaşlarımızla ile avukat, savcı, hâkimlerin faydalanması için kafeterya, yemekhane, kütüphane, bebek bakım odası, postane gibi birimlere yer verecektir. Bu itibarla yeni adliye binamızın tamamlanmasını temenni ederim” dedi.

BOZDAĞ: “GÜRAL AİLESİ, SADECE KÜTAHYA’DA DEĞİL TÜM ÜLKEDE HAYIRLI ESERLERE İMZA ATTILAR”

Bakan Bozdağ, temel atma töreninin ardından Kütahya Valiliği ve mevcut Kütahya Adliyesini ziyaret etti. Bozdağ ziyaretlerin ardından Nesrin Güral Anaokulunun temel atma törenine de katıldı. Buradaki konuşmasında İsmet Güral ve eşi Nesrin Güral’a teşekkürlerini iletti. Eğitimin her işin başı olduğunu aktaran Bakan Bekir Bozdağ: “Eğitimi güçlü olan ülkeler, bilgiyi öğrenme, bilgiye ulaşma, bilgiyi üretme ve bu bilgiyi teknoloji ve güce dönüştürme noktasında çok büyük başarılara imza attılar. Dünyanın en güçlü ülkelerinin bilgiye, bilgi üretimine, eğitimine, sahip çıkan ve bunları en güçlü şekilde ülkelerine yerleştiren ülkeler olduğunu görüyoruz. O nedenle bilgi ve eğitim konusunda yapılan her yatırım ülkemizin gücüne güç katacak. Gelecekte Kütahya’mızın ve ülkemizin, milletimizin daha güçlü olmasını sağlayacak. Biz AK Parti olarak bütçede en büyük payı daima eğitime ayırdık. Bu nedenle de zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. Meslek liselerimizi körelten uygulamaya son verdik. Artık her meslek lisemiz ihtiyaç duyulduğu halde ortaokul açma imkânına sahip oldu. Bu bizim eğitime verdiğimiz önemin somut göstergelerinden biridir. Güral ailesine özellikle teşekkürlerimi arz ediyorum. Güral ailesi sadece Kütahya’mıza değil, Türkiye’mizin başka yerlerine de böylesine hayırlı eserlere imza atmışlardır” açıklamasında bulundu.

GÜRAL: “MEMLEKETİMİZ İÇİN HAYIRLI BİR İŞ YAPMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Katılımcılara seslenen Nesrin Güral da: “Kuran-ı Kerimin ilk emri okudur. İsmet Güral ve ailesi olarak yaptığımız eğitim yatırımından birine daha başlamanın heyecanı içindeyiz. Bu güzel memleketten kazandığımızla, bu güzel memleket için hayırlı bir iş daha yapıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Katılımlarınızla heyecan ve mutluluğumuza ortak olduğunuz için şükranlarımı sunuyorum. Dünyanın en masum, en temiz varlıkları olan çocuklarımıza hizmet edecek olan bu binanın temeline ya Allah Bismillah diyerek, en derin sevgilerimi bırakıyorum. İmanı, dostluğu, paylaşmayı, doğruluk, iyilik ve güzelliği… Hayırlı bireyler yetişmesi temennisini, pozitif düşünceleri, vatan, millet, bayrak sevgisini… Yaşam sevincini de bırakıyorum. Binamızın depreme dayanıklı fiziki şartlarını gerçeğe kavuşturduktan sonra, anahtarlarımızı devletimizin güvenilir ellerine bırakacağız. Allah tamamlamayı nasip etsin. İnanıyorum ki çocuklarım ve torunlarım da, İsmet Güral ve ailesi olarak okullarımıza yeni irfan yuvalarını katacaklardır. Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

ÇELİK: ÖRNEK BİR OKUL OLACAK

Kütahya’da depreme dayanıksız olduğu için 32 okulun yıkıldığını belirten Vali Çelik ise şöyle konuştu: “Devletimiz sağ olsun bu zor zamanlarda hepsinin yapımını yatırım programına aldı. Şu anda 27 tane okulun yapımı bilfiil devam ediyor. Diğer okulların yapımı da gerçekleştirilecek. Burada da İsmet Güral ve Nesrin Güral ailesi üzerimize düşeni hızlı bir şekilde yaparız dediler. Örnek bir okul olacak. 12 derslikli, 3 bin metrekare kapalı alanı 4 bin 500 metrekare bahçesiyle birlikte oturma alanı bulunuyor. İçinde çocuklarımız ihtiyaç duyabileceği her türlü fiziksel ve psikolojik etkinlikleri yapabilecekler.”

GAZEL: “GURUR DUYUYORUZ”

İnşa edilecek anaokuluyla, son eğitim teknolojilerinin de içinde olacağı bir okula kavuşacağımızı kaydeden AK Parti Milletvekili İshak Gazel ise: “İsmet Güral beyin Kütahya’mıza yaptığı yatırımlarla tanıyoruz. Güral Porselenin Kütahya’mıza ve ülkemize kazandırdığı yatırımlarla gurur duyuyoruz. Anaokulu vesilesiyle İsmet Güral beyefendiye ve Nesrin Güral hanımefendiye teşekkür ediyoruz. Burada büyüyecek çocuklarımızın ve ülkemizdeki çocuklarımızın bahtları, yolları açık olsun” diye konuştu. Törenin ardından Kütahya AK Parti İl Binası ve Kütahya Belediyesini ziyaret eden Bakan Bozdağ gün içinde kentten ayrıldı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram