Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Manisa’da üzüm üreticileri yapraklarla ek gelir elde ediyor

Dünyanın önde gelen üzüm

Dünyanın önde gelen üzüm üretim merkezlerinden biri olan Manisa’da, üreticiler mayıs ayıyla birlikte yeşillenen asma yapraklarını satarak ek gelir elde ediyor.

Alaşehir’de erken saatlerde bağın yolunu tutan üreticiler, Sultaniye üzümü asmalarındaki taze yaprakları topluyor. Üreticilerin “yaprakbank” olarak adlandırdığı alım merkezlerine getirilen asma yaprakları, kilogramı ortalama 25 liradan satılıyor. Bu yapraklar, taze veya salamura olarak pazara sunuluyor.

Üreticilerden Ulviye Çakır, yaprağın çok fazla getirisinin olmadığını ancak günlük ihtiyaçlarını karşılamak için ek gelir imkanı sağladığını söyledi.

Manisa'da üzüm üreticileri yapraklarla ek gelir elde ediyor

Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Seyhan, Alaşehir’in üzüm bağlarından elde edilen asma yaprağının coğrafi işaretle tescillendiğini ve bu durumun üreticiler için önemli bir gelir kaynağı haline geldiğini ifade etti.

İpeksi dokusu, yapısı, damarsız olması ve lezzetiyle iç piyasanın yanı sıra Avrupa ve Orta Doğu pazarlarından da talep gördüğünü belirten Seyhan, “Alaşehir’in asma yaprağı da ekonomimize ayrı bir katkı sağlıyor. Bu yapraklar, çiftçilerimiz için hasat öncesi önemli bir gelir kaynağı oluşturuyor. Hasat öncesi günlük ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilmektedirler” diye ekledi.

Seyhan, iç piyasadaki talebin bu yıl artmasını beklediklerini ve Almanya, Polonya, Yunanistan, Suudi Arabistan, Ürdün ve Katar gibi ülkelere salamura yaprak satışı hedeflediklerini belirtti.

KAYNAK: AA