KUTSO VERİ HIRSIZLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ

featured
service

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO), üyelerini veri hırsızlığına karşı uyardı. Son dönemde sıkça rastlanan veri hırsızlığına dikkat çeken KUTSO, böyle bir durumla karşılaşan üyelerine hem Türkiye’de hem de muhatap ülkede adli süreç başlatmaları çağrısında bulundu.

KUTSO Genel Sekreterliği, son zamanlarda yaygınlaşan veri hırsızlığına karşı üyelerini uyardı. Hırsızlığın nasıl yapıldığına ilişkin bilgiler vere KUTSO, sonrasında izlenecek yola da değindi.

İKİ TARAF ARASINDAKİ YAZIŞMALAR KOPYALANIYOR

Houston Ticaret Ataşeliğinden alınan bir yazıya göre son dönemlerde ABD’de veri hırsızlığının çok yaygınlaştığının altını çizen KUTSO Genel Sekreterliği: “Özellikle alıcı ya da satıcı firmaların elektronik posta kutularına sızılarak, iki taraf arasındaki yazışma geçmişinin de kopyalandığı ve son e-postanın sanki önceki yazışmaların devamıymış gibi gösterildiği, elektronik posta adreslerinde de firma isimlerinin çok küçük farklarla kopyalanarak e-posta adreslerinin oluşturulduğu, bu tarz birçok yazışmayla ilgili olarak Houston Ataşeliğine intikal eden durumlar olduğu bildirilmektedir” açıklamasında bulundu.

ADLİ SÜREÇ İKİ ÜLKEDE DE BAŞLATILMALI

Bu tür e-postalarda dikkat çeken hususun ödeme aşamasında banka bilgisinde değişiklik olduğunu aktaran KUTDSO, veri hırsızlığı yapan kişilerin önceki tüm yazışmaları da eklediklerini, çoğu zaman alıcı firmanın e-posta adresini ve adres sahibi kişinin adını dahi kullanarak ödemeyi yapacak olan kişiye ilettiklerini aktardı. KUTSO’dan yapılan açıklama şöyle devam etti: “E-posta mesajlarında banka bilgisi değişikliği ya da hesap bilgisi değişikliği olduğunu belirterek ödemenin yapılması için doğrudan kendi hesap numaralarını verdikleri ifade edilmektedir. Ayrıca, ABD bankacılık sisteminde de doğrudan bir hesaba yapılan ödemenin durdurulmasının çok zor ya da mümkün olamadığı, hukuki süreçlerin de uzun ve çok maliyetli olduğu, böyle bir durumun fark edilmesini müteakip ivedi bir şekilde ödeme yapılan banka tarafından alıcı bankaya swift mesajının iletilmesi ve aynı zamanda adli makamlara konunun intikal ettirilerek muhatap ülke makamlarına başvurulması gerektiği belirtilmektedir. Öte yandan konunun sadece ülkemizde adli makamların girişimine bırakılmayarak muhatap ülkede de bir avukat vasıtasıyla adli sürecin başlatılması önemli.”

KUTSO VERİ HIRSIZLIĞINA DİKKAT ÇEKTİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Ekspres - Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!