KÜTAHYA’DA NEFES KESEN TATBİKAT

featured
service

Kütahya’da Ulusal Maden Kazası Tatbikatı nefes kesti. Vali Ali Çelik’in koordinasyonunda yapılan gerçek zamanlı tatbikatta göçük altında kalan 10 madenciden 9’u sağ kurtarılırken, 1 madencinin cansız bedenine ulaşıldı. Tatbikat esnasında Vali Ali Çelik ile görüntülü görüşen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tatbikat hakkında bilgiler aldı; ekipleri tebrik etti.

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, Tavşanlı Tunçbilek’te bulunan Ömerler Yeraltı Ocağında “Ulusal Maden Kazası Tatbikatı” yapıldı.

7 İLDEN 624 PERSONEL GÖREV ALDI

Vali Ali Çelik’in koordinasyonunda yapılan gerçeğini aratmayan tatbikatta göçük altında kalan 10 maden işçisinin kurtarılması senaryosu uygulandı. Göçük altında kalan 10 madenciden 9’u sağ kurtarılırken, 1 madencinin cansız bedenine ulaşıldı. Tatbikatta, 12 afet çalışma grubu ile Kütahya, Afyonkarahisar, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, İzmir ve Yalova’dan toplam 624 personel görev aldı.

YATAY SONDAJ YAPILDI, İÇERİYE OKSİJEN VERİLDİ

Tatbikat, saat 06.00’da şiddetli ses ve yoğun toz bulutunun görülmesinin ardından 112 Acil Çağrı Merkezine gelen ihbarla başladı. 140 madenciden 10’unun göçük altında tespit edilmesinin ardından mahsur kalan madencilerin durumlarının tespiti için AFAD personeli tarafından sismik ses dinleme cihazıyla ortam dinlemesi yapıldı, yatay sondaj yapılarak göçük arkasına kamera salındı ve madencilerin mahsur kaldığı bölüme oksijen verildi.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Saat 08.40’da, Vali Ali Çelik başkanlığında İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplanarak Kütahya Afet Müdahale Planı devreye alındı. Toplantıya; Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Hakan Sıralı, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Ali Artun ile ilgili kurum temsilcileri katıldı.

BAKAN SOYLU EKİPLERE SESLENDİ

Sel afeti nedeniyle Bartın’da bulunan Bakan Soylu, Vali Ali Çelik’in telefonu aracılığıyla tatbikata katılan ekiplere seslendi. Türkiye’de bazı tatbikatların ilk defa gerçekleştirildiğini belirten Soylu, yakın dönemde yapılan orman tatbikatlarından örnekler verdi. Soylu, Marmaris’teki yangına müdahalede o tatbikatlarda ve geçen sene elde edilen kabiliyetlerin katkı sağladığını aktardı. İlk kez 1-1,5 ay önce sel tatbikatı yaptıklarını da anımsatan Soylu, “Türkiye’de ilk kez dünyada çok az kullanılan afet erken uyarı sistemini kullandık. Yaklaşık 4 gündür yoğun yağmurlarla karşı karşıya kaldığı için selin yaşandığı Kastamonu’dan Zonguldak’a, Bartın’dan Düzce’ye, Batı Karadeniz’deki vilayetlerimize erken uyarı sistemimizi gönderdik ve onun da bir faydası oldu” dedi. Soylu, maden kazaları konusunda büyük ölçekli gerçekleştirilen tatbikata katkılarından dolayı Kütahya Valisi Ali Çelik ile katılan tüm kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarını, ekiplerini kutladı.

MADENCİ YAKINLARIYLA GÖRÜŞÜLDÜ

Vali Ali Çelik daha sonra madenci yakınları için oluşturulan bölgeye geçerek senaryo gereği alanda bulunan madenci yakınları ve psikososyal destek ekipleriyle görüştü. Afet ve acil durumlarda psikososyal destek ekiplerinin önemine dikkat çeken Vali Çelik, sağlıklı iletişim kurularak hızlı ve doğru bilgilendirmenin altını çizdi.

“MADENCİLER ÖNGÖRÜLEN ZAMANDA KURTARILDI”

Ulusal Maden Kazası Tatbikatı’nın başarıyla tamamlandığını kaydeden Vali Çelik şöyle konuştu: “Saat 06.00 itibarıyla 13 metrelik bir göçük ihbarıyla gerçek zamanlı tatbikatımız başladı. Tatbikatın gerçekçi olması açısından göçük ve kurtarma çalışmaları anlık olarak canlandırıldı. 12 afet çalışma grubunun tespit edilmesiyle kriz merkezi oluşturuldu. Senaryo gereği 8 saate yakın bir zaman diliminde göçük altında kalan madencilerin tahliyesi sağlanmalıydı. Yaklaşık 35 metrelik bir yatay sondajla göçükte kalan işçilere ulaşılarak durumları tespit edildi. Göçüğe müdahale ve toprağın tahliyesi de eş zamanlı başlatıldı. Öngörülen zaman diliminde madencilerimiz kurtarıldı. Tüm kurumlarımız buradaydı. Tatbikatla hem koordinasyonu hem müdahale zamanını görmüş olduk ve eş zamanlı olarak bunları ölçümledik.”

“GÜÇ BİRLİĞİNDEN BAŞKA SEÇENEĞİMİZ YOK”

Vali Çelik, tatbikatların bize neyi doğru yaptığımızı, nerede hata yaptığımızı, neyi geliştirmemiz gerektiğini öğreten temel olgular olduğunu söyledi. Çelik: “Bu nedenle çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Özellikle İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun iradesinin de bu yönde olması, kâğıt üzerinde yazılı her türlü senaryonun davranışa dönüşmesi için tatbik edilmesi önemli. Temennimiz; hiçbir zaman afetle, kazayla karşılaşmamak. Önemli olan bütün tedbirleri alarak kaza olmasını engellemek. Olduktan sonra da ne yapacağını, nasıl yapacağını bilen bir ekiple, koordinasyonla bu işi yapmanın temel unsuru da tatbikatlar. Emeği geçen herkese devletimiz adına şükranlarımı sunuyorum. İlk andan itibaren ne yapacağımızı bilmeliyiz. Güç birliğinden başka seçeneğimiz yok” diyerek sözlerini tamamladı.

KÜTAHYA’DA NEFES KESEN TATBİKAT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!