“KÜTAHYA’DA KONUTTA FIRSAT VAR”

featured
service

TÜGEM Genel Başkan Vekili Hakan Özelmacıklı, Ekspres Gazetesi’ne konuştu. Son 4 ayda 1 milyonun üzerinde gayrimenkul satıldığını söyleyen Özelmacıklı, Kütahya özelinde ise termal turizme ve öğrenci hareketliliğine dikkat çekti. Özelmacıklı, “Kütahya’da bu kapsamda birçok fırsat var. Özellikle kaplıca turizminin etkisi, öğrencilerin yoğunluğu gibi nedenlerle bu hareketliliğin etkisini göstereceğini görüyoruz” dedi.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Genel Başkanı Hakan Özelmacıklı, hükümetin açıkladığı konut finansman paketleri, ülke genelinde gerçekleştirilen gayrimenkul satışları ve Kütahya emlak piyasasına dair önemli açıklamalarda bulundu. Gayrimenkul ve konut satışlarının hız kesmediğini söyleyen Özelmacıklı, “Bu dönem özellikle son TÜİK verilerine göre konut satış hızı hız kesmiyor. Son 4 ayda 1 milyonun üzerinde gayrimenkul satışı yapıldı. Bu rakamın yaklaşık 750 bini konut satışı. İster istemez de ipotekli satışında artış göstereceği aşikâr” dedi.

“YENİ KONUT HAREKETLİLİĞİNE İHTİYAÇ VAR”

Son açıklanan finansman paketlerini de değerlendiren Özelmacıklı, paketlerin önümüzdeki aydan itibaren nispeten de olsa hareketlilik sağlamasını beklediklerini aktardı. “Finansmanın kolaylaşması insanın taleplerini arttırıyor” diyen Özelmacıklı, “Bu nedenle de özellikle 2. elde gayrimenkul satışları hızlı bir şekilde devam ediyor. Şu anda Türkiye genelinde satılan gayrimenkullerin yüzde 70’i ikinci el gayrimenkullerden oluşuyor. Ama bu noktada özellikle inşaatın gayrimenkulde yaşanan bu artış nedeniyle yeniden hızlanmasına ihtiyaç var. Gelişmeye açık bölgelerde, Türkiye gibi deprem riskinin yoğun olduğu bölgelerde kentsel dönüşüm çerçevesinde ve yeni yapılacak bölgelerdeki yeni konut hareketliliğine ihtiyacımız var, bunu hep söylüyoruz. Özellikle evlenme döneminin yaklaştığı, gayrimenkul ihtiyaçlarının arttığı, kiralık daire bulmanın oldukça zorlaştığı bir dönemdeyiz. Gayrimenkulün bu noktada güvenilir bir yatırım aracı olduğunu görüyoruz.  Birçok alternatif yatırım aracına göre gayrimenkule sektörüne yatırım yapanlar özellikle son dönemde çok daha yüksek kazanım ve gelirler elde etti” diye konuştu.

“KÜTAHYA’DA KİRALIK DAİRE YATIRIMLARINA ALTERNATİF GEREKİYOR”

Kütahya’da bir dönem kiralık daire sıkıntısı yaşandığını aktaran Özelmacıklı, şunları kaydetti: Kiraların yükselmesiyle amortisman süreleri düşerken, fiyatların nispeten artmaya başlamasıyla birlikte şu an tekrar fiyatlar ve kiralar yeniden dengelenmeye çalışılıyor. Bu çerçevede Kütahya’da da birçok fırsatlar var. Özellikle kaplıca turizminin etkisi, öğrencilerin yoğunluğu gibi nedenlerle bu hareketliliğin etkisini göstereceğini görüyoruz. Özellikle yine Kütahya’da kiralık daire bulmakta sıkıntılar yaşandı. Bu noktada yine nispeten öğrencilere verilecek daireler başta olmak üzere diğer kiralık daire yatırımlarına ve alternatiflerine ihtiyaç var. Gelir getirme amacıyla gayrimenkul almak isteyenler de bunu değerlendirebilirler.

ÖZELMACIKLI FİNANSMAN PAKETLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Son günlerde açıklanan konut finansman paketlerini değerlendiren Özelmacıklı, iki paketin içeriği hakkında bilgiler verdi. Özelmacıklı, “Konut finansman paketleri çerçevesinde özellikle ilk defa ev alacak, ekspertiz değeri 2 milyon lirayı geçmeyecek ve aynı hane halkında evi olmayanların yararlanabileceği bir paket ilk evim paketi. Bu ilk evim paketinden tüketiciler faydalanabilir. Çünkü bu paket maliyetinden daha uygun bir finansman kaynağı özellikle bu evi alacaklar için. Bu açıdan baktığımızdan da elinde belli bir birikimi olanların bu avantajı değerlendirmelerini tavsiye ediyoruz. İkinci paket olan genişletilmiş konut finansman paketi. Burada yüzde 0.89 gibi çok tarihi bir oran var. Burada da kur korumalı mevduat hesaplarında paraları olanların 1 Nisan’dan önce açılmış olması kaydıyla yüzde 50’sini buradan karşılamak yoluyla veya elindeki altınları merkez bankasına satmak yoluyla ikinci paketten yararlanmaları avantajlı. Bu paketle ikinci el konutta alabiliyorlar. Buna ilişkin kriterler neredeyse belli oldu. Bu çerçevede tüketicilerin en azından gayrimenkule yatırımı değerlendirmek isteyen kişilerin yetki belgeli emlakçılarla ve buralarda çalışan profesyonel gayrimenkul danışmanlarından destek almalarında büyük avantaj görüyoruz. Çünkü para ve sermaye piyasaları da gayrimenkul sektörü de yatırım aracıdır. Bu yatırımı da doğru değerlendirenler bu tarihi dönemde özellikle de enflasyona karşı paralarını daha etkin ve verimli koruyabilir, gelecekte güvenle kullanabilecekleri ve kendi tasarruflarında olan bir yatırım aracına yönelebilirler” ifadelerini kullandı.

“KÜTAHYA’DA KONUTTA FIRSAT VAR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Ekspres - Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!