Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kütahya’da atık yağları biyodizel yakıta dönüştürdüler

Kütahya Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri Sıfır Atık Projesinde bir ilke imza attı.

Kütahya Prof. Dr. Necmettin

Kütahya’da öğrenci ve öğretmenler atık kızartma yağlardan biyodizel yakıt üretmeyi başardı. Henüz satışa başlamayan öğrenciler, 1 litre atık yağdan 900 ml biyodizel yakıt üretiyor.

Kütahya Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri Sıfır Atık Projesinde bir ilke imza attı.

Proje kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle atık yağ toplama kampanyası düzenleyen öğrenci ve öğretmenler litrelerce atık yağ topladı.

“AR-GE ÇALIŞMASINDA BELLİ BİR STANDARDA ULAŞTIK”

Proje koordinatörü Usta Öğretici Mehmet Bozkurt, atık yağları geri dönüştürerek ekonomiye kazandırmak için öğrencilerle çalışmalara başladıklarını söyledi.

Atık yağlardan ilk önce sabun ve süs mumu ürettiklerini anlatan Bozkurt, şöyle devam etti:

“Daha sonra atık yağlardan neler yapabiliriz diye araştırma yaparken biyodizel üretme fikri ortaya çıktı. Bilindiği üzere dünya ve ülkemiz petrol ürünlerine bağımlı halde. Bundan da yola çıkarak geri dönüşümü sağlamak adına böyle bir girişimde bulunduk. Bunun üzerinde AR-GE çalışması yaparak belli bir standarda ulaştık. Araçlara uyumunu artırmak adına içindeki kimyasalları düzenleyip saflaştırarak biyodizeli üretmeyi başardık. 1 litre atık yağdan 90 ml biyodizel üretiyoruz.”

“ÜRETİM YAPARKEN ÇEVREYE ZARAR VERMEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Çevreye duyarlı bir ürün olması için uğraştıklarını belirten Bozkurt, “Biyodizeli üretirken olabildiğince çevreye zararsız üretmemiz gerektiğinin de farkında olarak araçlarımızda denedik. Araçların partikül filtreleri, EGR dönüşüm sistemlerine de zarar vermeden üretmeyi başardık.” dedi.

Okul olarak genel temizlik malzemelerinden iç ve dış cephe boyaları, ultrason jeli gibi 50’ye yakın ürün ürettiklerini anlatan Bozkurtu, bu ürünlerin başta kamu kuruluşları olmak üzere birçok kuruma satışını yaptıklarını dile getirdi.

Bozkurt, gerekli prosedürleri tamamladıktan sonra biyodizelin de seri üretimini yaparak satışını yapabileceklerini ifade etti.

FOTOĞRAFLARIN DEVAMI İÇİN SONRAKİ SAYFAYA GEÇİNİZ.

1 2 3 8