KÜTAHYA OSB’DE ÇALIŞANLARIN YÜZDE 45’İ KADIN

featured
service

Kütahya Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’nde kadın istihdamı her geçen gün artıyor. OSB’de faaliyet gösteren fabrikalarda istihdam edilen her 100 kişiden 45’inin kadın olduğunu ifade eden Kütahya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu: “Yeni yatırımlarla birlikte bu oranı yüzde 50’inin üzerine çıkarmayı planlalıyoruz” dedi.

Her yıl yaklaşık 256 milyon dolarlık ihracatıyla ülke ekonomisine büyük bir katkı sunan Kütahya OSB, kadın istihdamıyla ön plana çıkıyor. Dünya Gazetesi’ne konuşan Başkan Tolga Eskioğlu, OSB’de toplam çalışan sayısının 10 bin 500’lere ulaştığını kaydederek yıl sonunda bu rakamın 12 binleri bulacağını söyledi.

“KADIN ÇALIŞANLARIMIZ İŞ GÜCÜNE BÜYÜK BİR KATKI SUNUYOR”

Eskioğlu, diğer illere göre kadın istihdamının Kütahya’da daha fazla olduğunu belirtti. Bu farkın da kadın iş gücüne geniş alan tanıyan seramik sektörünün etkisiyle gerçekleştiğini belirten Başkan Eskioğlu, kadınların iş gücüne katılım oranının OSB’de yüzde 45 seviyelerine çıktığını aktardı. Eskioğlu: “Bu oran neredeyse yarı yarıya gelmek üzere. Kadın çalışanlarımız OSB’mizin ihtiyaç duyduğu iş gücüne büyük bir katkı sunuyor. Kütahya’da seramiğin getirmiş olduğu önemli bir kültür var. Annesi çalışan kız çocuğu da çalışmayı normal kabul ediyor. Bu bir kültür. Ayrıca Kütahya Porselen’in de uzun yıllardır kadın çalıştırma politikası var. Bu yüzden Anadolu’daki diğer şehirlere göre çok daha avantajlıyız” dedi.

HEDEF YÜZDE 50’NİN ÜSTÜNE ÇIKARMAK

TOBB tarafından yürütülen ‘Sanayide Kadın Eli’ projesi kapsamında Kütahya’nın pilot il seçildiğini hatırlatan Eskioğlu, kadın istihdamını destekleyecek tüm çalışmalarda en ön safta yer almaya devam edeceklerini söyledi. Projenin en önemli uygulamalarının Kütahya OSB’de gerçekleşeceğine vurgu yapan Başkan Tolga Eskioğlu, yeni fabrikaların da hayata geçmesiyle birlikte bu oranı yüzde 50’lerin üstüne çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

KADIN İSTİHDAMI İÇİN ÇALIŞMALARA DEVAM

Kablo üretimi yapan bir firmada kadın istihdamının giderek arttığına da dikkat çeken Tolga Eskioğlu: “Ayrıca son dönemde teknik personel açığıyla ilgili ip sektöründe devletimizin desteği var. Stratejik bir üretim yapacak fabrika önümüzdeki günlerde 350 kadın çalışanla OSB’mizde üretime başlayacak. Hemen ardından 700 kadın çalışana ulaşmayı hedefliyorlar. Önümüzdeki dönemlerde kadın çalışan oranımızın yüzde 50’yi geçme olasılığı çok yüksek. OSB yönetimi ve sanayiciler olarak bizler de sanayide kadın istihdamının artırılması için çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

KÜTAHYA OSB’DE ÇALIŞANLARIN YÜZDE 45’İ KADIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!