KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI İLE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ’NE KÜTAHYA TANITIM ÖNERİLERİ

featured
service

Başlıktaki kurumlar gibi Kütahya sevdalısı olan kişiler de Kütahya’nın tanıtımı konusunda ellerinden geleni yapıyorlar. Bu arada Valimiz ve Üniversitemiz Aizanoi konusunda odaklanmış ve büyük bir mesafe kaydetmiş durumdalar.

Bizler de üç-beş arkadaş bir araya geldik mi, konumuzun içinde mutlaka Kütahya da olur. Hatta hayıflanırız: “Yahu! Bir zamanların Anadolu Beylerbeyliği nasıl olur da bu durumda olur? Komşu vilayetler nasıl böyle gelişir de biz geri kalırız…” diye.

İşte bu konuşmalardan çıkan birkaç tanıtım önerisini arz edeceğim sizlere:

* KÜTAHYALI GOMİDAS (Gomidas Vartabet):  Ermeni Kilise Müziğinin dünyadaki en büyük ismi. Kütahya’da doğmuş, rahatsızlanıp İstanbul’a Sanatoryuma gönderilmiş, oradan Fransa’ya götürülmüş ve genç yaşta orada vefat etmiş. Evi hala ayakta. Müze haline getirilip Dünya inanç Turizmine, hatta besteci olduğu için müzik dünyasına müze olarak açılabilir. Akın akın yabancı ziyaretçi olacağı kesin. (Bu konuda çalışan tarihçi ve özel merakı olan arkadaşlarımız var. Talep halinde bu bilgileri de ilgililere sunarız.)

* BAŞMELEK RUM KİLİSESİ: Dünya Ortodoks Rumlarının 2.dereceli hac merkezi. Harabe halinde. Gizli ayinler yaptırılıp halkın tepkisine neden olunacağına, onarılıp inanç turizmine açılması tanıtım açısından büyük avantaj sağlayacaktır. Bu konu üzerinde de çalışan, bilgi sahibi tarihçi dostlarımızın varlığını belirtelim.

*KÜTAHYA ERGUNİYYE (ARGUNİYYE) MEVLEVÎHANESİ: İkinci derece Asitane. Mevlana Hazretlerinin torunu Ergun Çelebi burada meftun. Hamuşanlarla beraber. Burası etrafında beş-altı camii olan bir Mevlevihane. Aslına döndürülüp Afyon, Karaman, Eskişehir vb. Mevlevihaneler gibi inanç turizmine açılabilir. Bu konuda çalışan hem Üniversitemizden dostlarımız olduğu gibi Mevlevi Araştırmaları Derneği’miz var. Başında bu konularda uzman Sayın Rıza Tekin Uğurel. Çok gayreti oldu ama henüz netice alamadı.

Sonuç itibariyle üç ayrı Semavi Dinin üç önemli mabedi Kütahya’da. Bu konuyu yetkililerimizin dikkatine sunuyorum. Hep tarihi ve turistik yerleri tanıtmakla başarı elde edemeyiz. Bu inanç konusu ve bir de termal sağlık tesisleri konusu “tanıtım” amacına ulaştıracaktır Kütahya’mızı.

Haydi… Lütfen… Kolları sıvayalım. Kimse dinsiz falan demez. Yeter ki sonuç alınsın.

KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANLIĞI İLE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ’NE KÜTAHYA TANITIM ÖNERİLERİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!