FRİG ÇEVRE VE MEDENİYET TANITIM MERKEZİ AÇILDI

FRİG ÇEVRE VE MEDENİYET TANITIM MERKEZİ AÇILDI
Yayınlama: 14.06.2022
3
A+
A-

Kütahya’nın tarih ve turizm potansiyelini tüm dünyaya tanıtmak amacıyla yeni bir bakış açısıyla hazırlanan Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezi, Sofça köyünde düzenlenen törenle hizmete girdi.

Açılışa; Vali Ali Çelik, Milletvekilleri İshak Gazel, Ali Fazıl Kasap, Belediye Başkanı Alim Işık, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İçişleri Bakanlığı Danışmanı Dr. Ali Arif Özzeybek, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Vali Ali Çelik, yöresel lezzetlerden geleneksel kıyafetlere dek Kütahya’ya ait değerlerin sunum ve satışının yapılacağı tesiste, konukların çini yapımını da deneyimleyeceğini söyledi.

KÜTAHYA, 3D MAPPING YÖNTEMİYLE TANITILACAK

 Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezinde, 3D mapping (video haritalama, film ve animasyonların doğal dokuya uygun olarak oturtularak yayınlanması)  yöntemiyle Kütahya’nın tarihi ve doğal güzelliklerinin sunumu yapıldı.  Proje, eğitilmiş veri teknolojisi kullanılarak yapay zekâ tarafından yaklaşık 2 milyon topoğrafya ve lokasyon verisi işlenerek hazırlandı.

“ÇOK KISA SÜREDE ZİHİNLERE KAZINACAK”

Vatandaşların “3D Mapping” gösterimini ücretsiz deneyimleyerek Kütahya’yı Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezinde keşfedeceğini söyleyen Vali Ali Çelik, “Bütün Kütahya’nın görsellerini çok kısa bir sürede zihinlere kazıyabilecek ve bunu ücretsiz sunabilecek bir alan oluşturduk. Şu anda demosu var, senaryo ve animasyon bütünleştiğinde elimizden muazzam bir iş çıkacak” dedi.

 “BU DAHA BAŞLANGIÇ”

Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) ve İl Özel İdaresi tarafından bölgede bugüne dek ciddi çalışmaların yapıldığını söyleyen Vali Ali Çelik, Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezinin Kütahya’yı tanıtmada bir başlangıç noktası olacağını projenin etap etap hayata geçirileceğini kaydetti.

“BİSİKLET YOLLARI, TEKNE GEZİLERİ YAPILACAK”

Proje hakkında detaylı bilgiler veren Vali Ali Çelik, “Kısmi projelerden oluşuyor bu süreç. İnşallah Karayolları Bölge Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz planlama çerçevesinde buradan hem bir dönüş kavşağı hem de alttan Sofça’ya geçiş imkânı sağlayan bir kavşak oluşturulacak. Porsuk Baraj Gölü Özel Hükümleri çerçevesinde oluşturacağımız bir iskeleyle tam karşımızda bulunan Frig mağaralarına tekne geçişleri sağlanacak. Aradaki bağlantı yolumuz bitmek üzere. Göl kenarından itibaren bisiklet yollarıyla Frig Vadisi’ne ve oradan Sabuncupınar’a kadar bağlanan bisiklet yoluyla hem yukarıda hem tam karşımızda bulunan alanda bir seyir terasıyla bu alan birbiriyle entegre ve birbirine bağlayan Frig medeniyetiyle etkili olan alanlar birbirine bağlanmış olacak. Burası da başlangıç noktası olacak” diye konuştu.

“HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYDU”

Projenin tamamlanmasının yaklaşık birkaç yıl alacağını söyleyen Vali Çelik, “Buranın başlaması da büyük bir mesele. İl Genel Meclisimiz, tesisimizi Yoncalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemize tahsis etti. İl Özel İdaremiz, İl Genel Meclisimiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz, herkes bir şekilde taşın altına elini koydu. Bu anlamda İl Genel Meclis Başkanımıza, ayrıca bu işin başlamasına vesile olan Sayın Bakanımız Murat Kurum beyefendiye, birçok kurum, kuruluş, kişi, emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum” ifadelerini kullandı.

 “SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Maddi ve manevi imkânların Sofça’da buluştuğuna dikkat çeken Vali Çelik, “Bundan sonrası bizlere, sizlere kalıyor. Herkesin bir şekilde sahip çıkması gereken bir alan. Karşımızda Porsuk Baraj Gölü’nün muazzam bir manzarası, Kalburcu Şeyhi Pir Ahmet Efendi’nin manevi ruhu var. Elimizde maddi ve manevi bütün imkânlar birleşmiş durumda. Bize düşen bundan sonra sahip çıkmak. İnşallah hayırlı olur. Birçok tanıtıma vesile olur” şeklinde konuştu.

IŞIK: “TANITIM İÇİN ÖNEMLİ BİR GÖREV ÜSTLENECEK”

Törende konuşan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ise: “İlimizin gerek ülkemizde gerek dünyaya tanıtılmasında çok önemli bir yeri olacağına inandığım Frig Çevre ve Medeniyet Tanıtım Merkezinin hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Konu ilk gündeme geldiğinde Valim çok heyecanlıydı ve gerçekten bir şeyler kazandırmak için bu işin peşine düştü. En uygun bölgenin burası olacağında hemfikir olduk. Dünyanın birçok medeniyetine ev sahipliği yapmış olan kültür ve sanatın merkezi, tanıtım için önemli bir görev üstlenecek. Başta Valimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmaların ardından tesisin açılış kurdelesi kesildi ve misafirlere tanıtımı yapıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.