KÜLTÜR SARAYI MECLİSİ BÖLDÜ

featured
service

Eski Kültür Sarayının bulunduğu alanda yapılacak yeni projenin alt katında düzenlenecek yeraltı otopark mecliste fikir ayrılığına neden oldu. Otopark için yolun altına yapılması planlanan 4 metrelik alana CHP Meclis Grubu ret verirken, AK Parti grubu da çekinceli olarak onayladı. Yapılan değerlendirmenin ardından proje oy çokluğu ile onaylandı.

Kütahya Belediyesi 3. dönem 11. olağan belediye meclis toplantısı Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık başkanlığında gerçekleştirildi. 36 gündem maddesinin yer aldığı 2021 yılının son meclis toplantısı, Belediye Meclis Toplantı Salonunda Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Damcı, Murat Arık, Ömer Köse, Ertuğrul Cevahir, birim müdürleri ve meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

KOMİSYON KABUL ETTİ

Belediye eski Kültür sarayının bulunduğu alanda yapılacak binanın bodrum katlarında düzenlenecek yeraltı otoparkı ile ilgili olarak söz konusu otoparkın, alanın kuzeyindeki yolun 30 metre altında olacak şekilde maksimum 4 metre genişlikte düzenlenmesine yönelik imar planı değişikliği komisyon tarafından kabul edildi.

SİVRİ: “DEPREM BÖLGESİ OLDUĞU HESABA KATILMIYOR“

Komisyon kararının mecliste oylamaya sunulmasının ardında konuya ilişkin söz alan CHP Meclis Üyesi İlyas Sivri: “Yol altına doğru dört metre oyularak yeraltı otoparkının yapılması doğru değildir. Her şeyden önce Kütahya’nın deprem bölgesi olduğu ihmal ediliyor, unutuluyor. İkinci olarak da toprağın ekolojik dengesi bozuluyor. Bu da ihmal ediliyor, hesaba katılmıyor. Bu nedenlerden dolayı 2 katlı otopark yapılacak olsa bile binanın kendi alanını aşmayacak şekilde yapılması gerekmektedir. Öte yandan toplumun kültürel faaliyetlerde bulunulması halinde Tavşanlı yoluna gidilmesi kolay değildir. Kütahya halkının kültür faaliyetleri çerçevesinde sıkıntısı söz konusudur” diyerek projeyi kabul etmediklerini açıkladı.

IŞIK: “VATANDAŞ TALEP ETTİ”

Eleştirilere cevap veren Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim ışık ise projede yapılan değişikliğin vatandaştan gelen yoğun talep üzerine yapıldığını hatırlattı. Böyle bir düzenlemenin şehrin yararına olacağını kaydeden Başkan Işık: “4 metrelik yolun altına girecek otopark, ihtiyacı şehrimizin merkezindeki şu anda en büyük sorun olarak dile getirilen trafik ve ulaşım sorununa katkı sağlayacak ve otopark kapasitesini artıracak bir düzenlemedir. Takdir yüce meclisindir” dedi.

DEMİRELLİ: “PROJELERE ENGEL OLMAMAK İÇİN KABUL EDİYORUZ”

AK Parti Meclis Grubu adına söz alan Elif Demirelli de, grup olarak projeye ilişkin çekincelerinin olduğunu dile getirdi. Mevcut yolun altından bir sürü altyapı geçtiğini belirten Demirelli: “Alan büyüklüğüne bakınca oradaki 4 metre çok da büyük araç alanı sağlamayacak. Bu dört metrelik genişlemenin kaldırımın altında kalacağı söylendi. Çekincelerimizle birlikte projelerinize engel olmamak adına kabul ediyoruz” ifadelerine yer verdi. Yapılan değerlendirmelerin ardından oylamaya sunulan proje CHP’nin ret, AK Parti ve MHP’nin ise kabulüyle oy çokluğu ile kabul edildi.

KÜLTÜR SARAYI MECLİSİ BÖLDÜ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!