Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KSBÜ HEMŞİRELİK BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. DR. SELMİN ŞENOL: “HEMŞİRELİK ÖZVERİ VE FARKINDALIK GEREKTİRİYOR”

KSBÜ Hemşirelik Bölüm Başkanı

KSBÜ Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dr. Selmin Şenol, ‘Hemşirelik Haftası’ nedeniyle yaptığı açıklamada hemşirelik mesleğinin özveri, farkındalık ve empati yeteneği gerektiren, bilim ve sanata dayalı kuramsal ve uygulama içerikli bir disiplini olduğuna dikkat çekti.

Hemşirelik Haftası nedeniyle Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) Hemşirelik Bölümü ve Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi iş birliği ile çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinliklerde Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cem Algın, Prof. Dr. Ahmet Çekirdekçi, SBF Dekan Vekili Dr. Öğr. Üyesi Betül Yavuz, Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Sertaş Eraslan, dekan yardımcıları, hemşireler, idari personeller ve öğrenciler yer aldı. Etkinlikler kapsamında ilk olarak Rektörlük önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dr. Selmin Şenol tarafından günün anlam ve önemine ilişkin konuşma gerçekleştirildi.

ŞENOL: “BELİRLENEN TEMALAR HEMŞİRELİK GÜNDEMİNE YÖN VERİYOR”

Prof. Dr. Şenol yaptığı konuşmada, hemşirelik mesleğinin yoğun bir bilimsel eğitim programı ile yürütülen bunun yanı sıra özveri, farkındalık ve empati yeteneği gerektiren, bilim ve sanata dayalı kuramsal ve uygulama içerikli bir disiplini olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Şenol konuşmasına şöyle devam etti: “Hemşirelik, Florence Nightingale’in liderliğinde bilimsel anlayış kazanmaya başlamış ve günümüzde hemşire kuramcılarla bakımın çok daha nitelikli sürdürülmesine çaba gösterilmiştir. Florence Nightingale’in doğduğu güne ithafen 1964 yılından bu yana 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü her yıl Hemşirelik Haftası başlangıcı olarak kutlanmaktadır. Türk Hemşireler Derneği’nin de üyesi olduğu, tüm dünya ülkelerindeki Ulusal Hemşirelik Dernekleri Federasyonu olan Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN), her yıl bu kutlamalara öncülük etmekte ve belirlediği temalarla hemşirelik gündemine yön vermektedir.”

“HEMŞİRELİK EĞİTİMİNİN NİTELİKLİ OLMASI ÇABALARI DEVAM ETMELİ”

Konseyin 2022 Uluslararası Hemşireler Günü için; ‘Hemşireler: Öncü Bir Ses – Küresel Sağlığı Güvence Altına Almak İçin Hemşireliğe Yatırım Yapın ve Haklara Saygı Gösterin’ temasını belirlediğini söyleyen Selmin Şenol: “Hemşirelik uygulamalarının bilimsel bir tabana ve klinik kanıtlara dayalı olarak yürütülebilmesi her şeyden önce, klinik uygulayıcı hemşirelerin çağdaş hemşirelik anlayışını benimsemesine bağlıdır. Bu nedenle hemşirelik eğitiminin nitelikli olması çabaları devam etmeli ve disiplinler arası desteğin de sağlanarak sağlık ekibinin bir üyesi olan hemşirelik, daha prestijli bir alana taşınmalıdır. Bu anlayışın ışığında tüm hemşire meslektaşlarımızın, öğrencilerimizin hemşirelik haftası kutlu olsun!”

ÇEKİRDEKÇİ: “HEKİMLER VE HEMŞİRELER BİRBİRİNİ TAMAMLIYOR”

Etkinliklerin ikinci günü müzik dinletisi ve Dr. Öğr. Üyesi Nalan Bostan Akmeşe ile Dr. Öğr. Üyesi Hatice Çamveren moderatörlüğünde, Hemşirelik Bölümü 4. sınıf öğrencileri tarafından hazırlanan deneyim paylaşımı uygulama örnekleri ile devam etti. Program sonunda söz alan Dekan Vekili Dr. Öğr. Üyesi Yavuz emeği geçen akademisyen ve öğrencilere teşekkür ederek, geri bildirimlerin önemli olduğunu söyledi. Program sonunda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çekirdekçi ise: “Hekimlerle birlikte hemşireler birdir. Birbirlerinin tamamlayıcısıdır. Sizler özgün nitelikli bir mesleğin elemanlarısınız. Gününüzü kutlayarak etkinlikte emek harcayan değerli hocalarımız olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum” dedi.