Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KÖSE: “DAHA ADİL BİR SİSTEM İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Kamu çalışanlarına yönelik 3600

Kamu çalışanlarına yönelik 3600 Ek Göstergeye ilişkin basın açıklamasında bulunan Memur Sen Kütahya İl Temsilcisi Fatih Köse: “Statüler arası dengeyi bozmayan, kapsamı daha da genişletecek, tüm çalışan ve emeklileri tatmin edecek adil bir sistemin gelmesi için bağlı sendikalarımız büyük bir çaba veriyorlar” dedi.

Kamu çalışanlarının 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili ayrıntıların netleştiğini dile getiren Fatih Köse, Memur-Sen’e bağlı sendikaların geniş kapsamlı adil bir sonuç için çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

EMEKLİ MAAŞLARINDA ORTALAMA BİN 234 LİRA ARTIŞ

Köse, ek göstergenin mevcut çalışan maaşını, emekli aylıklarını ve emekli ikramiyelerini etkileyeceğini söyledi. En fazla etkinin ise emekli maaşlarında olacağını aktaran Fatih Köse: “Çünkü kamuda maaşlar hesaplanırken ek gösterge tazminat yansıtma oranları büyük önem arz ediyor. Örneğin 2200 ek göstergeye kadar bu yansıtma % 55 iken, 2200 de % 85’e, 3600’de ise % 145’e çıkıyor. Yapılan hesaplamalara göre kamu görevlilerinin çalışma sürelerine göre değişmekle birlikte yaklaşık yüzde 21 ile 22 oranında etkileyeceği ön görülüyor. Örneğin, 6 bin TL emekli maaşı alan bir öğretmen, 3600 ek göstergeye çıkarılması durumunda maaşı 7 bin 200 liraya çıkıyor. Ortalama 1 bin 234 lira artışa tekabül ediyor. Emekli ikramiyeleri de benzer şekilde yüzde 21-22 oranında artacak. Emekli olduğunda 200 bin TL olarak alacağı ikramiye, yaklaşık 245 bin TL’ye çıkıyor” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞAN MAAŞLARINDA 115 LİRA ARTIŞ

Göstergelerdeki değişikliğin emekli durumunda olanları da etkileyeceğini aktaran Fatih Köse: “Onların maaşlarında da etki görülecek. Mevcut çalışanların maaşlarında, ek göstergelerindeki farklılıklara göre değişebilse de, yaklaşık 115 TL civarında bir artış olacak. Ek göstergesi 2200 veya 3000 olan kamu çalışanının 3600’e çıkma beklentileri var fakat daha üst derecelerde zaten 3600’de olanların da beklentileri var. Dolayısıyla statüler arası dengeyi bozmayan, kapsamı daha da genişletecek, tüm çalışan ve emeklileri tatmin edecek adil bir sistemin gelmesi için bağlı sendikalarımız büyük bir çaba veriyorlar” şeklinde konuştu.

3’ÜNCÜ TOPLANTI 10 MAYIS’TA

İlk kapsam genişlemesinin 14 Mart’ta olduğunu hatırlatan Fatih Köse: “Cumhurbaşkanımız sağlık çalışanlarına müjdeler verdi. O müjdelerden birisi de lisans mezunu sağlık çalışanlarından 3600 ek göstergeye çıkarılmasıydı. Şu anda 11 hizmet kolunun sendikaları, bu kapsamın daha da genişlemesi için görüşmelerini sürdürüyor.  Çalışma Bakanının işaret ettiği 3’üncü toplantı da 10 Mayıs’ta yapılacak. Bu konularda uzlaşma olması en büyük dileğimiz. Hazırlık masasında çalışanları temsilen sendikamız Memur-Sen’in olması da en büyük umudumuz” diyerek sözlerine son verdi.