Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KORONA GEÇİREN HASTALAR TAKİP EDİLECEK

KSBÜ Tıp Fakültesi Aile

KSBÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı (AD) koordinasyonunda KSBÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) Ek Hizmet Binasında Post Covid Polikliniği açıldı.

Konuyla ilgili bilgilendirme yapan Aile Hekimliği AD’den Dr. Öğr. Üyesi Adem Durmaz: “Her gün yeni bilgiler edindiğimiz ve hala sonucunun nasıl olacağını tahmin edemediğimiz bir pandemi yaşamaktayız. Kütahya ilimizde birçok insanın koronavirüs hastalığını geçirdiğini bilmekteyiz ve bu hastalık özellikle yaşlı ve beraberinde ek kronik hastalığı olan bireylerde daha ağır bir klinik tablo ile seyretmektedir ve maalesef bazen (özellikle akciğerlerimizde fibrozis gibi) vücudumuzda kalıcı izler bırakabilmektedir” dedi.

EN FAZLA YORGUNLUK SEMPTOMU GÖRÜLÜYOR

Dr. Durmaz, yapılan araştırmalar sonucu Kütahya’da korona enfeksiyonu sonrasında yorgunluk semptomu başta olmak üzere sırasıyla kas ağrıları, hafıza sorunları, eklem ağrıları, koku bozukluklarının gözlendiğini saptadıklarını söyledi. Açılan poliklinik ile özellikle yoğun bakım ünitesinde tedavi görmüş hastalara ve bu hastalığı ağır bir şekilde atlatmış olan tüm diğer bireylere hizmet vermeyi amaçladıklarını kaydeden Durmaz: “Polikliniğimize başvuran hastalar; göğüs hastalıkları, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekimleri, kardiyoloji, psikiyatri, KBB ve dahiliye hekimlerimiz, fizyoterapist, ergoterapist, psikolog, hemşire ve diyetisyenlerden oluşan sağlık çalışanlarımızın katkılarıyla multidisipliner olarak ele alınmakta ve tedavi planlamaları yapılmaktadır. Ayrıca belli zaman aralıklarıyla takip edilmesi gereken hastalara, kontrol randevuları verilerek tekrar müracaatları sağlanmaktadır” diyerek sözlerini tamamladı.