Köprü diş nedir?

Köprü diş, eksik dişlerin kapatılmasında kullanılan bir diş protezi türüdür. Köprü diş nedir? Detaylar haberimizde...

Köprü diş nedir?
service

Diş sağlığı, genel sağlığımız için büyük önem taşırken, eksik dişler estetik ve fonksiyonel sorunlara neden olabilir. Bu sorunları çözmek için birçok diş tedavisi yöntemi bulunmaktadır.

Bu tedavilerden biri de “köprü diş” uygulamasıdır.

Köprü Diş Nedir?

Köprü diş, eksik dişlerin kapatılmasında kullanılan bir diş protezi türüdür. Eksik dişin bulunduğu bölgedeki diş boşluğunu doldurarak, estetik bir görünüm sağlar ve aynı zamanda çiğneme fonksiyonunu düzeltir.

Bu yöntem, zamanla gelişen diş hekimliği teknolojileri ile farklı türleri ortaya çıkan bir prosedürdür.

Köprü Diş Nasıl Yapılır?

Köprü diş uygulaması, temelde eksik dişin bulunduğu bölgedeki diş boşluğunu doldurarak, komşu dişlere dayanan bir protez yerleştirilmesini içerir. Bu prosedürde kullanılan köprü diş türleri şunlardır:

Geleneksel Diş Köprüsü

En yaygın kullanılan köprü diş türlerinden biridir. Eksik dişin olduğu bölgenin iki tarafındaki doğal dişlere dayanır. Bu dişlere yerleştirilen kronlar ile köprü diş sabitlenir. Ölçü alındıktan sonra laboratuvarda üretilir ve yerine yerleştirilir.

Dirsekli Diş Köprüsü

Geleneksel diş köprüsüne benzer ancak yapay diş, sadece bir doğal dişe yerleştirilen bir kronla desteklenir. Bu yöntemde, eksik dişin olduğu bölgenin sadece bir tarafında doğal diş bulunması yeterlidir.

İmplant Destekli Diş Köprüsü

Bu köprü türünde ise doğal dişler yerine implantlar kullanılır. Her eksik diş için bir implant yerleştirilir ve bu implantlar üzerine köprü diş sabitlenir. Özellikle birçok eksik dişin bulunduğu durumlarda tercih edilir.

Sabit Porselen Köprü Nasıl Yerleştirilir?

Sabit porselen köprü, geleneksel diş köprüsü olarak bilinen prosedürün diğer bir adıdır. Bu süreç aşağıdaki adımları içerir:

  1. Köprü dişin yapışacağı iki doğal diş hazırlanır.
  2. Dişlerin ve diş boşluğunun izlenimi alınarak laboratuvara gönderilir.
  3. Kalıcı köprü hazır olduğunda, geçici bir köprü yerine yerleştirilir.
  4. Kalıcı köprü gelene kadar geçici köprü çıkartılarak, kalıcı olanı yerleştirilir.

Diş Köprüsü Fiyatları Ne Kadar?

Diş köprüsü fiyatları, birkaç faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörler arasında ağızdaki eksik diş sayısı, kullanılan malzeme türü (kompozit reçine, zirkonyum), diş eti hastalığı gibi ek tedaviler, diş hekiminin uzmanlığı ve uygulanan köprü türü bulunmaktadır. İmplant gibi ek maliyetler de fiyatı etkileyen unsurlar arasında yer alabilir.

Köprü diş nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!