Kentsel dönüşüm kanunu Resmi Gazete’de

Resmi Gazete'de yayınlanan ve yürürlüğe giren kanun, kentsel dönüşüm süreçlerini hızlandırmak amacıyla düzenlemeler içeriyor.

Kentsel dönüşüm kanunu Resmi Gazete'de
service

Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren kanun, kentsel dönüşüm süreçlerini hızlandırmak amacıyla düzenlemeler içeriyor. “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” olarak adlandırılan bu düzenleme, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Kanun, özellikle deprem bölgesindeki yıkım kararlarının iptali nedeniyle yıkılamayan binalarla ilgili yargı süreçlerini hızlandırmayı hedefliyor. Yapıların yıkılması için maliklere en fazla 90 gün süre verilecek.

Riskli yapı tespiti, Kentsel Dönüşüm Başkanlığı veya idare tarafından resen yapılabilir hale getiriliyor. Bu çerçevede, riskli yapıların yıkılması için maliklere 90 günden fazla olmamak üzere süre verilecek. Yapıların tahliyesi durumunda, kolluk kuvveti marifetiyle gerçekleştirilecek.

Kentsel dönüşüm sürecinde, maliklerin salt çoğunluğuyla alınan kararlar geçerli olacak. Ayrıca, uygulama imar planı, mimari, statik, tesisat ve diğer fenni mesuliyetlerin Kentsel Dönüşüm Başkanlığı tarafından üstlenilmesi ve mülkiyetin belgelenmesi şartıyla, yapı ruhsatları 30 gün içinde verilecek.

Kanun aynı zamanda, asgari şartları taşıyan ancak ilgili bilirkişilik bölge listelerinde yer almayan bilirkişilerin görevlendirilmesine de imkan tanıyor.

Kentsel dönüşüm kanunu Resmi Gazete’de

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!