KDK’dan lisede “blok ders” tavsiyesi

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Diyarbakır'daki bir lisede sürekli hale getirilen blok ders uygulamasına ilişkin tavsiye kararı aldı.

Politeknik eğitim nedir?
service

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Diyarbakır’daki bir lisede sürekli hale getirilen blok ders uygulamasına ilişkin tavsiye kararı aldı. Velinin başvurusu üzerine harekete geçen KDK, öğrenci odaklı bir eğitim programının gerekliliğine vurgu yaptı.

VELİ İTİRAZI DEĞERLENDİRİLDİ

Diyarbakır’daki bir lisede, öğrencilerin 40’ar dakikalık iki ders arasında 15 dakika teneffüs yerine, 80 dakika blok ders, ardından 15 dakika teneffüs uygulaması veli tarafından eleştirilmişti. Velinin, öğrenci merkezli olmayan bu uygulamaya tepkisi sonucunda KDK’ya başvurmasıyla süreç başladı. KDK, yapılan başvuruyu inceledikten sonra blok ders uygulamasının sonlandırılması ve öğrenci merkezli bir programa geçilmesi yönünde tavsiye kararı verdi.

BLOK DERSLERİN EĞİTİM ANLAYIŞINI ZORLAŞTIRDIĞINA DİKKAT ÇEKİLDİ

KDK’nın kararında, blok derslerin öğrenci merkezli eğitim anlayışını zorlaştırdığına dikkat çekildi. Özellikle blok derslerin dinlenme süresinin yetersizliği ve öğrencilerin talepleri dışında sürekli hale getirilmesinin uygun olmadığı vurgulandı.

Eğitim ve öğretimin öğrenci odaklı bir bakış açısıyla sürdürülmesi gerektiği belirtilen kararda, blok ders uygulamasının istisnai niteliğinin aşılarak sürekli hale getirilmesinin hukuka aykırı olduğu ifade edildi.

KDK’dan lisede “blok ders” tavsiyesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!