“KAMUDA AYRIMCILIK BİTSİN, MEMURLARA İKRAMİYE HAKKI VERİLSİN”

featured
service

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) İl Temsilcisi Cihangir Er, kamuda çalışan memurlara ikramiye hakkının tanınmasını istedi. Er, “BASK olarak, Sayın Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde ilave tediye konusunda son yazımızla 21. kez başvuru yaptık. Bugüne kadar cevap alamadık” dedi.

BASK İl Temsilcisi Cihangir Er, kamuda memurlara bayram ikramiyesi verilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Er, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 14 Nisan Perşembe günü 21. kez başvurduklarını ve kamuda ayrımcılığa son verilerek kamu işçilerinde olduğu gibi memurlara da ilave tediye verilmesini istediklerini söyledi. İlave tediyelerin ikinci kısmının 28 Nisan’da ödeneceğini hatırlatan Er, “Kamuda çalışan işçilere 1956 tarihinden beri 6772 sayılı Yasa uyarınca Cumhurbaşkanlığı Kararları ile her yıl yarım aylıkları tutarında 4 adet ilave ikramiye ödenmektedir.  İlave tediye (ikramiye) ödemesi sendikalı olup olmamakla veya toplu sözleşme ile ilgili olmayıp, doğrudan doğruya kamu kurum ve kuruluşlarında işçi olarak istihdam edilmekle ilgili bir düzenlemedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında işçilerle birlikte çalışan, çoğu kez aynı odayı paylaşan memurlara ise yasal hakları olmasına rağmen 1 kuruşluk bir ikramiye bile ödenmemektedir. Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz. Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılması utanç vericidir, memurlara zulümdür” dedi.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A 21. KEZ BAŞVURDUK”

Konuyu siyasi mecralarda da dile getirdiklerini belirten Er, siyasi partiler ve TBMM grup başkanvekilleri ile defalarca görüşerek, taleplerini ilettiklerini kaydetti. Haklarını istediklerini belirten Er, şunları kaydetti: 4688 sayılı yasada yer alan ikramiye hakkımızı istiyoruz. Memurların da kamu işçileri gibi 6772 sayılı Yasa kapsamına alınmasını, Yasanın işçi memur ayrımı yapılmaksızın kamuda çalışan herkese uygulanmasını istiyoruz. 2021 yılının Ekim-Aralık ayları ile 2022 yılının Ocak ayında yaşanan ve halen devam eden ekonomik kriz ve kontrol edilemeyen fiyat hareketleri, aylığından başka geliri olmayan ve ikinci iş yapması yasak olan memurların alım gücünü hızla düşürmekte, memurları hızla yoksullaştırmaktadır.

 “MEMUR-İŞÇİ ARASINDAKİ MAKAS GİDEREK AÇILIYOR”

22 Nisan’da ‘Türkiye Ekonomisinde Haftalık Gelişmeler ve Genel Görünüm’ raporunun yayınlandığını hatırlatan Er, “Ortalama kamu işçisi ücreti 9 bin 295 lira iken ortalama memur maaşı 6 bin 623 lira 60 kuruş olarak hesaplanmıştır. Kamu işçilerinin ücretleri ile memur maaşları arasındaki makas giderek açılmaktadır. 2022 yılı Ocak ayında memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan artış ise toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 5 ve 7351 sayılı kanunla verilen kırkta bir zekât miktarı yüzde 2.5’luk artış ile yüzde 7.5’tur. Yılın ilk üç ayında, memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan yüzde 7.5 oranındaki artış eridiği gibi memur ve emeklileri yüzde 15.31 alacaklı hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“KAMUDA AYRIMCILIK BİTSİN, MEMURLARA İKRAMİYE HAKKI VERİLSİN”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!