İsveç’in NATO’ya üyeliği TBMM’de kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, İsveç'in NATO üyeliğini onaylayan kanun teklifini kabul etti.

Meclis, sağlık ve enerji alanlarında düzenlemeler içeren kanun teklifleri için mesai yapacak
service

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, İsveç’in NATO üyeliğini onaylayan kanun teklifini kabul etti. Haftanın ilk toplantısında gündeme gelen konu, Kuzey Atlantik Antlaşması’na İsveç’in Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi oldu.

Kanun Teklifi Kabul Edildi

TBMM Genel Kurulu’nda ele alınan kanun teklifi, 287 evet, 55 hayır ve 4 çekimser oy ile kabul edildi. Bu karar, İsveç’in NATO üyeliği için atılan önemli bir adım olarak kayıtlara geçti.

İsveç Başbakanı’ndan Açıklama

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, TBMM Genel Kurulu’nun İsveç’in NATO’ya katılımını olumlu bir şekilde değerlendirdi. Kristersson, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Bugün NATO’ya tam üye olmaya bir adım daha yaklaştık. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nun İsveç’in NATO’ya katılımı oylaması olumlu sonuçlandı.” ifadelerini kullandı.

İsveç’in NATO üyeliği için alınan bu onayın ardından bir sonraki aşama, Macaristan meclisinden de onay almak olacak. Bu süreç, İsveç’in NATO’ya tam üyelik hedefine bir adım daha yaklaşması anlamına geliyor.

Türkiye’nin uzunca bir süre İsveç’in NATO üyeliğini onaylamamasının arkasındaki nedenler arasında güvenlik endişeleri yer alıyordu. Özellikle İsveç’teki terör eylemleri, Türkiye’nin bu konudaki çekincelerini ortaya koymasında etkili oldu. Ancak, İsveç’in taahhütleri ve atılan somut adımlar sonucunda, Türkiye’nin NATO üyeliğine onay vermesiyle yeni bir süreç başlamış oldu.

İsveç’in NATO’ya üyeliği TBMM’de kabul edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!