“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ”

featured
service

İstanbul Sözleşmesi’nin tekrar yürürlüğe girmesi gerektiğini söyleyen CHP Kütahya Kadın Kolları İl Başkanı Sevinç Şenol, “İktidara geldiğimizde ilk 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe sokacağız. Tüm hükümlerini uygulayarak kadına ve çocuğa yönelik şiddet ile kadın cinayetlerinin nasıl durdurulacağını göstereceğiz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kütahya Kadın Kolları İl Başkanı Sevinç Şenol, İstanbul Sözleşmesi’nin ilk kabul yıldönümü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Sözleşmenin kabul süreci ile ilgili bilgiler veren Başkan Şenol, “Bugün sözleşmenin 8. yıl dönümünü kutlamamız gerekirken, yeniden uygulanması için hukuki ve siyasi mücadele veriyoruz. Cumhuriyet tarihine geçecek olan bu hak mücadelesini gelin hep beraber hatırlayalım. Sözleşme 20 Mart’ta resmen  feshedildi. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı sonrası Kadın Kolları olarak alanlarda basın açıklamalarında bulunduk.  Yaşanan süreç sonrası 19 Haziran 2021 tarihinde binlerce kadınla “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” diyerek İstanbul Maltepe Mitingi’ni gerçekleştirdik” dedi.

“BU HAKLAR BİZİM CAN SİMİDİMİZDİR”

“Biz kadınlar, yaşam hakkımızın elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz” diyen Başkan Şenol, “Yol haritamız belli: öncelikle Danıştay’ın İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na başvurarak, karara itiraz edeceğiz. İç hukuk yolları ile İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesi sağlanmadığı takdirde, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız. Biz kadınlar, direniş destanı yazmaya devam edeceğiz! Kimse umutsuzluğa kapılmasın. İktidara geldiğimizde ilk 24 saat içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe sokacağız. Tüm hükümlerini uygulayarak kadına ve çocuğa yönelik şiddet ile kadın cinayetlerinin nasıl durdurulacağını göstereceğiz. Eşitlikçi bakış açımızı hayata geçirerek, kız kardeşlerimizin canice katledilmesine, kadın katillerinin cezasızlıkla ödüllendirilmesine geçit vermeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Kanunu’ndan da kazanılmış haklarımızdan da asla vazgeçmiyoruz. Bu haklar bizim can simidimizdir” diye konuştu.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!