İsrail, 7 Ekim’den bu yana 27 bin dönüm Filistin toprağını işgal etti

İsrail'in, "Aksa Tufanı" saldırısının ardından işgal altındaki Batı Şeria'da 27 bin dönüm Filistin toprağına el koyduğu belirtildi.

featured
service

İsrail’in, 7 Ekim’de başlayan “Aksa Tufanı” saldırısının ardından işgal altındaki Batı Şeria’da 27 bin dönüm Filistin toprağına el koyduğu belirtildi.

Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyi Başkanı Müeyyed Şaban, “30 Mart Filistin Toprak Günü” dolayısıyla yapılan açıklamada, 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye yapılan saldırılarla birlikte 220 aileden oluşan ve 1277 kişilik 25 bedevi topluluğunun göçe zorlandığını belirtti.

Şaban, İsrail’in bu dönemde Gazze saldırısını bahane ederek Batı Şeria’da 27 bin dönüme kadar Filistin toprağını gasbettiğini ifade etti.

Batı Şeria’daki “C bölgesi” olarak sınıflandırılan alanların yüzde 69’unun İsrail’in kontrolünde olduğunu ve bu bölgenin tüm Batı Şeria topraklarının yüzde 42’sini oluşturduğunu belirten Şaban, 7 Ekim sonrası İsrail’in 6 bin 852 dönüm alan üzerine sömürge birimi kurma projelerini hızlandırdığını söyledi.

Ayrıca, Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria’daki toprak işgallerine ek olarak, bölgedeki Filistinlilere yönelik saldırılarını sürdürdüklerini ifade eden Şaban, Gazze saldırıları sonrası 1156 ayrı saldırı düzenlendiğini ve bu saldırılarda 12 Filistinlinin hayatını kaybettiğini aktardı.

İşgal güçlerinin uygulamaları sonucunda, zeytin ağaçlarının da aralarında bulunduğu 9 bin 600 ağaca zarar verildiğini vurgulayan Şaban, Batı Şeria’daki Filistin topraklarının “bölük pörçük” edildiğini ve buralarda 7 Ekim sonrası 840 askeri barikat ya da geçiş noktası kurulduğunu dile getirdi.

Oslo Anlaşması

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995’te imzalanan “İkinci Oslo Anlaşması” çerçevesinde işgal altındaki Batı Şeria A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı.

Batı Şeria’nın yüzde 18’ini kapsayan “A bölgesi”nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin’e, yüzde 21’lik “B bölgesi”nin idari yönetimi Filistin’e güvenliği ise İsrail’e devredilirken, yüzde 61’ini kapsayan “C bölgesi”nin idare ve güvenliği İsrail’e bırakılmıştı.

KAYNAK – AA

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 27 bin dönüm Filistin toprağını işgal etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!