Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İpek böcekleri kozalarını örmeye başladı

Kozabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Işık, Eskişehir’deki Sarıcakaya Kooperatifi’nde üreticilere pozitif ayrımcılık yapıldığını belirtti ve üretime teşvik etti.

Kozabirlik Yönetim Kurulu Başkanı

Türkiye’de üretilen ipekböceği kozalarının tamamı Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesinde depolanıp muhafaza ediliyor. 64 ilde faaliyet gösteren Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nin (Kozabirlik) satış merkezlerinden biri olan Eskişehir’deki Bursa Kozabirliği’ne bağlı Sarıcakaya ve Koza Tarım Satış Kooperatifi’nde görevli Kozabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Işık, ipekböceği yetiştiriciliği ve işlenmesi hakkında bilgi verdi.

Işık, ipekböceği üretiminin 40 günlük bir süreç olduğunu ve üreticilerin bu kısa sürede para kazanabileceğini belirtti. Devletin üreticilere destek verdiğini vurgulayan Işık, bu üretim modelini herkese tavsiye etti.

Konuya ilişkin açıklamasında, “Bursa Kozabirliği’ne bağlı Sarıcakaya ve Koza Tarım Satış Kooperatifi’ndeyiz. Burası Kozabirliği’nin ana depolama alanı. Türkiye’de üretilen bütün kozalar burada depolanıyor. Ekonomik değer kazandırmak için bu kozaları buharda kurutup, kışın ipliğe dönüştürüyoruz. Ege ve Akdeniz bölgelerinde Mayıs sonunda kozalar çıkıyor ve 40 günlük kısa bir sürede paraya dönüşüyor. Üreticinin ilk geliri oluyor ve hiçbir masrafı yok, sadece emek ve akıl gerekiyor. 2006 yılından bu yana hayvancılık desteği kapsamında olan bu üretime Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz. İpekböceği üreticisine destek sağlanıyor ve pozitif ayrımcılık yapılıyor. Ben de üreticilere bu fırsattan faydalanmalarını öneriyorum. Koza Birliği her daim yanlarında, bize her şey ücretsiz, yeter ki üretsinler” dedi.