İndirimli etiketi olan ürünlere dikkat!

Alışveriş yaparken karşımıza çıkan "indirim kampanyaları" her ne kadar cazip görünse de, uzmanlar uyardı. İşte detaylar...

İndirimli etiketi olan ürünlere dikkat!
service

Alışveriş yaparken karşımıza çıkan “indirim kampanyaları” her ne kadar cazip görünse de, uzmanlar ve Tüketici Hakları Derneği, tüketicileri bu kampanyalara karşı dikkatli olmaya çağırıyor. Dernek Genel Başkanı Ergün Kılıç, özellikle mağazalardaki indirimli fiyat etiketleriyle ilgili artan şikayetlere dikkat çekiyor.

İndirimli Fiyat Etiği ve Uyarılar

Kılıç’ın vurguladığı bazı önemli konular şunlar:

“Ürünün İndirimden Önceki Fiyatı da Etikette Olmalı”

Kampanyalı ürünlerde indirimden önceki fiyatın da etikette yer alması, tüketicilere daha şeffaf bilgi sağlar. Bazı durumlarda yapılan etiket oyunlarıyla tüketicilerin yanıltıldığına dikkat çekiyor.

“Tüketici Fotoğraf Çeksin”

Eğer tüketici, yanıltıcı bir etiketle karşılaşırsa, bunu kanıtlamak adına fotoğraf çekmeli. Şikayet durumunda Ticaret Bakanlığı’nın ‘Alo 175’ hattını arayabilir veya il müdürlüklerine, belediyelerin zabıta birimlerine başvurabilir.

İndirimli etiketi olan ürünlere dikkat!

“Tüketici Alışveriş Öncesi Ortalama Fiyat Öğrensin”

Gelişen teknoloji sayesinde fiyat araştırmasının kolay yapılabildiğine dikkat çekerek, tüketicilerin alışveriş öncesi mağazalardan ve internet üzerinden ortalama fiyatı öğrenerek bilinçli alışveriş yapmalarını öneriyor.

“Tüketici İhtiyacı Varsa Alışveriş Yapsın”

İndirim kampanyaları sırf “indirim var” diye alışveriş yapmak yerine, gerçekten ihtiyaç duyulan ürünler alınmalıdır.

Sosyal Medya Alışverişi Uyarısı

Kılıç, sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde de dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Mesafeli satışlarda 14 günlük cayma süresi hakkının olduğunu hatırlatıyor ve tüketicileri dolandırıcılık riskine karşı uyarıyor.

İndirimli etiketi olan ürünlere dikkat!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!