ILICALILAR HİZMET BEKLİYOR!

featured
service

İyi Parti Kütahya İl Başkanı Ali Soycan, vatandaşlarla bir araya gelerek Ilıca’nın sorunlarına dikkat çekti. Başkan Soycan’a ilgisi nedeniyle teşekkür eden Ilıcalılar yaşadıkları sorunları anlatarak, Ilıca’nın eski günlerine dönebilmek için hizmet çağrısında bulundular.

Kütahya’nın termal turizm merkezlerinden olan Ilıca’daki bakımsızlık, hem Ilıcalılar hem de ziyaretçilerin tepkisine neden oldu. İyi Parti İl Başkanı Ali Soycan’la bir araya gelen Ilıca sakinleri sorunlarını anlatıp, taleplerini dile getirdiler.

“VAH ILICA’M VAH”

Ilıca sakinlerini temsilen bir açıklama yapan Başkan Ali Soycan: “İlimizin güzide yerlerinden biri olması gereken Ilıca terk edilmiş şehir pozisyonunda. Bugüne kadar doğru dürüst hiç bakım yapılmamış. 15 gün kadar önce Ilıca’ya geldim, inceleme yaptım. Bütün eksikleri tespit ettim. Her taraf berbat. Vah Ilıca’m vah. Biz eğer termal turizmi canlandırmak istiyorsak, Afyon’a hayıflanmak istemiyorsak önce ödevimizi iyi yapmamız lazım. Kütahya’da genel olarak bizler yazın Ilıca’ya geliriz ama termal turizm 7/24 yapılan bir turizmdir. Kışın da yapılması gerekir. Ancak buradaki ne altyapı ne de üst yapı turizm için yeterli değil. Ulaşım problemi var. Terk edilmiş büyük bir köy pozisyonuna dönüşmüş” ifadelerini kullandı.

“KABAHATLİ ARAMIYORUZ, SORUNLARI DİLE GETİRİYORUZ”

Başkan Soycan, kabahatli aramadıklarını, sadece sorunları dile getirdiklerini belirtti. Amaçlarının yöneticilerin dikkatini çekerek harekete geçirmek olduğunu kaydeden Başkan Soycan: “Bungalov evlerinin olduğu yerde amaç güzel ama takip yok. Keşke biraz daha dikkatli davranılsaydı, amaca hizmet edilseydi de bizler teşekkür etseydik. Yapılan binaların kalitesizliği, kötülüğü, izolasyon eksikliği yaz ayları dışında burada kalmanın mümkün olmadığını gösteriyor. Gidişat bu olursa gerek Ilıca’da gerek Yoncalı’da termal turizmi harekete geçirmek mümkün değil. Gerçekten buraya el atmamız lazım. Hamam fiyatlarından tutun da ulaşıma kadar, marketinden sosyal alanlara kadar her şeyin düzeltilmesi lazım. Bir temizlik görevlisinin mutlaka olması lazım. Dışarıdan gelenlerin yönlendirileceği bir danışma alanı olması lazım” diyerek Kütahyalı olarak yaşanan durumdan üzüntü duyduklarını kaydetti.

“EVLERİMİZE SICAK SU İSTİYORUZ”

Başkan Soycan’ın ardından Ilıca sakinleri kendi sorun ve taleplerini dile getirdi. Yaklaşık 66 senesinden beri Ilıca’da yaşadığını aktaran bir vatandaş: “Kışın 5-6 saat elektrik kesintileri oluyor. Bazen 1,2 gün elektrik kesintileri oluyor. Daha önceki senelerde bizim evlerimizde sıcak su vardı, şimdi yok. Yeni sıcak su kuyuları açıldı. Bizler de bu kuyulardan faydalanmak, evlerimize tekrar sıcak su verilmesini istiyoruz. Ilıca’nın ve turizmin canlanması için en önemli etken ulaşım. Ulaşımın olmadığı yerde turizm olmaz. Eskiden buradan saat başı minibüs hareket ederdi. Şimdi minibüsçü arkadaşlar da haklı. Yolcu olmayınca kimi taşıyacaklar. Kütahya’ya gelen 70 bin üniversiteli öğrenci Ilıca’yı bilmiyor. Ulaşımın olmadığı yerde turizm olmaz” ifadelerini kullandı.

“GELEN GİDENİ ARATIYOR”

Eskişehirli olan ve 40 senedir Ilıca’da yaşadığını söyleyen bir başka vatandaş ise: “Yerel yönetimler Ilıca’yla ilgilenmiyor. Gelen gideni aratıyor. Eski Ilıca çok hareketliydi, çok canlıydı. İnsanlar burada oturacak yer bulamıyordu. Şimdi eski günlerini arar durumda. Bana göre sahipsiz bir durumda. Burası Kütahya merkeze bağlı gibi görünüyor ama bir kısmı Avdan köyüne, bir kısmı Işıkkara köyüne bağlı. Ilıca sahipsiz, nüfus kâğıdı olmayan bir yer. Market sorunu var, ulaşım sorunu var. Belediye buraya her gün sabah akşam otobüs gönderiyordu. Bunların hepsinden vazgeçti. Sezon açıldı, ortada daha bir şey yok. Ilıca’ya el atmak lazım. Bu siyasetin de üzerinde bir konu. Ilıca’ya gelen insanların ailecek oturup çay kahve içeceği bir yeri yok” şeklinde konuştu.

“DOĞALGAZ İSTİYORUZ”

Bir başka vatandaş ise hamam fiyatlarının yüksekliğinden şikâyet etti. 25 lira para verip içeri girdiklerinde su bulamadıklarını kaydeden Ilıca sakini: “Kömür yakmıyorlar, odun yakmıyorlar. Hiçbir şey yakmadıkları halde 25 lira istiyorlar. 4 kişi girsen 100 lira. Emekli kaç para alıyor? 2 bin 500 lira alıyorum ben. Neye yetecek bu para? Biz Ilıca’ya doğalgaz istiyoruz. Tüp oldu 320 lira. Ben nasıl dolduracağım” diyerek taleplerini sıraladı.

“ILICA’YI ÖLDÜRMEK İÇİN ELLERİNDEN GELEN GAYRETİ SARF ETTİLER”

Ilıca’nın yerlisi bir vatandaş ise şu sözlerle tepkisini dile getirdi: “Ilıca’yı öldürmek için ne yapılması gerekiyorsa Süleyman Canan’dan beri bütün belediye başkanları ellerinden gelen gayreti sarf ettiler. Eski Belediye Başkanı Mustafa İça, buraya kepçe soktu. Su çıkan yere su sokulmaz. Şimdi su çıkmıyor. Bin 100 liraya ön ödemeli su sayacı taktılar. İçinde bir damla su kalsa kışın patlıyor, bin 100 lira bir daha veriyorum. Kartlı sayaç Ilıca’ya uygun değil ki. Zaten dolum noktası da yok. 15 gün kullanmayınca da suyumuzu da kesiyorlar. Her şeyden önce ulaşım, ulaşım, ulaşım.”

ILICALILAR HİZMET BEKLİYOR!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!