Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İGSAŞ, ÇOCUKLARIN KARNE SEVİNCİNE ORTAK OLDU

İGSAŞ’lılar Kandıra Çubuklu Osmaniye

İGSAŞ’lılar Kandıra Çubuklu Osmaniye İlkokulu’nu ve Ortaokulu’nu ziyaret ederek öğrencilerle yaz tatili öncesi bir araya geldi. İGSAŞ Akıllı Tarım hava aracı CEMRE ve kara aracı TOYGAR’ın da tanıtıldığı buluşmada, tarımda teknoloji kullanımı konusunda bilgilendirildi. Ziyarete katılan İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Çocuklarımıza hem çevre hem de akıllı tarım konusunda bilgiler verme fırsatı bulduk. Onlarla hem verimli hem de keyifli bir gün geçirdik” dedi.

Faaliyet gösterdiği her ilde çok sayıda sosyal sorumluluk projesine imza atan İGSAŞ’ın son durağı Kandıra Çubuklu Osmaniye İlkokulu ve Ortaokulu oldu. İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal ve İGSAŞ çalışanları, okulu ziyaret ederek öğrencilerin karne sevincine ortak oldu. Bugüne kadar çeşitli okullarda öğrencilerle bir araya gelen İGSAŞ’lılar, Kandıra Çubuklu Osmaniye İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerine ‘CEMRE ve TOYGAR’ adlı akıllı tarım araçlarının da tanıtımını yaptı.

“BİRÇOK ALANDA VERİMLİLİĞİ ARTIRDIK”

İGSAŞ Ar-Ge Merkezi tarafından hayata geçirilen Akıllı Tarım Projesi kapsamında üretilen Yapay Zeka destekli CEMRE adlı hava ve TOYGAR adlı kara aracı, öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü. İGSAŞ yöneticileri; tohum atma, orman yetiştiriciliği, tarım arazilerinin denetimi gibi çok sayıda işlevi yerine getiren İnsansız Hava Aracı; ve toprak, yaprak analizi, zararlı organizma takibi gibi işlevleri yerine getiren İnsansız Kara Aracı hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Öğrencilerin toprağa ve tarıma olan ilgisini artırmayı hedefleyen bu ziyaret hakkında bir değerlendirme yapan İGSAŞ Genel Müdürü İlkay Ünal, “Tarımda teknoloji kullanımını artırmak için Akıllı Tarım projemiz kapsamında CEMRE ve TOYGAR adlı araçlarımızı geliştirdik ve bugüne kadar birçok ayrı alanda kullanarak verimliliği artırdık. Teknoloji ve tarımı bir araya getiren hava ve kara araçlarımızı çocuklarımıza da tanıtarak onların tarıma olan ilgisini artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“AĞAÇLANDIRMA YAPILDI”

İGSAŞ Çubuklu Osmaniye İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileriyle birlikte üzerinde çocukların isimlerinin yazılı olduğu tohum toplarını açık bir sahaya atarak ağaçlandırma yaptı. Bu projeyi Kocaeli’ne kazandırmaktan mutlu olduklarını söyleyen Ünal: “Böylece çocuklarımıza çevre bilinci aşılıyor bir yandan da gelecekte ülkemizin modern tarım hareketinin bir parçası olmaları konusunda onlara rehberlik ediyoruz. Dünyada tarım artık akıllı teknolojiler kullanılarak yapılıyor, İGSAŞ olarak biz de bu alanda örnek projeler geliştiriyoruz. Belki de bugün birlikte olduğumuz çocuklarımızın arasından bazıları geleceğin ‘yeni nesil çiftçileri’ olacak” değerlendirmesini yaptı. Öğrenciler, İGSAŞ Akıllı Tarım tanıtımının ardından karnelerini mangal partisi ile kutlayarak yaz tatiline keyifli bir başlangıç yaptı.