“HER BİR ÇOCUĞUN HAKLARININ TEMİNATIYIZ”

featured
service

Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Esin Özak Sezengöz, çocuklara yönelik gerçekleştirilen her eyleme karşı olduklarını söyledi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla konuşan Başkan Sezengöz, “Mağdur edilen her bir çocuğumuzun haklarının teminatı olduğumuzu; çocuklara yönelik olarak gerçekleştirilen hak ihlallerinin önüne geçmek için tüm kurum ve bireylerle işbirliği ve dayanışma içerisinde hareket etmek zorunda olduğumuzu bir kez daha kuvvetli bir şekilde hatırlatmak isteriz” dedi.

Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Esin Özak Sezengöz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla açıklamalarda bulundu. 23 Nisan 1920 tarihinin TBMM’nin açıldığı şanlı bir tarih olduğunu söyleyen Sezengöz, Meclis’in millet egemenliğinin teminatı olduğunu söyledi. 102 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığını söyleyen Sezengöz, “Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi açılarak; hâkimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilân edilmiştir. Ulu Önder Atatürk “Çocuklar geleceğin teminatıdır” düşüncesiyle çocuklarımıza bayram olarak hediye etmiştir. Dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 1979’un UNESCO tarafından ‘çocuk yılı’ ilan edilmesiyle uluslararası nitelik kazanmıştır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir” dedi. 23 Nisan gününün çocuk haklarının öneminin hatırlatılması, fırsatların desteklenmesi için bir vesile olduğunu belirten Sezengöz, şunları kaydetti: Çocukların hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu evrensel haklardır. Temel hakların birer taşıyıcısı olan çocukların, öncelikle yaşam hakkı olmak üzere,  sağlık hizmetlerinden yararlanma, eğitim görme, barınma, psikolojik ve bedensel bütünlüğünün korunması gibi temel haklarının çocuklar tarafından etkin bir biçimde kullanılabilmesi için gerekli tedbirler alınarak odağa çocuklar yerleştirilen hukuk devletinin varlığı gerekmektedir. Çocuk haklarının korunmasını sağlamak, çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak ve potansiyellerini en iyi şekilde gerçekleştirebilecekleri fırsatların önünü açmak başta devlet olmak üzere tüm insanların sorumluluğundadır.

“ÇOCUKLARA KARŞI HER SALDIRININ KARŞISINDAYIZ”

Kütahya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak, çocukların geleceğimizin teminatı olduğunun bilincinde olduklarını aktaran Sezengöz, “Çocuklarımıza ait temel hakları koruyacağımızı, çocuk haklarına yönelik olarak gerçekleştirilen her türlü saldırıyı şiddetle kınadığımızı belirtiyoruz. Mağdur edilen her bir çocuğumuzun haklarının teminatı olduğumuzu; çocuklara yönelik olarak gerçekleştirilen hak ihlallerinin önüne geçmek için tüm kurum ve bireylerle işbirliği ve dayanışma içerisinde hareket etmek zorunda olduğumuzu bir kez daha kuvvetli bir şekilde hatırlatmak isteriz. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği, mutlu ve onurlu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı siz değerli ebeveynler nezdinde kutlarız” dedi.

“HER BİR ÇOCUĞUN HAKLARININ TEMİNATIYIZ”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!