HAYDAR ALİYEV ANILDI

featured
service

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Haydar Aliyev’i Anma ve Azerbaycan Kültür Gecesi etkinlikleri düzenlendi.

DPÜ’de Azerbaycan’a ait iki ayrı kültür etkinliği düzenlendi. Azerbaycan Kültür Topluluğu tarafından İİBF Amfi-2’de düzenlenen ilk etkinlikte Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 3. Cumhurbaşkanı olan ve ülkesinde ulusal lider olarak kabul edilen Haydar Aliyev’in doğumunun 99. yılı nedeniyle gerçekleştirilen anma törenine Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muammer Gavas, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Duran, Azerbaycan Büyükelçisi Başdanışmanı Elhan Zeynalov, akademik ve idari personeller ve öğrenciler katıldı.

BOZASLAN: “ALİYEV’İ SAYGIYLA ANIYORUZ”

Etkinlikte ilk sözü alan Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Bakko Mehmet Bozaslan düşüncelerini şöyle ifade etti: “Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluk ve kardeşliği burada anlatmaya kalksak, haftalar aylar sürer. Bizim 4 bin yıllık devlet geleneğimiz var. Bu geleneğin en gözde iki devleti olarak görüyorum Türkiye ve Azerbaycan’ı. Biz Azerbaycanlı öğrencilerimizi yabancı uyruklu öğrenci olarak görmüyoruz. Onlar bizim kendi öz evlatlarımız, onları o şekilde görüyor ve değerlendiriyoruz. En son Karabağ Zaferi’nde Türkiye-Azerbaycan dostluğunu tüm dünyaya gösterdik. Bu dostluğun önemli isimlerinden biri de merhum Haydar Aliyev’dir. Kendisi hem Türk dünyası için, hem de Türkiye – Azeybaycan ilişkileri için oldukça önemli bir isimdi. Kendisini saygı, rahmetle ve minnetle yâd ediyoruz. ‘Yaşasın Can Azerbaycan, Var Olsun Türkiye, Yaşasın Türkiye Azerbaycan kardeşliği’ diyorum. Bütün herkesi saygıyla selamlıyorum.

PROF. DR. UYSAL: “AZERBAYCAN’LA KANIMIZ CANIMIZ BİR”

Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal ise katılımcılara hitap ettiği konuşmasında şunları söyledi: “Bazı şahsiyetler vardır. Bir milletin varoluş ve devam edişinin sebebidir. İşte Azerbaycan halkının milletinin bugünkü seviyelere gelmesinde Haydar Aliyev’in büyük rolü var. Azerbaycan ile Türkiye arasında büyük bir iş birliği var. Bu kardeşlik ruhu her iki ülke safına geçmiş durumda. İnşallah bu birlik ve beraberlik ruhunu devam ettireceğiz. Azerbaycan halkı ve biz aynı milletiz. Her ne kadar sınırlarımız ve bayraklarımız farklı olsa da kanımız, canımız bir, aynı milletiz, kökümüz aynı, birlik bağlarımız çok kuvvetli. Biz birlik bağlarımızın farkına vardıkça ayakta duruyoruz, bağımsız, hür oluyoruz. İşte Karabağ Zaferi bunun en büyük örneğidir. Bunun yegâne sebebi Azerbaycan ile olan kuvvetli iş birliğidir. Eğer bu birlik ve beraberliği göstermemiş olsaydık Karabağ toprakları Ermeni işgalinde kalacaktı. Gerek zafer kazanmamız gerekse başka sahalardaki zaferlerimiz birlik ve beraberliğimize bağlı. Azerbaycan’dan 1.200 civarında öğrencimiz var. Sadece tek taraflı değil bu, bizden de Azerbaycan’a giden binlerce öğrencimiz var. Genç nesiller, Haydar Aliyev’in atmış olduğu o temelleri daha da sağlamlaştıracaklar ve yıkılmaz binayı inşa edecekler.” Uysal’ın konuşmasının ardından Haydar Aliyev belgeseli izlenildi.

ZEYNALOV: TÜRKİYE KARABAĞ ZAFERİ’NDE ÖNEMLİ ROL OYNADI

Anma etkinliğinde son konuşmayı yapan Azerbaycan Büyükelçisi Başdanışmanı Elhan Zeynalov ise şöyle konuştu: “Her halkın nezdinde çok önemli şahsiyetler olur. 1990’lı yıllarda Azerbaycan kötü bir durumdaydı. Ermenistan topraklarımızı işgal etmiş, vatandaşlarımızı göçe zorlamıştı. Bizler o zamanlarda öğrenciydik. Bu hadiselere bizzat şahidiz. Haydar Aliyev başa gelince savaşı durdurdu. Azerbaycan – Türkiye ilişkilerinde de ilk adımları attı. Azerbaycan ve Türkiye’nin büyük ilişkileri oldu. Azerbaycan 30 yıl sonra topraklarını işgalden kurtardı. Bu zafer sonrası ortaya çıktı ki, Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur. Azerbaycan’ın Ermenistan’ı topraklarından kurtarmaya gücü vardı ancak arkasında da bir güce ihtiyaç vardı. Türkiye bu konuda Azerbaycan’a destek oldu ve Karabağ Zaferi’nde büyük rol oynadı. Ben burada bir kez daha merhum Haydar Aliyev’i saygı, sevgi ve minnetle anıyorum.”

AZERBAYCAN KÜLTÜR GECESİ ETKİNLİĞİ

Haydar Aliyev’i Anma Töreni’nden sonra verilen arada Başdanışman Elhan Zeynalov, Rektörlük makamında Prof. Dr. Kâzım Uysal’la bir araya gelerek Rektörle bir süre sohbet etti ve kendisine hediyeler sundu. Günün Azerbaycan Kültür Gecesi başlıklı ikinci etkinliğinde öğrenciler tarafından Azerbaycan’ın kültür ögelerinin yer aldığı tiyatro oyunu ve dans gösterisi sahnelendi. Etkinlikte katılımcılara ayrıca yöresel ikramlar da sunuldu.

HAYDAR ALİYEV ANILDI

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!