Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

GÜRCİSTANLI ÖĞRENCİ MÜSLÜMAN OLDU

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde eğitim

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde eğitim gören Gürcistan uyruklu 22 yaşındaki Gıunel Gasanova, Müslüman olarak “Rana” adını aldı.

Annesiyle 3 sene önce Gürcistan’dan Türkiye’ye gelen Gasanova, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesine kaydoldu. Annesinin Müslüman olmasının ardından İslamiyet’le ilgili araştırmalar yapan Gasanova, Müslüman olmaya karar verdi.

GÜRCİSTANLI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ MÜSLÜMAN OLDU

DEMİRTAŞ: “İSLAMİYET’İ YAŞAMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”

Arkadaşlarıyla Kütahya Müftülüğüne gelerek kararını açıklayan Gasanova için İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından ihtida töreni düzenlendi. Demirtaş’ın, İslam’ın temel esaslarıyla ilgili verdiği bilgilerin ardından şahitler huzurunda kelime-i şehadet getiren Gasanova, Müslüman oldu. Rana ismini alan Gasanova’yı tebrik eden Demirtaş: “Kardeşimizin, bu iman ve ikrardan sonra güzel dinimizin temel ibadetleri olan namaz, oruç gibi ibadetleri ifa etmek için dini bilgilerini geliştirip zenginleştirerek İslamiyet’i yaşamasını temenni ediyoruz. Rabbim yeni hayatında rızasına uygun bir hayat sürmeyi nasip etsin” dedi.

“AİLEM BASKI YAPMADI”

Ailesinin Müslüman olması için kendisine baskı yapmadığını anlatan Rana ise şunları kaydetti: “Annem biz Türkiye’ye geldikten sonra Müslüman oldu. Dedem de sonradan Müslüman olmuştu. Onu hep Kur’an okurken görüyordum. Ama dedem hiçbir zaman bana Müslüman olmam için baskı yapmadı. Dedemin Kur’an-ı Kerim’i okuyuşunu her gördüğümde İslam’ı merak etmeye başladım. Her geçen gün merakım arttı. İslamiyet’i daha da çok araştırdım ve Müslüman olmaya karar verdim. Bugün kelime-i şehadet getirirken çok ferahladım.” Demirtaş, tören sonrasında Rana Gasanova’ya, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından basılan Rusça dini eserler hediye etti. AA