Güney Kore’de bir robot bir insanı öldürdü

Güney Kore'deki bir gıda tesisinde, bir robot kol, yapılan test sırasında bir kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Güney Kore'de bir robot bir insanı öldürdü
service

Güney Kore‘deki bir gıda tesisinde, biber kutularını kaldırmak ve paletlere aktarmak için kullanılan bir robot kol, yapılan test sırasında bir kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Güney Gyeongsang eyaletinde bulunan Donggoseong Export Agricultural Complex adlı tesisin robot kolu, test esnasında 40’lı yaşlardaki bir kişiyi ağır bir şekilde yaralayarak ölümüne sebep oldu.

Olayın detaylarına göre, hayatını kaybeden kişi, robot kolu üreten şirketin bir çalışanıydı ve robotun test sırasında biber kutularını taşımak üzere programlandığı sırada, kutuları ayırt edemeyerek kişiyi yakalayıp vücudunu taşıma bandına doğru itti. Bu nedenle yüzü ve göğsü ezilen kişi, hastaneye kaldırıldı ancak hayatını kaybetti.

Polis açıklamasına göre, olayın meydana geldiği gün, şirket çalışanı, robotun sensör işlemlerini kontrol ediyordu ve test, planlandığı tarihte yani 8 Kasım’dan önce yapılması gereken bir testti. Ancak sensördeki sorunlar nedeniyle test iki gün ertelendi.

Bu trajik olay, teknoloji ve otomasyon sistemlerinin kullanımında daha fazla güvenlik önlemi alınması gerekliliğini bir kez daha vurguluyor. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, insan güvenliğine verilen önemin her zaman en üst düzeyde olması gerekiyor.

 

Güney Kore’de bir robot bir insanı öldürdü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Kütahya Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!