YENİ YILDA ÖZEL OKUL TERCİHİ YAPACAK VELİLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

YENİ YILDA ÖZEL OKUL TERCİHİ YAPACAK VELİLER NELERE DİKKAT ETMELİ?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 24.12.2021
2
A+
A-

Pandemi dönemiyle birlikte özel okullara olan talep arttı. Bu süreçte yaşanan ekonomik dalgalanmalara rağmen, çocukları için okul ihtiyaçlarının önemini ve önceliğini bilen anne babalar özel okul arayışına başladı. 2022 Ocak ayı itibarıyla özel okullar, liste fiyatlarının başlangıç seviyesinden erken kayıt dönemine başlayacak ve eş zamanlı olarak bursluluk sınavı, okula kabul sınavı gibi isimlerle öğrencilere belirli oranlarda veya tam burslu eğitim imkânı sunacaklardır.

Peki, bu süreçte tercihi özel okul olacak anne babalar nelere dikkat etmeli?

Dostlar Eğitim Kurumları Kurum Müdürü Gülcan Karataş, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Gülcan Karataş şu ifadeler yer verdi: “Bugün bir anaokulu seçerken bile ilkokul ve ortaokuluyla birlikte aslında çocuğunuzun bütün eğitim hayatına bir başlangıç yapıp onun geleceği ile ilgili en kritik kararlardan birini onun adına almış alıyorsunuz. Çünkü eğitim kurumlarından öğrendiklerinin izlerini hayatları boyunca taşıyacaklardır. Bulunduğunuz yerdeki bütün okulları gezin ve değerlendirin derim. Değerlendirmeler sırasında kendinize ilk sormanız gereken soru ‘Okul, aile yapıma ve çocuğumun özelliklerine uygun mu?’ olmalıdır.

Gezdiğiniz okullar arasında çok görkemli yapılarla karşılaşabilirsiniz ya da okul yöneticileri sizleri ikna etmek için bütün çabalarını ortaya koyabilirler. Bana göre bunların hiçbirinin önemi yoktur. Önemli olan sizlerin ne hissettiğidir. Çocuğunuzun sizden ayrı olduğu saatlerde en fazla ihtiyaç duyacağı duygular sevgi, şefkat ve güvendir. Bu okulda eğitime başladığınızda, çocuğunuz bu duygularla sarılıp sarmalanacak mı? Anne baba olarak bunu mutlaka hissetmelisiniz.

İlk öğretmeni, çocuğunuzun eğitim hayatında çok önemli olacaktır. Çocuğunuza ya okulu sevdirecek ya da onu okuldan uzaklaştıracaktır. İyi öğretmenler, harika okullar yaratır. Mutlu öğretmen, mutlu öğrenci demektir. En kıymetli varlığınızı emanet ettiğiniz öğretmenlerin ve kurumun eğitime bakış açısı nedir?

Sizin eğitime bakış açınızla, kurumun eğitime bakış açışı örtüşecek mi? Unutmayın ki sizin rahat edeceğiniz kurumda ancak çocuğunuz da rahat edecektir. Bunun için anne babaların öncelikli tercih sebeplerinden biri de ‘Kurum Kültürü’ olmalıdır.

Özel okul tercihi yapacak velilerin, nitelikli ve vizyonları olan okulları tercih etmeleri, öğrenci başarısının ve okul ilişkisinin yüksek olması ile doğru orantılıdır. Bu sebeple;

  • Kurumun öğretmenleri ile olan ilişkisi önemlidir. Her çocuk huzurlu, iletişimin güçlü olduğu yerlerde kendini özgürce ifade edebilme gücü bulur.
  • Kurum – öğretmen ve yönetici ilişkisinin ne kadar sık ve sağlıklı olduğu,
  • Kayıt görüşmelerinde aktarılan eğitim programlarının yıl içinde ne kadar uygulandığı,
  • Okulun akademik ve dil alanlarındaki başarıları,
  • Eğitimin temelini oluşturan okul, aile ve öğrenci üçgeninde iletişimin ne kadar sağlıklı İlerlediği ve geri bildirimlerin hızlı bir şekilde sağlanıp sağlanmadığı,
  • Okulun ek hizmetlerinden olan güvenlik, beslenme, sağlık, temizlik ve servis hizmetleri gibi unsurların, kayıt esnasında anlatıldığı gibi uygulanıp uygulanmadığının referans araştırmasıyla sağlamasını yapmak çok önemlidir.

Ayrıca okulların öğretimin yanında, öğrettiklerini sosyal hayatta daha fazla deneyimleme fırsatı sağlamasıyla yarının dünyasına daha nitelikli hizmet edebileceği unutulmamalıdır. Sosyal aktivitelerden uzak kalan öğrenci, mutsuz çocuk olmaya eğilim gösteriyor. Bu sebeple sadece akademik başarıya odaklanan değil; çocuğun kendisiyle yeteri kadar zaman geçirmesine olanak sağlayan; bilişsel, duyusal ve bedensel hareket başarısını destekleyen, çeşitli sosyal yaşantılara yer veren okullar veliler için tercih sebebi olmalıdır.

Sizlerin okul seçimindeki en önemli ölçütünüz güvenilir referanslar olmalıdır. Her ailenin eğitim kurumundan beklentisi tabii ki farklı olabilir ancak daha önce o kurumun velisi olan ailelerin memnuniyeti de çok önemli bir ölçüt olacaktır. Çocuklarınız için en doğru kararları ‘Dostlar’ınızla birlikle vermeniz dileğimle…”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram