“YENİ ASGARİ ÜCRET TARİFESİ DERHAL UYGULANSIN”

“YENİ ASGARİ ÜCRET TARİFESİ DERHAL UYGULANSIN”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.07.2022
2
A+
A-

Kütahya Barosu, 20 Kasım 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin, TBB’nin hazırladığı yeni tarife ile güncellemesi için yapılan ortak açıklamayı imzaladı. Açıklamada, “Gerek TBB gerekse Barolarımız tarafından Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin güncellenmesi, CMK Ücret Tarifesinin Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine eşitlenmesi talebi defalarca Adalet Bakanlığına iletilmiştir. Bu taleplerin karşılanmasına yönelik en küçük bir adım bile atılmamıştır” denildi.

Türkiye Baraolar Birliği ve Barolar, 20 Kasım 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin, TBB’nin hazırladığı yeni tarife ile güncellemesi için ortak açıklamada bulundu. Kütahya Barosu’nun imzacı olduğu açıklamada: “20 Kasım 2021 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nde belirlenmiş ücretler, ülkedeki ekonomik gelişmelerin gerekleriyle bağdaşmamaktadır. Gerek TBB gerekse Barolarımız tarafından Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin güncellenmesi, CMK Ücret Tarifesinin Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine eşitlenmesi talebi defalarca Adalet Bakanlığına iletilmiştir. Bu taleplerin karşılanmasına yönelik en küçük bir adım bile atılmamıştır” denildi.

“ORTAK ÇALIŞMA TALEPLERİMİZ KABUL GÖRÜLSÜN”

Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Türkiye Barolar Birliği, ortak çalışma taleplerinin Adalet Bakanlığınca kabul görmemesi üzerine 05 Haziran 2022 tarih 2022-1257 sayılı Yönetim Kurulu kararı ile 2022 Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin maktu ücretlere ilişkin kısmının T.C. Merkez Bankasından alınan Mayıs Ayı TÜFE yıllık değişim oranı olarak tespit edilen ‘yüzde 73.50’ oranında artırılarak Adalet Bakanlığına üst yazı ekinde onay için gönderilmesine, üst yazıda tarifenin 2023 tarifesi Resmi Gazete’de yayımlanana kadar geçerli olmak üzere hazırlandığının, yasa gereğince Ekim ayı sonuna kadar 2023 tarifesi hazırlığının yapılarak ayrıca gönderileceğinin belirtilmesine karar vermiştir.”

 “TAHAMMÜL EDİLEMEYECEK SEVİYELERE İNDİ”

Ekonomik kriz nedeniyle avukatlık ücretlerinin tahammül edilemeyecek seviyelere indiği aktarılan açıklamada, “T.C. Merkez Bankasının Mayıs ayı TÜFE yıllık değişim oranı (yüzde73,50) üzerinden maktu ücretlere artış yapılarak hazırlanan 2022 yılı Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 13 Haziran 2022 tarih 19387 sayılı yazı ile Adalet Bakanlığına gönderilmiştir. Söz konusu tarife, 2023 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gireceği tarihe kadar uygulanmak üzere hazırlanmıştır. Altını çizerek ifade ediyoruz; ülkede yaşanan iktisadi krizle birlikte avukatlık ücretleri tahammül edilemeyecek seviyelere inecek şekilde erimiştir. Bakanlığın süreci sessizlikle geçiştirebileceği eşik aşılmıştır. 2023 tarifesi hazırlanana kadar, 2022`nin geri kalan kısmı için Türkiye Barolar Birliğinin hazırladığı yeni tarife derhal uygulamaya konmalıdır. Aksi halde, yurttaşların adalete erişim ve savunma hakkı sınırına hassasiyet gösterilerek kurucu unsuru olduğumuz yargı faaliyeti kapsamında hizmet sunma olanaklarımızın ortadan kalkacağını kamuoyuna ilanen duyururuz” ifadelerine yer verildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram