“YAZ AYLARINDA SOKAK ÇEŞMELERİ SAĞLIKSIZ OLABİLİR”

“YAZ AYLARINDA SOKAK ÇEŞMELERİ SAĞLIKSIZ OLABİLİR”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 30.05.2022
2
A+
A-

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından Şube Müdürü Sağlık Uzmanı Yüksel Altuğ’un konuşmacı olarak katıldığı ‘Bulaşıcı Hastalıklar’ konulu etkinlik gerçekleştirildi. Yaz mevsiminde artan hava sıcakları nedeniyle sudan bulaşan hastalıkların arttığına dikkat çeken Altuğ: “Klorlanmayan sokak çeşmelerinden su tüketilmemelidir” dedi.

DPÜ’de Bulaşıcı Hastalıklar konulu etkinlik düzenlendi. Eğitim Fakültesi Mavi Salon’da gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda öğrencinin yanı sıra akademik ve idari personel katıldı.

ALTUĞ: “TEMEL HEDEF AŞISIZ ÇOCUK BIRAKMAMAK”

Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurumlarında 13 hastalığa karşı 14 çeşit aşının ücretsiz uygulandığını açıklayan Yüksel Altuğ: “Temel hedef aşısız çocuk bırakmamak, tüm çocukların bağışıklama hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktır. Bakanlığımız tarafından anne adayları ve kronik hastalıkları nedeniyle risk grubunda olan kişilerin tetanos, hepatit b, zatürre ve grip aşıları uygulanmaktadır. Anne adaylarının aile hekimliği birimleri tarafından doğum öncesi bakım hizmetleri verilmekte, anne ve bebek sağlığı çerçevesinde tetanos aşıları yapılmaktadır” diye konuştu.

“SICAK HAVALAR BULAŞICI HASTALIKLARI ATIRIYOR”

Yaz mevsiminde artan hava sıcaklıklarının su ve besinlerle bulaşan hastalıkların artmasına yol açabildiğine dikkat çeken Altuğ: “Su ve besinlerle bulaşan hastalıklar belirli iklim koşullarını ve özellikle kötü hijyenik koşulları severler. Kişilerin temizlenme alışkanlıklarının az olduğu toplumlarda sık görülürler. Etken; genellikle ağız yoluyla alınır, sindirim yoluna yerleşir ve enfeksiyona yol açar. En sık görülen belirtiler ise karın ağrısı, ishal ve kusmadır. Kişisel hijyen için kullanılan suyun yetersiz ve kirli olması nedeniyle ishaller hastalıklar, kişiden kişiye doğrudan temas ve su eksikliği nedeniyle cilt ve göz enfeksiyonları ile uyuz gibi hastalıklar, iyi havalandırılmayan kapalı ortamlarda hava yolu ile bulaşan hastalıklar grip, nezle gibi hastalıklar, suda üreyen sinek, böcek gibi vektörlerle yayılan hastalıklar sıtma, kırım kongo kanamalı ateşi gibi hastalıklar bulaşabilmektedir” şeklinde konuştu.

“KLORLU YA DA AMBALAJLI GÜVENLİ SULAR TÜKETİLMELİ”

Halk sağlığının korunmasında kişisel temizlik, temiz su ve temiz gıdaların tüketiminin büyük önem taşıdığını kaydeden Yüksel Altuğ: “Sağlıklı ve yeterli su temin edilmeli, günlük hayatımızda ellerimiz yeterli sıklıkta bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Enfeksiyon zincirinin kırılmasında en etkili yaklaşım bulaşma yollarının kesilmesi ve olumsuz çevresel etmenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Yaz mevsiminde; klorlu ya da ambalajlı güvenli sular tüketilmeli, sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalıdır. Klorlanmayan sokak çeşmelerinden su tüketilmemelidir. Portakal, muz, elma vb. meyveler ve sebzeler temiz suda yıkayıp, soyduktan sonra tüketilmelidir. Açıkta beklemiş yemekler tüketilmemeli; taze, iyi pişirilmiş, sıcak yemekler tercih edilmelidir” diyerek sözlerini tamamladı. Altuğ etkinliğin son bölümünde su ve besinlerle bulaşan hastalıklardan korunma yollarını anlattı. Etkinlik hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram