“TÜRKİYE EKONOMİSİ YALNIZ DÖVİZ KURUNA İNDİRGENEMEZ”

“TÜRKİYE EKONOMİSİ YALNIZ DÖVİZ KURUNA İNDİRGENEMEZ”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 21.12.2021
1
A+
A-

Türkiye ekonomisinin yalnız döviz kuruna indirgenerek değerlendirilemeyeceğini belirten MÜSİAD Kütahya Başkanı İsmail Tosun: “Son 20 yıldır serbest piyasa koşullarından ödün vermeden yıllık %5,3 büyümeyi başaran ekonominizin bu süreci de atlatacağına olan inancımız tamdır” dedi.

MÜSİAD Kütahya Başkanı İsmail Tosun, ülke ekonomisi ve asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu. Asgari ücretteki damga ve gelir vergisinin kaldırılmasından duydukları memnuniyeti belirten İsmail Tosun, ekonomideki çalkantılı sürecin de atlatılacağını kaydetti.

“BU SÜRECİ ATLATACAĞIMIZA OLAN İNANCIMIZ TAM”

Türkiye ekonomisinin yalnız döviz kuruna indirgenerek değerlendirilemeyeceğini belirten İsmail Tosun: “Son 20 yıldır serbest piyasa koşullarından ödün vermeden yıllık %5,3 büyümeyi başaran ekonominizin bu süreci de atlatacağına olan inancımız tamdır. Bilindiği üzere, modern ekonomiler en az maddi sermaye kadar,  sosyal sermayeye de ihtiyaç duymaktadır. Sosyal sermayenin başlıca kaynağı ise güven faktörüdür. Üzülerek görmekteyiz ki; son dönemde,  makroekonomik temellere dayanmayan, suni bir güvensizlik ortamı oluşturulmaya çalışılmaktadır.  MÜSİAD olarak bizler, reel ekonomik göstergelerle değil, algılarla yön verilen her türlü ekonomik iklimin karşısındayız” açıklamasında bulundu. ,

DÜŞÜK FAİZ ODAKLI POLİTİKANIN DESTEKÇİSİYİZ”

Tosun: “Yılın ilk üççeyreğinde yüzde 11,7 büyüyen, son 12 aylık ihracatı 220 milyar doları aşan, son 3 ayda cari fazla veren Türkiye ekonomisi; yalnızca döviz kuruna indirgenerek değerlendirilemez. Türkiye ekonomisi, gerek iç, gerekse dış kaynaklı bütün algı manipülasyonlarına karşı, geçmişte olduğu gibi, bugün de dimdik ayaktadır. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde uygulamaya konulan üretim, yatırım, ihracat ve istihdam odaklı kazanımlarımızı kat be kat artıracağına inandığımız düşük faiz odaklı politikamızın destekçisi olduğumuzu yeniden ifade ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“YÜKSEK ORANLI ARTIŞLARIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ ÖNCELİĞİMİZ OLMALI”

2022 yılı asgari ücret zammına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan İsmail Tosun: “2022 yılında uygulanacak asgari ücretin tespitine yönelik çalışmaların başladığı ilk gün de ifade ettiğimiz gibi; MÜSİAD olarak bütün çalışanlarımızın yaşamlarını insani şartlarda ve onurlu bir şekilde sürdürmesi gerektiğini savunmuş ve tek bir çalışanımızın bile alın terinin enflasyona ezdirilmemesi için asgari ücret teklifimizin en az 4 bin TL olduğunu ifade etmiştik. Bu bağlamda 2022 yılı için önceki yıla göre yaklaşık %50 oranında bir artışla net 4 bin 250 TL olarak belirlenen asgari ücretin, hem işverenlerimiz hem de çalışanlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Özellikle altını çizmek isteriz ki; çalışanlarımızın hem cari dönemde hem de geleceğe yönelik alım gücünün korunması için, fiyatlar genel düzeyindeki yüksek oranlı artışların önüne geçilmesi önceliğimiz olmalıdır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde kısa vadede yüksek faiz yükünden kurtularak, orta ve uzun vadede enflasyon hedefimize adım adım yaklaşacağımıza olan inancımızı yinelemek istiyoruz.

SANAYİ SEKTÖRÜNE POZİTİF AYRIMCILIK SAĞLANMALI”

Yeni asgari ücretteki damga ve gelir vergisinin kaldırılmasının iş dünyası temsilcilerini memnun ettiğini kaydeden İsmail Tosun: “Buna ilaveten; bilindiği gibi mevcut uygulamada işkolu ya da sektör ayırt etmeksizin bütün asgari ücretli çalışanlar için standart bir ücret belirlenmekte, böylece imalata yönelik stratejik öneme sahip sektörlerle diğer sektörler arasında bir fark gözetilmemektedir. MÜSİAD olarak görüşümüz; sanayi sektörü kapsamında asgari ücretli çalışanlar için ilave bir pozitif ayrıcalık sağlanmasının, imalata yönelik istihdamımızın ve üretim kapasitemizin artırılması adına önemli bir adım olacağı yönündedir” diyerek sözlerini tamamladı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram