TEDAVİ İÇİN YURT DIŞINDAN PARKHAYAT’A GELDİ

TEDAVİ İÇİN YURT DIŞINDAN PARKHAYAT’A GELDİ
REKLAM ALANI
Yayınlama: 22.12.2021
0
A+
A-

Yurt dışından yaşayan Basaad Kadhım Mohammed Al-JUHAISHI isimli kadın fazla kilolarından kurtulmak için Özel PARKHAYAT Kütahya Hastanesine geldi. Hastanın ameliyatını gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tahir Atun; obezite ameliyatı olan hasta ve mide botoksu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yurt dışında yaşayan 36 yaşındaki Basaad Kadhım Mohammed Al-JUHAISHI isimli kadın hasta, fazla kilolarından kurtulmak için PARKHAYAT Kütahya Hastanesi Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tahir Atun’a başvurdu. Yapılan tetkikler ve taramalar sonrası Morbid Obezite (Vücut Kitle İndeksi :49) teşhisi konulan hastaya, kapalı sistem Tüp Mide Ameliyatı (Laporoskopik Sleeve Gastrektomi) başarıyla uygulandı ve 2 gecelik yatış sonrası hasta şifa ile taburcu edildi.

KAPALI YÖNTEMLE 2 SAAT SÜRDÜ

Ameliyatı gerçekleştiren Op. Dr. Tahir Atun, ameliyat öncesi hastanın genel cerrahinin yanı sıra, göğüs hastalıkları, kardiyoloji, psikiyatri ve bariyatrik beslenme uzmanı tarafından oluşan bir kurul tarafından değerlendirildiğini, risklerin ortaya konulduğunu, ameliyat öncesi birkaç gün TBT (Proteinden zengin, karbonhidrat ve yağdan fakir Tıbbi Beslenme Tedavisi) uygulandığını ve optimal koşullarda hazırlanarak ameliyata alındığını ifade etti. Ameliyatın kapalı yöntemle gerçekleştirildiğini ve yaklaşık 2 saat kadar sürdüğünü anlatan Op. Dr. Tahir Atun, başarının bir ekip işi olduğunu, bu başarıda anestezi teknisyeninden hemşiresine, yardımcı sağlık personelinden yoğun bakım ekibine kadar herkesin katkısının olduğunu dile getirdi.

“OBEZİTE SADECE ŞİŞMANLIK DEĞİLDİR”

Op. Dr. Tahir Atun: “Obezite sadece şişmanlık değildir. Obezite aynı zamanda karaciğer yağlanması, şeker hastalığı, damar sertliği, yüksek tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu, depresyon, özgüven kaybı, artmış kanser riski, ciddi solunum ve eklem rahatsızlıklarını da içeren bir hastalıklar topluluğudur. Önlem alınmadığında ölümcül olabilen bu hastalık için cerrahi müdahale, hastayı yeniden hayata bağlayan ciddi bir alternatiftir.” dedi.

“VÜCUT KİTLE İNDEKSİNE GÖRE DEĞİŞİYOR”

Obezitenin cerrahi tedavisinde vücut kitle indeksine göre değişen farklı alternatifler olduğunu dile getiren Op. Dr. Tahir Atun: “Kilonun boyun karesine bölünmesi ile elde edilen vücut kitle indeksi 35’in altında olan Tip 1 obez dediğimiz hastalarımıza endoskopik yolla uyguladığımız mide balonu ya da mide botoksunu önermekteyiz. Bu indeks 35’in üstüne çıktığında bu uygulamalar çok etkili olmamaya başlar. Vücut kitle indeksi 40 ve üstü olduğunda tüp mide ya da mide by-passı gibi cerrahi yöntemler uygulanabilir” diyerek sözlerine son verdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram