“TAŞIMALI EĞİTİM İHALE SİSTEMİ DEĞİŞMELİ”

“TAŞIMALI EĞİTİM İHALE SİSTEMİ DEĞİŞMELİ”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 31.05.2022
1
A+
A-

Gelecek Partisi İl Başkanı Serdar Seven, taşımalı eğitim servis ihalesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. İhale yapım şeklinin değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Seven, “Her okulun ihalesini bireysel dosyalara dönüştürüp zor günler geçiren küçük servisçi esnafına sahip çıkılıp ihalelere katılabilmesinin önü açılmalı hem de bu tip ihaleler bazı büyük firmaların tekelinden çıkarılıp haksız kazancın önüne geçilmelidir” dedi.

Gelecek Partisi İl Başkanı Serdar Seven, taşımalı eğitim servis ihalesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı taşımalı eğitim sisteminin servis ihalesi yapım şekli değiştirilmelidir” diyen Seven, “Pandemi döneminde okulların kapalı olması nedeni ile 2 yıl boyunca işlerini yapamayan okul servisi taşımacı esnafı, bu süreçte çok zor günler geçirmiştir. Son 1 yıldır okulların açılması ile geriye dönük borçlanmaları ve hayatlarını idame etme noktasında zor günleri hala atlatamayan servisçi esnafı birde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürütmekte olduğu taşımalı eğitim sisteminde ki ihalelerin yanlış yapılması ile ayakta durmaları iyice zora girmiştir. Son bir yılda servisçi esnafının ana giderleri arasında bulunan akaryakıta gelen yüzde 300’leri bulan zamlar ve araç bakım onarım giderleri altında ezilen esnafa birde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün uygulamış olduğu yanlış ihale sistemi darbe vurmaktadır” dedi.

“ESNAFIMIZ ARAÇLARINI SATACAK DURUMA GELDİ”

Uygulanan ihale yöntemiyle sadece birkaç firmanın yeterlilik gücü olduğunu söyleyen Seven, bu durumun da esnafı zor durumda bıraktığını aktardı. Seven, “Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bünyesinde gerçekleşen taşımalı eğitim ihaleleri, şehrimizde bulunan okulların tamamının birleştirilerek ihale edilmesi hem rekabet gücünü azaltmakta hem de son 2 yıldır zor şartlar altında mücadele veren 1 -2 araca sahip küçük esnafın bu ihalelere katılmalarını engellemektedir. Bu şekilde yapılan ihale sistemine sadece birkaç firmanın yeterlilik gücü olması dolayısı ile ihalelerde bu firmalara kalmakta. Sonuç itibariyle zor şartlar altında bu hizmeti sağlayan esas iş görenler de bu firmalara komisyon ödemek koşulu ile işlerini gerçekleştirmektedirler. Zaten güncel fiyat artışları nedeni ile kazanamaz olan esnaf iyice kaderine terkedilip ellerinde ki araçlarını da satmak zorunda kalıyorlar” diye konuştu. Seven taşımalı eğitim servis ihalesine ilişkin öneride bulunarak şunları kaydetti: Hem rekabetin artması, hem katılımın çoğalması hem de küçük esnafın bu tip ihalelere dahil olabilmesi için Milli Eğitim müdürlüğünün taşımalı eğitim ihale sistemini değiştirip, her okulun ihalesini bireysel dosyalara dönüştürüp zor günler geçiren küçük servisçi esnafına sahip çıkılıp ihalelere katılabilmesinin önü açılmalı hem de bu tip ihaleler bazı büyük firmaların tekelinden çıkarılıp haksız kazancın önüne geçilmelidir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram