“SYNAUS” VE “ANKYRA SİDERA”NIN TARİHİ ARAŞTIRILACAK

“SYNAUS” VE “ANKYRA SİDERA”NIN TARİHİ ARAŞTIRILACAK
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.07.2022
0
A+
A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütahya’nın Simav ilçesindeki Synaus ve Ankyra Sidera antik kentlerinin arkeolojik yüzey araştırmalarının üç yıl boyunca Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından yürütülmesine karar verdi.

DPÜ, Synaus ve Ankyra Sidera antik kentlerinin yüzey araştırmalarını üstlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Arkeoloji Bölümüne iletilen yazıda Kütahya ili Simav ilçesi sınırlarındaki Synaus ve Ankyra Sidera antik kentlerinde üç yıl süreyle arkeolojik yüzey araştırmalarının FEF Arkeoloji Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Zerrin Erdinç başkanlığında yürütüleceği bildirildi.

“SİMAV GÖLÜ HAVZASININ ANTİK DÖNEMDEKİ ÖNEMİ ORTAYA ÇIKACAK” Konuyla ilgili açıklama yapan ve çalışmaların üç yılda tamamlanacağının öngörüldüğünü kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Zerrin Erdinç, şunları söyledi: “Kütahya ili çağlar boyunca çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış tarihi anlamda zengin arkeolojik kalıntılara sahip önemli bir kent. Antik dönemde Phrygia Epiktetos olarak adlandırılan bölgede yer alan Kütahya ili ve çevresi önemli ticaret yolları üzerinde yer almış, çevre kentlerle birlikte arkeoloji bilimine önemli katkılar sağlayacak veriler barındırmış bir bölge. Simav ilçesi ve çevre köylerde yapılacak olan yüzey araştırması ile birlikte Kütahya’nın kültürel ve tarihi zenginliklerine bir yenisi daha eklenecek. Üniversitemizden ve çevre üniversitelerden arkeoloji, tarih, jeoloji, halk bilimi gibi bilim dallarında uzman bir ekiple çok disiplinli bir çalışma gerçekleştiriliyor. Bu yılki çalışmalarda ilçe sınırları içinde bulunan Synaus ve Ankyra Sidera kentlerinin geçmişten günümüze kadar geçirdiği tarihsel süreç ile söz konusu kentleri içine alan Simav gölü havzasının antik dönemdeki önemi tespit edilmeye çalışılacak.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram