“SİGORTASIZ HİÇBİR AİLE KALMAYACAK”

“SİGORTASIZ HİÇBİR AİLE KALMAYACAK”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.01.2022
7
A+
A-

Sosyal devletin doğumundan ölümüne kadar vatandaşların tüm yaşamını güvence altına aldığını söyleyen CHP Kadın Kolları İl Başkanı Sevinç Şenol, iktidara geldiklerinde uygulamaya geçirecekleri Aile Destekleri Sigortası’nı anlattı. Şenol, uygulamanın asgari ücretin altında geliri olan veya hiç geliri olmayan bütün aileleri kapsayacağını açıkladı.

Aile Destekleri Sigortası’nın ülkemizde demokrasinin sağlam temellere oturması, daha güçlü ve daha bağımsız bireyler oluşması açısından en önemli basamaklardan biri olacağına vurgu yapan Sevinç Şenol, uygulamanın detaylarını anlattı.

HER AİLE ÖZEL OLARAK İNCELENECEK

Uygulama kapsamında her bir ailenin durumunun özel olarak inceleneceğini belirten Başkan Şenol: “Ailede kaç kişi var, engelli var mı, yaşlı var mı, okula giden kaç çocuk var, bu çocuklar hangi düzeyde eğitim alıyorlar ona göre ailenin ihtiyaçları belirlenecek. Yapılacak hesaplamalar sonrasında bazı ailelere asgari ücret kadar destek verilecek, bazı ailelere de belki asgari ücretin iki, üç katı yardım yapılacak. Dolayısıyla, ailenin durumuna göre en az asgari ücret tutarında olmak üzere yeterli mali destek sağlanacak. Örneğin, ailede engelli çocuk varsa veya bakıma muhtaç yaşlı varsa, ailedeki kadın onlara bakıyorsa, O çocuğa veya yaşlıya bakan kadının sosyal güvenlik primleri devlet tarafından ödenecek ve kadın evde çocuğuna / yaşlısına bakarken emeklilik hakkı da kazanacak” dedi

“EVİNE HUZUR İÇİNDE DÖNEN VATANDAŞLAR SAĞLAMAK ANA HEDEFİMİZ”

Yardım alan insanların ömür boyu devlete el avuç açmayacağının altını çizen Sevinç Şenol: “Aile Destekleri Sigortası yasası çıktığı zaman işe alımlarda bu ailelerin çocuklarına öncelik hakkı tanınacak. Önce bu ailelerin çocukları işe girecek. Temel hedefimiz şu, her ailede asgari bir sigortalı olacak. Sigortasız hiçbir aile olmayacak. Sürekli yardım alan değil çalışan, alın teri döken, üreten, para kazanan, akşam olunca evine huzur içinde dönen vatandaşlar sağlamak ana hedefimiz. Ama devlet olarak bunu sağlayamıyorsak, başarana kadar ihtiyaç sahiplerine Aile Destekleri Sigortasından yardım yapmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI KURUMU” KURULACAK

Şenol, uygulama için Aile Destekleri Sigortası Kurumu’nu kuracaklarını söyledi. Bu kurumun sadece ailelere bakacağını açıklayan Başkan Şenol: “Bütün yardımları tek elde toplayacağız, uygulamadaki keyfiliğe son vereceğiz. Yardım yapıyoruz adı altında, ihtiyaç sahiplerinin sıraya dizildiği, yapılan yardım görüntülerinin televizyon kanallarına gönderildiği onur kırıcı uygulamalara son vereceğiz. Yardımlarımızı, insan onuruna yakışır bir şekilde, sağ elin verdiğini sol el görmeyecek şekilde gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

PARA KADININ HESABINA YATACAK

Ailedeki kadının adına banka hesabı açılacağını ve paranın o hesaba yatacağını söyleyen Sevinç Şenol: “Kadın, her ay gidecek aylığını çekecek ve evinin, varsa çoluk çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayacak. Ailenin mali durumunu ve sosyal statüsünü, Sosyal Güvenlik Kurumunun sosyal hizmet uzmanları ve sosyologlar belirleyecekler. Her bir aileyle temasa geçecekler, ailenin durumunu tespit edecekler, evde engelli var mı, bakıma muhtaç yaşlı var mı, okula giden çocuklar var mı, çocuklar ilkokula mı, liseye mi, üniversiteye mi gidiyorlar, bütün bunlar belirlenecek ve o aileye ödenecek destek tutarı hesaplanacak. Uzmanlar belirli aralıklarla ailelerle görüşecek ve ailenin durumunda değişiklik varsa, gerekli güncellemeler yapılacak” açıklamasında bulundu.

MEVSİMLİK İŞÇİLERİN ÇOCULARINA EĞİTİM İMKÂNI

Aile Destekleri Sigortası çıktığında, engelli, evde bakım ve yaşlılık maaşı alanların aylıklarının kesilmeyeceğini de aktaran Başkan Şenol: “Tam tersine iyileştirilerek Aile Destekleri Sigortası kapsamında ödenmeye devam edecek. Aile Destekleri Sigortası kapsamındaki ailelerin çocuklarının eğitim harcamaları karşılanacak. Çocuk ücretsiz olarak kreşe bırakabilecek. Sonrasında, İlkokul, ortaokul, lise veya üniversite için burs verilecek. Yurtta kalacaksa ücretsiz olarak yurt verilecek. Mevsimlik işçilik yapan aileler için de insani yaşama koşulları sağlayacağız. Bu ailelerin çocuklarını eğitimle buluşturacağız” sözlerine yer verdi.

BOŞANANLAR İÇİN “YENİ BAŞLANGIÇLAR FONU”

Aile Destekleri Sigortası kapsamındaki Yeni Başlangıçlar Fonu’na ilişkin de bilgiler veren Sevinç Şenol: “Diyelim ki eşler geçinemediler, anlaşamadılar ve ayrıldılar. Kadın, Aile Destekleri Sigortası kapsamında ev bulacak, eşyalarını alacak, varsa evlatlarıyla huzur içinde yaşamasını sağlayacak. Kimseye muhtaç olmayacak. Buna yeni başlangıçlar fonu diyoruz” dedi. 1971 yılında uygulaması taahhüt edilen Aile Destekleri Sigortasının bugüne kadar niçin uygulanmadığına da değinen Şenol: “Çünkü devleti yönetenler yoksulluğu bitirmek değil, yoksulluğu yönetmek istediler. Ben sana ekmek vereyim sen bana oy ver pazarlığı yaptılar. Biz, yardım yaparken hiç kimsenin etnik kimliğine, inancına, yaşam tarzına bakmayacağız. Amacımız, tüm ailelerin, en az kendilerine yetecek kadar gelir elde edebilmesini sağlayacak koşulları oluşturmak ve bunu sağlayana kadar da ihtiyaç sahibi her bir vatandaşımızı yapacağımız desteklerle insanca yaşatabilmek” diye konuştu. Şenol, projenin uygulamaya geçmesiyle ülkemizin insani ve sosyal gelişme sıralamasındaki yerinin hızla yükseleceğini ve herkesin rahat bir nefes alacağını da sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram