ŞARTLAR BUYSA;“AYAK UYDURMALIYIZ”

ŞARTLAR BUYSA;“AYAK UYDURMALIYIZ”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.01.2022
0
A+
A-

Ülke genelinde organize sanayi bölgelerinde yaşanan elektrik kesintisine ilişkin bir açıklama yapan TÜGİK Başkanı Erkan Güral: “Hepimiz etkileniyoruz. Ancak çare yok. Bu şartlara ayak uydurmalıyız. Şartlar buysa eğer, iyi bir yönetim sergilemeliyiz. Hayıflanmanın da bir çaresi yok” dedi.

Kütahya Genç İş İnsanları Derneği  (KÜGİAD) 2022 yılı ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kütahya’da bir otelde düzenlenen toplantıya; Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, TÜGİK Başkanı Erkan Güral, KÜGİAD Başkanı Zafer Bintepe, KOSGEB İl Müdürü Halit Sıddık Tonkuş, dernek üyeleri ve basın mensupları katıldı. KOSGEB’in mikro ve küçük işletmelere verilen istihdam desteklerinin anlatıldığı toplantıda, Kütahya ekonomi ve sanayisi masaya yatırıldı.

KÜTAHYA’YA 9 MİLYONLUK KOSGEB DESTEĞİ

Toplantı KOSGEB desteklerinin sunumuyla başladı. Kütahya’nın genç iş insanları için KOSGEB İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan sunumda mikro ve küçük işletmelere verilen destekler hakkında bilgi verildi. 4 Ocak 2021 tarihi itibariyle başlayan destek çağrısına iki haftada 40 bin istihdam için başvuru yapıldığını açıklayan KOGEB İl Müdürlüğü, Kütahya’nın 2021 yılında toplam 9 milyon liralık KOSGEB desteği aldığını da belirtti.

BİNTEPE: ‘KÜGİAD SANAYİ SİTESİ’ KURULACAK

Sunumun ardından söz alan KÜGİAD Başkanı Zafer Bintepe dernek projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yaklaşık üç yıldır faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran Başkan Bintepe: “3 yıldır üzerinde çalıştığımız ‘KÜGİAD Sanayi Sitesi’ adında bir sanayi sitesi projemiz var. Kütahya merkezde şu anda merkez 3 organize sanayi bölgemiz var. Fakat bir KOBİ sanayi sitesine ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Bunu da Belediye Başkanımıza aktardığımızda olumlu karşıladı. 83 üye, 84 iş yerinin olduğu bir KOBİ Sanayi Sitesi oluşturmak istiyoruz. Bununla ilgili de ayrıca bir kooperatif kurulacak” açıklamasında bulundu.

“KÜTAHYA GÖÇ VEREN DEĞİL GÖÇ ALAN BİR İL OLACAK”

İkinci bir projelerinin ise SOGEP projesi olduğunu aktaran Zafer Bintepe: “SOGEP projesi kapsamında üretimde teknolojik ekipman kullanımına yetkin uzman personel eğitim ve istihdam merkezi kurmak için önceki dönemde bir proje oluşturmuştuk. Bu projedeki amacımız nitelikli ara ve uzman personel yetiştirmek, ayrıca bu personellerin istihdam edilmesi için çalışmalarda bulunmaktı. Bu konuda DPÜ ve İl Milli eğitim Müdürlüğü olarak ortaklık yapılmıştı. Ancak o zaman projemiz kabul edilmedi. Geçmiş dönemdeki eksiklerimiz revize ederek bu dönem bu projeyi tekrar Zafer Kalkınma Ajansı’na sunacağız. Kütahya göç veren değil göç alan bir il olacak. Zafer Organize Sanayi Bölgesindeki teveccühü görüyoruz. Gerek kendi şehrimizin yatırımcıları gerekse ülkenin pek çok yerinden yatırımcısı yer aldı. Dolayısıyla bu kadar sanayi tesisin ulaşacağı Kütahya’da mutlaka ara eleman, teknik eleman ihtiyacı olacak” ifadelerine yer verdi.

“TARIMSAL ÜRÜNLERDE ÜRETİM VE KALİTE DÜŞÜYOR”

‘Tıbbi Aromatik Bitkiler’ projesine ilişkin de bilgiler veren Zafer Bintepe: “Geçmiş dönemlerde Kütahya Ticaret Borsası’nın yönetiminde bulundum. Oradaki çalışmalarımızda şunu gördüm. Her geçen gün bize tescil ettirilen tarımsal ürünler Kütahya’da azalıyor ve kalitesi düşüyor. Bizim başka tarımsal alanlara yönlenmemiz gerekiyor. Hekim Sinan Tıbbi Aromatik Bitkiler merkezinde 130 çeşit bitkiyi üretebilmek için gerekli ve yeterli bir altyapımız var. Biz burayı aktif bir şekilde hayata geçirme düşüncesindeyiz” şeklinde konuştu. Başkan Bintepe, son olarak sosyal sorumluluk projelerine değindi. Çavdarhisar ve Dumlupınar’ın tanıtımı için çalışmalar yürüteceklerini aktaran Zafer Bintepe, dernek ve federasyon üyeleri olarak tanıtım gezileri düzenleyeceklerini dile getirdi.

GÜRAL: “SEVDAMIZ KÜTAHYA”

Başkan Bintepe’nin ardından bir konuşma yapan TÜGİK Başkanı Erkan Güral, ‘Kütahya sevdamız’ herkesin var gücüyle Kütahya ekonomisi için çalıştığını belirtti. Zor bir dönemden geçildiğini vurgulayan Erkan Güral: “Pandemi sürecinin ilk başında nasıl çalışacağımızı, nasıl yapacağımızı bilmiyorduk ve herkes dibe vurmuştu. Ancak daha sonraki gelişen yaşam şartları, alınan tedbirlerle nasıl çalışacağımızı öğrenmemiz ile birlikte biraz daha moral bulduk. Moral aşı ile taçlandı. Bundan sonraki süreci daha iyi yöneteceğimize inancımız tam. Karamsarlığa kapılmadan, her yeni güne umut ve mutlulukla başlamalıyız. Yorgunluk ve bıkkınlık kelimelerini hafızalarımızdan atıp, o günü en iyi şekilde nasıl değerlendireceğimizi planlamalıyız” açıklamasında bulundu.

“YÖNETİM BİR BECERİDİR”

Dünyanın bir ekonomik sınavdan geçtiğini ve bu süreçten herkesin etkilendiğini aktaran Başkan Güral: “Hepimiz etkileniyoruz. Başlayan doğalgaz ve elektrik kesintileri. Ancak çare yok. Bu şartlara ayak uydurmalıyız. Şartlar buysa eğer, iyi bir yönetim sergilemeliyiz. Yönetim bir beceridir. Bu beceriyi ekip arkadaşlarınızla beraber ortaya koyup, buhrandan nasıl çıkacağımıza bakmamız lazım. Hayıflanmanın da bir çaresi yok” diye konuştu.

“MARKA BİR EVLATTIR”

Erkan Güral, yapılan işin en katma değerli olanına yönelmenin gerektiğini vurguladı. Orta segment üretimlerde ya da ticaretlerde rekabetin yoğun olduğuna dikkat çekere; “Yaptığı işin en ucuz maliyetli olanını yapanlar ya da yaptığı işin en kalitelisini ve en katma değerlisini yapanların başarılı olduğunu gördüm. Benim kişisel tercihim, katma değeri yüksek, kaliteli, iyi ve tüketicilerin tercih ettiği markalı ürünleri üretmek. Markanın bir geçmişi var. Geçmişten geleceğe bir yolculuk. Yatırım yapmak, büyümek ve gelişmek için çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu sebeple marka yolculuğunu hepimizin iyi yönetmesi lazım. Marka bir evlattır. O evladın iyi yetiştirilmesi, gelecek nesillere bırakılacak, en büyük mirastır” dedi.

“ŞU AN BANKALAR NEZDİNDE KREDİYE ULAŞMAK ÇOK ZOR”

Son olarak enerji krizine değinen Erkan Güral: “Enerji krizinin getirdiği bir takım enflasyonist rakamlar ortaya çıktı. Tüketimler düştü. Arz talep dengesi bozuldu. Enflasyonu beraberinde getirdi. Alım gücümüz düştü. Bu hayat pahalılığı içerisinde tedirgin hissetmeye başladık. Ümit ediyorum bu buhranlı süreç kısa sürede aşılacaktır. Sadece ülkemiz değil, dünya normale dönecektir. Çünkü her dibe vuruşun bir çıkışı var. Hayallerimizi yükseğe odaklayacağız ama ayağımız hep yere basacak. Öyle uçuk projelere girmemeye özen gösterelim. Şu an bankalar nezdinde krediye ulaşmak çok zor. Özellikle uzun vadeli kredi bulamıyorsunuz” diyerek sözlerine son verdi.

IŞIK: “BOŞ DURAMAZDIK, DURMADIK DA”

Toplantıda son konuşmayı Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık yaptı. Üretimin şart olduğuna vurgu yapan Başkan Işık: “Üreten toplumların başkalarının boyunduruğu altına girmediği ve kendi başına değerini yaşattığı gerçeğini içinde bulunduğumuz dönemde gördük. Göreve geldiğimizde Kütahya’da o gün doğan bebeğimiz yaklaşık 1000 lira gelirle, 2 bin 700 liraya yakın borçla karşılaşıyordu. Yani 280 milyon liralık bir gelir vardı. 650 milyon liralık da bir borç vardı. Bugün o bebek 2,5 yaşını geçti. Üçüncü yılda doğan bebeğimiz, tabloyu tersine dönmüş bir şekilde karşıladı. 761 milyon lira bütçe, 860 milyon lira harcama bütçesi yaklaşık 3 bin lira gelirle doğuyor, 1000 lira borçla karşılaşıyor. Aradaki 2 bin liralık fazla parayı yatırımı dönüştürme zamanı geldi. Bu arada yaşanan gerek pandemi gerekse ülkemizin içinde bulunduğu süreci dikkate aldığımızda boş duramazdık. Durmadık da” ifadelerini kullandı.

SANAYİ SİTESİ İÇİN 3 YÖNTEM ÖNERDİ

KÜGİAD’ın sanayi sitesi projesine destek vermeye hazır olduklarını belirten Başkan Işık: “Orta Ölçekli Sanayi projesiyle ilgili 2 yıldır görüşmelerimiz devam ediyordu. Bakanlık nezdindeki yazışmalar devam ederken zaman kazanmak için tahsis alanının krokisini verdik. Çalışmalarını yaptılar. 3 yöntemle bu işi uygulamaya koyabiliriz. Belediyemiz mülkiyet devriyle ilgili süreci devam ettiriyor. Eğer talebiniz olursa biz burayı arsa olarak satabiliriz. Bir kısmını nakit, bir kısmını kat karşılığıyla verebiliriz. Üçüncü yöntemde de yap, işlet, devret modeliyle” diyerek oranın bir an önce Kütahya’ya katkı yapmasını istediklerini aktardı.

“30 BİN VATANDAŞIMIZA EK İMKÂN SAĞLADIK”

Üreten toplumların aidiyet duygusu ve sosyal barışı geliştirdiğini söyleyen Başkan Işık, üretimin ihracatı da beraberinde getirdiğini aktardı. Döviz borcunun ancak üretimle karşılanabileceğini de vurgulayarak: “Diğer türlü başka ülkelerin kölesi olacağız. Üretim olmadığı sürece toplumda huzuru sağlayamazsınız. Kütahya Belediyesi olarak üretim yapmak isteyen kim varsa tüm imkânlarımızı zorladık, önünü açtık. Ruhsatları 2-3 günde veriyoruz. Şu ana kadar 3 bine yakın ek iş yerini bu şehre kazandırdık. En küçüğü 2, en büyüğü 140 işçi çalıştırıyor. Ortalama 10 deseniz, 30 bin vatandaşımıza ek imkân sağladık. Belediyenin görevi, ama eskiden neden ruhsatlar bu kadar hızlı verilmiyordu. Çünkü altyapı yenilendi. Kütahya’nın asfalt, kanalizasyon, su, yağmur suyu hattı ve kilit taşı döşeyerek altyapının yüzde 80’inini değiştirdik” şeklinde konuştu.

“1453 KONUTLARININ PARASINI BİZ ÖDEDİK, DOLAYISIYLA BİZ YAPTIK”

Işık, 400 milyon liraya yakın borç ödediklerini, 400 milyon liralık da yatırım yaptıklarını aktardı. “Belediye ve 1453 konutlarının parasını biz ödedik, dolayısıyla biz yaptık” diyen Başkan Işık: “Haziran ayı gibi kredileri bitmiş olacak. 3 yıldır bunları ödüyoruz. 56 milyon lira ihale bedeliyle çıkan belediye binası kredi maliyeti ile birlikte 102 milyon liraya ulaşıyordu. 1453 konutları 282 milyon lira ihale bedeliyle yapılan bir proje, bize maliyeti 450 milyon lira. Çünkü 5 yıl vadeyle aldığınız kredinin faizi anaparaya yaklaşmış oldu. Onun için Kütahya’mız bunları bilmeli. Öz sermaye ile küçük de olsa bir işe başlamanın ne kadar yararlı olduğunu biliyorsunuz” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından Erkan Güral, derneğe yeni üye olan iş insanlarına rozetlerini taktı. Soru cevapla devam eden programda bir dernek üyesinin basın mensuplarına yönelik; “Yemek olduğu için basın burada” söyleminin tepki çekmesi üzerine başkanların araya girmesiyle konu tatlıya bağlandı ve program yemeğin ardından sona erdi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram