“SANAYİDE KADIN ELİ”

“SANAYİDE KADIN ELİ”
REKLAM ALANI
Yayınlama: 21.11.2021
11
A+
A-

Kadınların sanayide istihdama katılımını artırmak için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde başlatılan “Sanayide Kadın Eli” projesinin uygulanmasında Kütahya, pilot il seçildi. Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) koordinatörlüğündeki TOBB Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu tarafından yürütülen proje kapsamında; çalışmak isteyen kadınlara belirli sanayi kollarında eğitimler verilecek ve sanayi sektöründe istihdam edilmeleri sağlanacak.

Türkiye’de bir ilk olarak Kütahya’da uygulamaya alınan, sanayi sektöründe nitelikli kadın istihdamına yönelik projenin, TOBB önderliğinde, 81 ilde yaygınlaştırılması planlanıyor.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu,  Kütahya ve ilçeleri ticaret ve sanayi odaları, Kütahya Ticaret Borsası, Kütahya ve ilçelerinde bulunan organize sanayi bölgeleri, üniversite, il müdürlükleri, iş birliğinde hayata geçirilen proje ile kadınların sanayi sektöründe istihdama katılması, gençlerin önünde rol model olması ve sanayinin nitelikli çalışan ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.

Projenin yol haritasını çizmek için, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO)  toplantı salonunda yapılan değerlendirme toplantısına, TOBB Kadın Girişimciler Üst Kurul Üyesi Fatma Aydoğdu, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, İŞKUR İl Müdürü Kamil Uçan, SGK İl Müdürü İsmail Sayar, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Fatma Uz, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz, Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, Kütahya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necati Gültekin, Gediz Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Öztürk, Simav Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Kazcıoğlu, Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Efe, Proje Koordinatörü Yazar Yalçın Paslı, TOBB Kütahya Oda Borsa Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi İçlem Er, TOBB Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Vekili Semra Tozaraydın ve Başkan Yardımcısı Şule Arslan Ozan ile kurul üyeleri ile Kütahya’nın 23 mahalle muhtarı katıldı.

KÜTAHYA PİLOT İL SEÇİLDİ

“Sanayide Kadın Eli” projesi ile eğitimini tamamlayıp henüz istihdam edilememiş kadınlar, meslek lisesi, lise mezunu ve eğitimi devam eden gençlere ulaşmak hedefleniyor. Kütahya’nın pilot il olarak belirlendiği proje kapsamında hazırlanacak model, daha sonra 81 ilde uygulamaya alınacak.

ÖNCE EĞİTİM SONRA İSTİHDAM

Sanayi sektöründeki kadın istihdamını artırmayı amaçlayan projede, öncelikle ildeki sanayicilerle görüşülecek ve ihtiyaç duyulan iş alanları belirlenecek.  Ardından iş arayan, çalışmaya istekli hedef kitle ile seminerler yapılarak sanayiye yönlendirilmeleri sağlanacak. Düzenlenen seminerlerde kadınlara; çıraklık, operatörlük, cmm ölçüm, cnc işleme, torna, taşlama, tel erezyon, robot bakım onarım, robot kodlama, kaynakçı, kalite kontrol, ihtiyaca uygun ek eğitimler ve kişisel gelişim eğitimleri verilecek.

ÖZOTRAÇ: “KADINLAR HAYATA KAZANDIRILACAK”

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç,: projede görev alanlara teşekkür ederek: “Kadınlarımıza yeni ufuk açmak ve onlarıişgücüne kazandırmak, kendi imkânlarıyla iş hayatına katılabilmesini sağlamak için başlatılan bir proje” dedi. Nitelikli kadın istihdamının artırılması için, KUTSO’nun, desteğinin  devam edeceğini sözlerine ekledi.

TOZARAYDIN: “NİTELİKLİ KADIN İŞ GÜCÜNÜ SANAYİ SEKTÖRÜ İLE BULUŞTURUYORUZ”

Toplantıda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kütahya Kadın Girişimciler Kurulu adına bir açıklama yapan Semra Sarıışık Tozaraydın ise sürdürülebilir kalkınmanın temel şartının kadınlar ve gençlerin ekonomiye katılması olduğunu dile getirdi. Tozaraydın, projenin kadınların sanayide istihdamını artırmak, gençlerin önündeki rol modelleri çoğaltmak ve sanayinin nitelikli çalışan ihtiyacını karşılamak için başlatıldığını belirtti. Pilot il olarak seçilen Kütahya’dan başlayacak projenin 81 ilde uygulanacağını aktaran Tozaraydın: “Nitelikli kadın iş gücünü sanayi sektöründeki işletmeler ile buluşturuyoruz” dedi.

AYDOĞDU: “KALKINMA ANCAK KADINLA OLABİLİR”

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üst Kurul Üyesi Fatma Aydoğdu, Türkiye genelinde toplam 7 bin üye ile çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı. Ülkenin kalkınmasının ancak kadınların istihdama katılması ile mümkün olabileceğini belirten Aydoğdu: “Bu anlamda yerelde kadınlarımızı güçlendirmek için çok değerli çalışmalar yapıyoruz.  Çalışan kadınlarımızın oranını incelediğimizde yüzde 80’i hizmet sektöründe yer alıyor. Sanayideki istihdam oranı ise yüzde bir. Bu projenin çıkış amacı kadınların sanayideki istihdam oranlarını artırmak ve bir paradigma değişimlerini başlatmak” diyerek tüm kurum, kuruluş ve sanayicilerden destek istedi.

KAZCIOĞLU: “HER ŞEY ‘MÜSLÜM’LE BAŞLADI”

Projenin doğuşu hakkına bilgiler veren Simav Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Kazcıoğlu, projenin çıkış yerinin “Müslüm” filmi olduğunu söyledi. Başkan Kazcıoğlu: “Simav’daki kadınlara bu filmi izletmemiz gerektiğini düşündük. Tekstil atölyesinde çalışan kadınlarımızın arasından 40 kişilik bir grubu filmi izlemeleri için Kütahya’ya getirdik. Gelirken yolda eline mikrofonu almaya çekinen kadınlarımız dönerken ellerinden bırakmak istemediler. Demek ki biz kadınlarımızın önünü açarsak onların elinden her şey gelecek, sadece cesarete ihtiyaçları var. Bu düşünceyle şirkette çalışan kadın sayısını yüzde 30’a çıkarma kararı aldık. Şu anda bizim fabrikamızda cnc’de, preste, kaynakta çalışan kadınlar var. Bu proje zor bir süreçten geçecek ama başarıp kadınlarımızı istihdama kazandırabilirsek ne mutlu bize” açıklamasında bulundu.

PASLI: “EL BİRLİĞİ İLE BU İŞİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

Proje gönüllülerinden TEZMAKSAN Müşteri İlişkileri Koordinatörü ve yazar Yalçın Paslı da, sürece ilişkin açıklamalarda bulundu. Haziran ayından beri bu proje için çalıştıklarını aktaran Paslı: “Son 3-4 senedir ziyaret ettiğimiz firmalarda kadın istihdamının çokça olduğunu gördük ve bunun nedenini sorduğumuzda işlerinde daha iyi olduklarını ve daha istikrarlı olduklarını söylediler. Teknolojinin gelişmesiyle sanayideki kas gücüne ihtiyaç da azaldığı için kadınların istihdamını ülke genelinde artırmak için böyle bir projeye başladık. İnşallah el birliği ile bu işin üstesinden geleceğiz” ifadelerine yer verdi.

ER: “BAŞARI İÇİN GÖNÜLLÜ SANAYİCİ ŞART”

TOBB Kütahya Oda Borsa Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi İçlem Er, projenin pilot il olarak Kütahya’da gerçekleştirilmesinin son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Er: “ Ben avantajlı yetişmiş kadınlardan olarak, dezavantajlı kadınlardan bir ya da iki tanesine bile olsa katkıda bulunmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu projedeki amaç aslında bir tür ustalık eğitimi verebilmek, kadınları üretim bandında iki şeyi bir araya getirmeye değil de mesleki eğitim vermek suretiyle nitelikli istihdama yöneltebilmek. O yüzden sembolik rakamlar bile şu anda çok önemli. Kadınlarımıza ulaşmak için de muhtarlarımızdan yardım isteyeceğiz. Eğitim verilecek fabrikalar gezilecek, sertifikasyon programı düzenlenecek. Ama en önemlisi kadınları istidam etmeye gönüllü olacak sanayiciler yoksa bu projelerin başarılı olması mümkün değil” şeklinde konuştu.

ESKİOĞLU: “SANAYİCİLER OLARAK HAZIR VE NAZIRIZ”

Sanayiciler adına bir açıklama yapan Kütahya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Eskioğlu da sanayi bölgesindeki istihdam sayısı ve çalışan ihtiyaçlarına yönelik bilgiler verdi. Kütahya Organize Sanayi Bölgesi’nin 10 binden fazla kişiye istihdam sağladığını ve 2, 3 bin kişiye daha ilave istihdam sağlayabileceğini kaydeden Eskioğlu: “Fabrikalarımızda kadın operatörlük yapan var ama bunu yüzdeye vurduğumuzda oranın yüzde 3’ün üzerine çıkacağını sanmıyorum. Kadın çalışanlar daha sadık, görevini hakkıyla yapmaya çalışıyor ve özellikle daha kırılgan bir yapısı olduğu için kendisine de söz ettirmemek için en üst seviyede çalışıp çabalıyorlar” dedi. Organize sanayi bölgesi olarak her türlü desteği vermeye hazır ve nazır olduklarını belirterek, Kütahya’da bütün kadınları istihdam edebilecek bir güç olduğunu sözlerine ekledi.

UYSAL: “BİR KADIN ÇALIŞMALI”

Proje paydaşlarından Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, problemin çözüm noktası konumunda olan üniversitelerin problemin odak noktası haline geldiğini söyledi. Uysal: “Liseye başlar başlamaz çocuklarımızın bir ayağının sanayide ve üretimde olması lazım. Türkiye’de profesörler arasında erkeklerin oranı kadınlara göre çok fazla, doçentlerde de erkekler çok fazla fakat araştırma görevlilerinde kadınlar erkekleri geçti. Türkiye aslında değişiyor ve gelişiyor. Fakat sanayide durum böyle değil. Sanayide de nitelikli kadın istihdamını artırmak çok önemli. Dolayısıyla biz üniversite olarak bu projenin her yerinde oluruz. Her türlü desteği de sağlarız. Muhafazakâr kesimlerde kadınların çalışamaması gerektiğine dair bir yanlış algı ve uygulama var. Bir kadının mecburiyetten dolayı bir erkeğin adeta esaretine girmesi kadar vicdan incitici bir durum olamaz. Dolayısıyla bir kadın çalışmalı” diye konuştu.

DUYGU: “KADINLARA ÇOK GÜZEL İMKÂNLAR SAĞLAYACAK”

Proje heyeti istihdam sağlamak üzere eğitim verilecek kadınlara ulaşmak için mahalle muhtarlarından destek istedi. İlk etapta 23 mahalle muhtarı ile bir araya gelen heyet, proje hakkında bilgi vererek muhtarlara düşen görevleri açıkladı. Toplantıda söz alan Fatih Mahallesi muhtarı Nurcan Duygu, projeyi duyduklarında çok heyecanlandıklarını kaydederek: “Ekonomik yönden kadınlara çok güzel imkânlar sağlayacak. Mahallemde ben de birkaç kişiye bu projeyi anlattım. Çok heyecanlandılar. Güzel bir coşku oldu. Mahallemizdeki kadınların istihdama katılmasını çok isterim” dedi.

HER MAHALLEDEN 2 KADIN

Hitapların ve sunumların ardından, iş birliği yapılan paydaş kurum ve kuruluşların temsilcileri ile yol haritası oluşturuldu. Muhtarların desteğiyle yapılabilecek faaliyetlerin aşamaları belirlenerek, sonraki çalışma planı taslakları oluşturuldu. Her mahalleden 2 kadın getirilmesi ve projelerin bu kadınlara anlatılarak mahalledeki diğer kadınlara aktarılmasının sağlanmasına karar verildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Follow by Email
Instagram